Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Kim jest dla Ciebie Jezus?” – abp Ryś

W sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus od poniedziałku 29 marca trwają „Rekolekcje dla Łodzi”, które głosi metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Rozpoczęła je msza św. o uzdrowienie.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Podczas homilii arcybiskup Grzegorz Ryś wygłosił pierwszą część nauk rekolekcyjnych. - O nawróceniu można mówić zarówno na początku, jak i na końcu Wielkiego Postu. Bo ono ma różny przebieg na różnych etapach naszego życia. Spróbujemy przez te trzy dni przyjrzeć się trzem momentom Jezusowego nawoływania do nawrócenia. Najpierw jest pierwsze wezwanie do nawrócenia – możemy po nie sięgnąć w Ewangelii św. Marka (Mk 1,15) - „Czas się wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Drugi jest zapisany w Ewangelii Mateusza (Mt 18) „Zaprawdę powiadam Wam, jeśli się nie nawrócicie, i nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. To drugi moment nawoływania do Jezusowego nawrócenia. Trzeci to słowo zapisane na początku Apokalipsy w 2 i 3 rozdziale, w listach do Azji Mniejszej. Jezus mówi każdemu z czterech kościołów „Nawróć się” – zapowiedział metropolita łódzki i przeszedł do wyjaśnienia pierwszego nawoływania Chrystusa.

Reklama

- Dziś pierwsze wołanie Jezusa, od którego wszystko zależy. „Czas się wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ojciec Raniero podkreśla, że w tym wołaniu jest ważne słowo greckie – metanoeo, znaczy ono zmienić myślenie, myśleć odmiennie w inny sposób albo ponownie przemyśleć. Nawrócenie oznacza zawrócić ze złej drogi i iść z powrotem, w kierunku najlepszego doświadczenia z Bogiem. Wrócić do przymierza, do woli Bożej (…) Nie zmienisz kierunku, jeśli nie zmienisz myślenia. Nie wystarczy zmienić kierunek, żeby się nawrócić. Jest potrzebny większy proces, który ogarnia także Twoje myślenie. Pan Jezus odpowiadając na pytanie: Które przykazanie jest najważniejsze, wymienia Torę „Będziesz miłował Pana Boga swego…” i tak dalej, ale je uzupełnia. I zwrot, że będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim umysłem! Siła człowieka to jego umysł. Nie grosz, nie broń, ale umysł. Kochaj całą siłą czyli kochaj całym umysłem. W tym wezwaniu jest zachęta, by przyjrzeć się swojemu myśleniu. Zobacz co się dzieje w Twoim sercu, zanim zaczniesz myśleć o zmianie kierunku. Jezus nie wzywa nas, byśmy patrzyli w przeszłość. Nie ma momentu, by iść do tyłu. Jezus mówi, by iść do przodu. Dlaczego? Bo przed Tobą rysuje się zupełnie nowa rzeczywistość. Potrzebujesz jeden krok, skok do przodu. Nie patrz do tyłu. Zobacz na rzeczywistość, która się przed Tobą otwiera. To nie jest moment obietnic, tylko moment wypełniania obietnic. Przyszła nowa rzeczywistość, wejdź w nią, wskocz w nią. Ten skok do przodu, to decyzja na szczególną relację z Jezusem! – zachęcał metropolita łódzki.

Na zakończenie pierwszej nauki rekolekcyjnej arcybiskup Ryś zadał każdemu pytanie: - Kim jest dla Ciebie Jezus? Czy to jest postać czy to jest osoba? Czy znasz go osobiście jako żyjącego? Czy Cię porwał jak Pawła pod Damaszkiem? (…) To jest to co Pan Jezus nazywa wiarą. „Pójdź za mną”. Pierwsze nawrócenie nie jest odwróceniem się od grzechów, to nie jest, jak nazywa Benedykt XVI, decyzją etyczną. W tym pierwszym wezwaniu chodzi o to do kogo masz się zwrócić, na jaką miłość otworzyć. I zobaczyć Jezusa, który Cię kocha. Masz iść do przodu, nie do tyłu. Takich wydarzeń ma pewnie z was każdy po kilka. Warto do nich wracać z przekonaniem, że to co najlepsze, jest jeszcze przede mną. Nie czyńcie żadnego swojego doświadczenia wiary historią. Zostawiam to i biegnę do przodu, bo wiem kogo kocham i kto mnie kocha – przekonywał arcybiskup Ryś.

Druga część „Rekolekcji dla Łodzi” we wtorek o 19.00 w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus (Sienkiewicza 60). Transmisja internetowa dostępna na kanale Mocnych w Duchu.

2021-03-30 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Chwalcie z Nami Panią Świata!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Jon Tyson

Duszpasterstwo Akademickie DA5 wraz z rozpoczęciem miesiąca maja przygotowało niezwykle ciekawą inicjatywę. Majówkowy challenge to wydarzenie duszpasterstwa polegające na przesłaniu zdjęć kapliczki, która jest blisko twojego miejsca zamieszkania lub jest bliska Twojemu sercu. Fotografie przesłać można na funpage „Piątki”, nominując jednocześnie trzy osoby, by wykonały dokładnie to samo. Po nadesłaniu zdjęć księża wybiorą kilka propozycji i udadzą się do tych miejsc, by tam, pomodlić się wspólnie z uczestnikami Litanią Loretańską.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: lista zmian personalnych

2021-06-23 14:25

Katarzyna Krawcewicz

W środę 23 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urzędy 2 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Inne terminy podano w nawiasach. Lista nie obejmuje zmian personalnych w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Francja: obrońcy życia protestują przeciw ustawie bioetycznej i uzurpacjom PE

2021-06-23 17:12

[ TEMATY ]

życie

aborcja

Francja

Pixabay.com

O udział w zaplanowanej na jutrzejszy wieczór demonstracji przeciwko projektowi ustawy bioetycznej oraz raportowi Matićia, który na forum Parlamentu Europejskiego ma przyznać obywatelom „prawa seksualne i reprodukcyjne” zaapelowali francuscy obrońcy życia z „Manif pour tous”.

W czasie, gdy francuski Senat rozpatruje ustawę bioetyczną na posiedzeniu publicznym, Manif pour tous zaprasza na nową demonstrację przed Pałacem Luksemburskim 24 czerwca o godz. 19:30. Organizacja zamierza potępić projekt ustawy i jej sztandarowe rozwiązanie: udostępnienie tzw. macierzyństwa zastępczego (GPA) i technik wspomaganego rozrodu (PMA) kobietom samotnym i parom lesbijskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję