Reklama

Kościół

Abp Ryś: jestem od tego, żeby prowadzić ludzi do przeżywania wiary

Jestem od tego, żeby w tych ramach, jakie są wyznaczone przepisami, prowadzić ludzi do przeżywania wiary. Ten moment, jaki mamy, jest przeżyciem najważniejszym dla chrześcijanina, dla katolika – powiedział w środę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegprz Ryś

Justyna Kunikowska/Niedziela

Zapytany w Radiu ZET o to, dlaczego Kościół katolicki nie zgodził się na zamknięcie kościołów podczas Świąt Wielkanocnych, metropolita łódzki abp Ryś powiedział: "Ja nie wiem, czy ktoś się wprost Kościoła pytał; w każdym razie mnie nikt".

Zaznaczył, że jeśli takie konsultacje były prowadzone, "to trzeba pytać tych, z którymi były prowadzone". "Powiem tak: robię wszystko, żeby były przestrzegane przepisy państwowe, jakiekolwiek wychodzą. Od samego początku pandemii, czyli już dobrze ponad rok, zawsze mówię, że ja nie jestem ministrem zdrowia, więc nie czuję się kompetentny, żeby ogłaszać stan taki czy inny, takie czy inne przepisy. Od tego są ludzie w tym kierunku kształceni" – wyjaśnił metropolita łódzki.

Reklama

"Ja jestem od tego, żeby w tych ramach, jakie są wyznaczone przepisami, prowadzić ludzi do przeżywania wiary. A ten moment, jaki mamy, jest przeżyciem najważniejszym dla chrześcijanina, dla katolika" – powiedział abp Ryś.

Podkreślił, że "dla każdego chrześcijanina wspomnienie śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa jest w ciągu roku najważniejszym absolutnie wydarzeniem".

"Oczywiście, gdyby było tak, jak rok temu, że w kościele może być 5 osób – to by było 5 osób. (…) Są takie a nie inne regulacje i robię wszystko, żeby nie tylko były przestrzegane, ale żeby były przestrzegane z sensem" – dodał.

Reklama

Abp Ryś przypomniał, że na Niedzielę Palmową napisał list do całej diecezji łódzkiej, w którym wyjaśnił, "dlaczego należy dostosować się do tych wszystkich regulacji, żeby te święta przeżyć w sposób sensowny”.

Zapytany, czy przestrzegany jest w kościołach nakaz noszenia maseczek oraz czy księża o to apelują, abp Ryś wyjaśnił: "Myślę, że każdy, który jest jakoś odpowiedzialny i wrażliwy, to wykonuje taką pracę ze zgromadzeniem, któremu przewodniczy".

"Mam przynajmniej taką nadzieję" – dodał. "Kościół nie jest strukturą państwową, która ma swoją policję, a najlepiej jeszcze więzienia i jakiś bardzo daleko pociągnięty system kar i nagród, żeby w ten sposób egzekwować rzeczy" – wyjaśnił.

"Postanawiamy, zalecamy, uzasadniamy, prosimy. Myślę, że dobrej woli na pewno trudno jest nam odmówić" – ocenił starania kapłanów o przestrzeganie obostrzeń w kościele.

Abp Ryś przypomniał, że w archidiecezji łódzkiej udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. do 10 kwietnia.

"Dokąd jest stan epidemii, dokąd są obostrzenia, jakie ustala rząd, to zawsze będzie też dyspensa, dlatego że jeśli są obostrzenia i nie każdy może przyjść na liturgię, nie z własnej winy, to trudno, żeby nie było dyspensy" – podkreślił metropolita łódzki.

Zwrócił uwagę, że codziennie odprawia mszę św. we własnej kaplicy i jest ona transmitowana na kanale na YouTube.

"Po pierwsze, żeby każdy, który chce uczestniczyć w eucharystii – mógł to zrobić, choćby w ten sposób przez internet. A po drugie, żebyśmy razem mogli tę sytuację przeżywać także w wierze" – wyjaśnił.

"Dokąd będą przepisy ograniczające udział w mszach św., dotąd będzie zawsze w łódzkiej diecezji dyspensa. Dokąd będzie dyspensa, dotąd będzie transmisja” – zapewnił abp Ryś.

Zaznaczył, że uroczystości triduum paschalnego będzie transmitować z archikatedry w Łodzi, m.in. łódzki oddział TVP3.(PAP)

2021-03-31 10:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: nie oczekujemy od Boga pałaców, ale bycia Nim twarzą w twarz

[ TEMATY ]

abp Grzegprz Ryś

Youtube.com

„Nastawienie na osobę jest całą treścią nieba. Nie oczekujemy od Boga pałaców, ale oczekujemy bycia z Nim twarzą w twarz, w takim poznaniu jak jesteśmy poznani przez Niego” - powiedział dziś abp Grzegorz Ryś podczas Mszy sprawowanej o poranku w domowej kaplicy metropolity łódzkiego.

W słowie skierowanym do wiernych zebranych w kaplicy i uczestniczących w Mszy dzięki transmisji na kanale YouTube zwrócił uwagę na to, że choć w dzisiejszej Ewangelii jest najczęściej wymieniane słowo „mamona”, to istotniejszym słowem jest „przybytek”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję