Reklama

Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Polska w swojej historii wydała wielu ludzi nieprzeciętnej miary. Wielkich sercem, jak i duchem. Jest wśród nich także kapłan, twórca Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. W kwietniu 2001 r. jego doczesne szczątki spoczęły w krypcie kościoła Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Po przymusowej tułaczce powrócił do Ojczyzny, którą miłował całym sercem i do ludzi, dla których "spalał się" w swoim kapłańskim działaniu.

W Przemyślu działa Diakonia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która podjęła inicjatywę zorganizowania pielgrzymki do grobu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. 27 kwietnia 2002 r. przybyli do Krościenka nad Dunajcem członkowie i sympatycy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Polski południowo-wschodniej. Z pielgrzymami z Przemyśla przyjechał ks. prałat Stanisław Zarych. Tadeusz Kędzior zorganizował dwa autokary pielgrzymów, a byli wśród nich pielgrzymi z Rzeszowa i młodzież z Medyni Głogowskiej k. Rzeszowa z ks. Markiem Frątczakiem. Z Izdebek przybyła młodzież i dorośli z ks. Piotrem Błażko, s. Justyna przyjechała z grupą z Dębicy, był też ks. Jan Mikulski z dziesięcioma osobami z Tarnowa. Poza tym indywidualni pielgrzymi z innych miejscowości. Wszyscy pielgrzymi zgromadzili się w kościele dolnym, gdzie znajduje się sarkofag ks. Fr. Blachnickiego.

Przybyłych przywitał serdecznie krajowy duszpasterz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - ks. Piotr Kulbacki, później przemówił krótko ks. Stanisław Zarych. Następnie prezentowały się poszczególne grupy pielgrzymkowe. Okazało się, że było nas ponad 300 osób. Po zawiązaniu wspólnoty rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do Mszy św. Radością napełnił nas fakt, że przy ołtarzu stanęło 25 kapłanów, wśród których byli kapłani zaangażowani w Ruchu Światło-Życie, którzy mieli spotkanie przedwakacyjne z krajowym moderatorem Ruchu Światło-Życie - ks. Romanem Litwińczukiem. Mszy św. przewodniczył krajowy moderator KWC ks. Piotr Kulbacki. W homilii ks. Kulbacki nawiązał do idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która jest darem miłości dla Boga i drugiego człowieka. Jest też drogą wyzwolenia bez użycia przemocy, a proponuje takie środki jak: miłość, post i jałmużnę. Nawiązał też do słów Jana Pawła II, który pytał: "...jak wyjść do człowieka zniewolonego, aby go nie poniżyć?". Odpowiedzią na to jest hymn KWC Serce wielkie nam daj.

Pielgrzymi z Przemyśla i Rzeszowa zaznaczyli swoją obecność we Mszy św. przez udział pocztu sztandarowego Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Archidiecezji Przemyskiej i proporca KWC Diecezji Rzeszowskiej. Oprawę muzyczną przygotowała grupa z Dębicy. Po Eucharystii i krótkiej przerwie uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na "Godzinie Miłosierdzia", którą prowadziła także Dębica. Dzięki przygotowanym śpiewniczkom cała wspólnota pielgrzymów mogła włączyć się w śpiew. Wszyscy angażowali się też w modlitwę.

I jeszcze chwila wspomnień. Słuchaliśmy świadectw ludzi, którzy zetknęli się ze sługą Bożym ks. Fr. Blachnickim i współpracowali z nim. Kolejno mówili: s. Faustyna, Regina, Stanisława, Genowefa, ks. Zarych i Dorota. Ich wspomnienia przybliżyły nam postać Sługi Bożego. Jesteśmy pewni, że w niebie mamy orędownika za tymi, którzy podjęli Jego dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowe obrazki z okolicznościowym nadrukiem: "I Pielgrzymka KWC Polski południowo-wschodniej do grobu sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego". Mamy nadzieję, że te spotkania będziemy kontynuować w przyszłości, aby wypraszać przez wstawiennictwo Sługi Bożego łaski potrzebne do krzewienia idei KWC w naszej ojczyźnie, a także poza nią.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję