Reklama

Niedziela Częstochowska

Triduum Paschalne z udziałem biskupów częstochowskich

Podajemy plan celebracji liturgicznych najbliższych dni pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, bp. Andrzeja Przybylskiego i biskupa seniora Antoniego Długosza.

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

B.M. Sztajner/Niedziela

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

Wielka Środa, 31 marca

Reklama

Godz. 17 – antycypacja Godziny czytań z Wielkiego Czwartku – przewodniczy abp Wacław Depo.

Wielki Czwartek, 1 kwietnia

Godz. 10 – Msza Krzyżma – celebruje abp Wacław Depo wraz z biskupami i przedstawicielami kapłanów archidiecezji.

Reklama

Godz. 18 – Msza Wieczerzy Pańskiej – przewodniczy biskup senior Antoni Długosz.

Wielki Piątek, 2 kwietnia

Godz. 9 – Godzina czytań i Jutrznia – przewodniczy abp Wacław Depo.

Godz. 18 – Liturgia Męki Pańskiej – przewodniczy bp Andrzej Przybylski.

Wielka Sobota, 3 kwietnia

Godz. 9 – Godzina czytań i Jutrznia – przewodniczy abp Wacław Depo.

Godz. 21 – Liturgia Wigilii Paschalnej – przewodniczy abp Wacław Depo.

W Wielki Czwartek o godz. 18 w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu abp Wacław Depo będzie przewodniczyć Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek o godz. 14 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadzi abp Wacław Depo. Tego samego dnia o godz. 18 będzie on przewodniczyć Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

W sobotę 3 kwietnia Liturgii Wigilii Paschalnej na Jasnej Górze o godz. 18 będzie przewodniczyć bp Andrzej Przybylski. Będzie on również celebrował tę Liturgię w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie o godz. 20.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 4 kwietnia o godz. 11 Sumie wielkanocnej w bazylice jasnogórskiej będzie przewodniczyć abp Wacław Depo. Również o godz. 11 Mszę św. na Halach św. Józefa odprawi bp Andrzej Przybylski.

2021-03-31 12:28

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aż po Zmartwychwstanie

Niedziela sandomierska 15/2018, str. IV

[ TEMATY ]

zmartwychwstanie

Triduum Paschalne

Ks. Adam Stachowicz

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w par. MB Różańcowej w Stalowej Woli przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz niedziela sandomierska

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w par. MB Różańcowej w Stalowej Woli przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz niedziela sandomierska

Triduum Paschalne to najpiękniejszy czas dla katolika, ucznia Jezusa Chrystusa. Zarówno bogactwo obrzędów, jak i waga wydarzeń sprawiają, że „przespanie” tego czasu staje się potężną wyrwą w rozwoju własnej duchowości. Myślę, że ogromna większość z nas doświadczyła wyjątkowości tych dni i dlatego jeszcze raz warto do tego wrócić. Prześledźmy najważniejsze chwile i wejdźmy w podniosłość wydarzeń tego świętego czasu

Przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego, w Wielki Czwartek przed południem, ma miejsce doroczna Msza Krzyżma w katedrze sandomierskiej. Bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim i kapłanami z diecezji dziękowali Bogu za dar powołania i kapłaństwa, prosząc równocześnie o wierność złożonym przyrzeczeniom. Jednocześnie Ordynariusz Sandomierski poświęcił oleje święte (chorych, krzyżma i katechumenów), które będą służyć przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich oraz przy poświęceniu kościoła i ołtarza. Niewątpliwie są one również wyrazem jedności Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Wolność stała się dla nich zadaniem. Świętowanie Solidarności

2021-09-22 16:20

[ TEMATY ]

Solidarność

obelisk

Monika Jaworska

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

W Skoczowie poświęcono obelisk Solidarności.

Główne regionalne obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w tym roku odbyły się w Skoczowie. Rozpoczęły się otwarciem wystawy w salkach katechetycznych poświęconej historii skoczowskiej „Solidarności” i przygotowanej przez historyk Halinę Szotek, po czym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła była sprawowana Msza św. w intencji związku i świata pracy, koncelebrowana przez kapelana ks. Józefa Oleszkę i proboszcza ks. Witolda Grzombę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję