Reklama

Niedziela Lubelska

Ekumeniczny Lublin

Jakiego dialogu potrzebuje Lubelszczyzna?

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieszpory w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego w kościele akademickim KUL, rozpoczęły kolejne spotkanie ekumeniczne z cyklu Ekumeniczny Lublin’2021. Ludzie i formy dialogu: Ku Jerozolimie. Nabożeństwu przewodniczył ks. prof. Sławomir Pawłowski, a homilię wygłosił ks. pastor Grzegorz Brudny z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Psalmy nieszporne wraz z uroczystym Magnificat odśpiewał organista dr Tomasz Bogacz. Ks. S. Pawłowski przypomniał o przypadających właśnie 100-urodzinach ks. prof. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, człowieka o wielkiej wrażliwości ekumenicznej. Modlitwę wiernych odczytał prof. Sławomir Jacek Żurek. Większość uczestników tego projektu obecna była on-line.

Cud wiary i Wcielenia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pastor G. Brudny przypomniał, że Kościół ewangelicki obchodzi dzień Oczyszczenia Marii Panny 2 lutego, dzień Nawiedzenia Marii Panny 2 lipca i dzień Zwiastowania Marii Panny 25 marca, lecz już od XVI-wiecznej reformacji dość powściągliwie wypowiada się o Marii, jakby nie chciał, by jej osoba przysłoniła chwałę i majestat należny tylko w Trójcy Świętej Jedynemu Bogu. Cytując ewangelicką teolożkę Aleksandrę Błahut-Kowalczyk, mówił: „Na służebnicę Pańską chcę patrzeć przez pryzmat macierzyństwa i wiary. To dyktuje mi serce. Jak postrzegam miłość matki do dziecka? Jakie obrazy widzę? Rozpacz kobiety, która obsadza kwiatami grób córek, małych dziewczynek, uległych śmiertelnemu wypadkowi; czuwanie przy chorym dziecku jak całodobowe rekolekcje, matczyną miłość w szpitalnych oddziałach dziecięcych, w niemym krzyku obraz tłumu nagich kobiet z dziećmi w ramionach pod syczącym cyklonem B [w komorach gazowych]… Wszystkie gesty rozpaczy, tęsknoty, radości i bóle kobiet, ogniskują się jak soczewce w jednej osobie; jest nią Maria, która jednym >niech mi się stanie< dopuszcza cud wiary i Wcielenia; która patrzy na Syna i stoi pod krzyżem z pokaleczoną mieczem duszą; która trwa z modlitwie wraz z Apostołami w oczekiwaniu na Zesłanie Ducha Świętego”. Nawiązał do refleksji „o ciężarze rozmowy z Bogiem, który unosi Nastolatka z jakiegoś palestyńskiego Garwolina, podejmując najważniejszy dialog dziejów świata z Bogiem” o. Celestyna Napiórkowskiego. Pastor Grzegorz Brudny przywołał Marcina Lutra, który podkreślał wiarę Dziewicy Marii, okazaną podczas Zwiastowania: - „Moc wiary, przez którą można uwierzyć słowom Anioła, jest najważniejszym cudem, nie mniejszym niż to, że Słowo stało się Człowiekiem Od Marii Panny możemy się wszyscy nauczyć wiary w Boże Słowo, ufności w Bożą Opatrzność, spolegliwości co do Bożych zarządzeń. Bo dzięki temu Bóg zamienia to, co stare w nowe, to co grzeszne i potępione w to, co zbawione. O czym my, jak Apostołowie, bez względu na wyznanie chcemy świadczyć i co chcemy w tym świecie głosić - powiedział.

Reklama

Kultura dialogu

Gościem projektu Ekumeniczny Lublin był wicemarszałek województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski: prawnik, absolwent KUL, samorządowiec, działacz społeczny, b. wiceprezes Fundacji Wczesnego Wykrywania Raka, poseł na Sejm RP VI kadencji, członek Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jako dwukrotny wiceprezydent miasta Lublin przyjął na rozmowy indywidualne w swoim gabinecie ponad 23 tys. osób. Prowadzący rozmowę ks. prof. S. Pawłowski skierował pytania o specyfikę województwa lubelskiego na kulturowej i religijno-społecznej mapie Polski. Pytał: Jakim wkładem w kulturę spotkania i dialogu może poszczycić się Lubelszczyzna?

Wicemarszałek mówił o lubelskich edycjach festiwalu kultury polskiej i ukraińskiej, działalności Stowarzyszenia Wspólne Korzenie, którego jest prezesem; Związku Piłsudczyków, wraz z którym w 2001 r. zainicjował wzniesienie pomnika Marszałka Piłsudskiego na pl. Litewskim oraz o roli KUL (w ostatnich latach miejsce Kongresu Kultury Chrześcijańskiej) i misji Centrum Spotkania Kultur. Nawiązał do idei prezydenckiej Rady Dialogu Społecznego w relacjach między związkami zawodowymi, pracodawcami, władzą rządową i samorządami, a także o realizowaniu „terytorialnego planu sprawiedliwej transformacji”, w którym jest miejsce na dialog niwelujący konflikty społeczne.

Reklama

- Przez całe życie jestem związany z Lubelszczyzną, jej południowo-wschodnim pograniczem polsko-rusińskim. Lubelszczyzna jest [barwnym regionem], miejscem spotkania kultur, religii i wielu narodów - powiedział, o czym, świadczą świątynie różnych wyznań chrześcijańskich i żydowskie synagogi. Wybitnym przykładem i symbolicznym miejscem jest romańska kaplica Trójcy Świętej na zamku lubelskim z bizantyńskimi freskami.

„Kultura jest taką sferą życia duchowego, która łagodzi obyczaje, pomaga żyć; na jej rozwój i funkcjonowanie w regionie największy wpływ ma Urząd Marszałkowski. Poprzez jednostki i takie instytucje jak teatry: im. T. Osterwy, muzyczny i dramatyczny, filharmonia, CSK, WOK, a w terenie kluby, gminne domy kultury i remizy strażackie; różne zespoły dotowane przez UM. Przykładem jest festiwal organowy w parafii Św. Rodziny na Czubach, festiwal muzyków w Janowcu, festiwal Dwa Brzegi, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W dobie pandemii, przy ograniczeniach zgromadzeń, doceniliśmy, jak bardzo ważne jest bezpośrednie obcowanie z kulturą; tak, jak bezpośrednia rozmowa człowieka z człowiekiem; właśnie kultura dialogu” – stwierdził wicemarszałek.

Rozmówca zdefiniował dialog jako element tolerancji, której nauczyła mieszkańców Lubelszczyzny historia. Gościnność, wyrozumiałość, otwarcie na dialog i życzliwość „formowały się przez wieki. Gdy brakuje dialogu, są konflikty, wojny, tragedie… Nawet w rodzinach kopane są rowy podziałów. A dyplomacja międzynarodowa jest formą i formułą dialogu, mającą rozwiązać problemy, które nie zostały załatwione przez dialog” – mówił Z. Wojciechowski. Odniósł się także do znaczenia dialogu ekumenicznego, wyznaniowego i międzyreligijnego. Podkreślił, że „dialog jest możliwy wtedy, gdy nie pokazuje swojej dominacji jedna ze stron. Właśnie Wielkanoc jest szansą, aby wyciągnąć rękę do zgody i nawiązać rozmowę, odnowić dialog; otworzyć się na siebie i argumentację drugiej strony. Bo przecież my, ludzie z kresów, nie znosimy, gdy ktoś naszą dobroć i życzliwość traktuje jako naiwność; gdy wykorzystuje ją do swoich partykularnych celów i korzyści”. Wicemarszałek Wojciechowski przekazał świąteczne życzenia: „Niech Chrystus zmartwychwstały da wam siłę przetrwania tego trudnego czasu, niech da wzajemne zrozumienie i miłość!”

Reklama

Kolejne spotkanie z cyklu Ekumeniczny Lublin’2021 odbędzie się 28 kwietnia nt. wychowania do dialogu. Więcej na http://ekumenizmlublin.pl



2021-03-29 11:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję