Reklama

Niedziela Łódzka

ŁÓDŹ

Łódź: Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie - to jest najprostsza forma modlitwy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Hush Naidoo

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus miały miejsce czterodniowe Ogólnopolskie Rekolekcje Akademickie organizowane przez KUL. W ostatnim dniu spotkania z młodzieżą studencką słowo wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W głoszonej nauce rekolekcyjnej kapłan dokonał podsumowania całego cyklu spotkań, zwracając szczególną uwagę na głównego bohatera – świętego Józefa. W oparciu o przykłady z życia świętych abp Ryś podkreślił rangę tego, z jak ważną postacią mamy do czynienia, oraz jak ten święty mocno wpisuje się w naszą rzeczywistość. Rekolekcjonista skoncentrował swoje słowa wokół Słowa, które Bóg kieruje do nas poprzez czytanie Pisma Świętego.

Reklama

- Prowadzi nas przez te rekolekcje święty Józef, poddajemy się tej refleksji, także w posłuszeństwie Ojcu Świętemu Franciszkowi, nawiązując do jego listu oraz do inicjatywy roku świętego Józefa i też roku rodziny, który rozpoczęliśmy w uroczystość Świętego Józefa, więc tom że mierzymy się z Józefem jest też jakąś formą naszego odczuwania z całym kościołem.

Józef jest człowiekiem, który ostatecznie zawsze zdaje się na to, w jaki sposób Bóg czyta jego życie swoim słowem. To jest to, co trzeba bardzo podkreślić, lectio divina to jest czytanie którego dokonuje Pan Bóg, kiedy ja czytam Biblię, to jest lectio humana, ale jest możliwe takie doświadczenie, że Pan Bóg czyta swoim słowem moje życie, wtedy mamy do czynienia z tym co nazywamy lectio divina – powiedział metropolita łódzki.

Arcybiskup koncentrował się także na wymiarze modlitwy indywidualnej, pokazując jak codzienne spotkanie z Chrystusem może być proste i piękne.

Reklama

- Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie, i to jest właśnie najprostsza forma modlitwy - żeby popatrzeć na Niego, tylko po to, żeby sobie uświadomić że on patrzy na was – dodaje arcybiskup.

W kolejnych częściach spotkania z młodzieżą łódzki Pasterz wyjaśnił czym jest modlitwa kontemplacyjna, jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu. Ponownie odniósł się do postawy świętego Józefa, w którym upatrywać mamy przykładu ale i wsparcia w sytuacji, kiedy czasem trudno nam się skoncentrować na modlitwie, gdy przychodzą rozproszenia. Abp Ryś zwrócił uwagę na postawę czynu i miłości, które idą w parze w codziennym rozważaniu Słowa Bożego.

- Modlitwa kontemplacyjna jest milczącym słowem miłości, komunią miłości i to jest dopiero ostateczna charakterystyka Józefa. Jak to się dzieje że on pozwala Bogu czytać swoje własne życie Bożym słowem? Jak to się dzieje że on na to pozwala działać? Ponieważ wszystkie te etapy lectio divina, dzieją się w kontekście miłości, wszystkie się dokonują w miłości. Znaczy miłość jest środowiskiem lectio divina miłość pozwala Bogu czytać moje życie, bo go kocham, słucham co do mnie mówi, bo go kocham i wprowadzam to słowo głęboko w siebie. Nie chcę stracić słowa które do mnie powiedział i wypełniam to słowo, bo go kocham. Na każdą taką modlitwę jest józefowe amen, które nie jest wypowiedziane tylko jest uczynione. To jest niesłychanie istotne, to jest klucz do zrozumienia Józefa, bez którego Józef nie rozumiał by samego siebie – zakończył metropolita łódzki.

Słowo nauki rekolekcyjnej arcybiskupa Grzegorza Rysia było słowem kończącym czterodniowe Ogólnopolskie Rekolekcje Akademickie organizowane przez KUL. Wszystkie nagrania dostępne są na platformie YouTube Mocni w Duchu.

2021-03-28 17:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Otwarcie Drzwi Jubileuszowych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Tydzień temu Drzwi Jubileuszowe w Archikatedrze Łódzkiej otworzył legat papieski kardynał Konrad Krajewski. Otwarcie Drzwi Świętych w Łasku poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które wygłosił o. Sylwester Cabała. W miniony czwartek Redemptorysta został uroczyście posłany przez metropolitę łódzkiego abpa Grzegorza Rysia do głoszenia Słowa Bożego w parafiach dekanatu łaskiego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Neoprezbiterzy otrzymali nominacje na parafie

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Nasi neoprezbiterzy otrzymali nominacje na swoje pierwsze ⛪️ parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński. Uroczystość odbyła się w Parafia Katedralna św. Michała Arch. i św. Floriana M. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: trzeba przemienić kryzys w szansę rozwoju dla wszystkich

2021-06-15 14:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież skierował przesłanie do uczestników 16. Edycji GLOBSEC Bratislava Forum, które o odbywa się pod hasłem: „Zbudujmy lepszy świat niż był przedtem”. GLOBSEC to wiodące w Europie forum podejmujące debatę nad przyszłością świata i jego problemami.

Spotkanie dotyczy kierunków rozwoju po okresie pandemii oraz podejmuje najważniejsze problemy społeczno-ekonomiczne, ekologiczne oraz polityczne, które pogłębiły się w związku z kryzysem sanitarnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję