Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ekumeniczna Droga Krzyżowa

W kościele Ewangelicko-Augsburskim w piątek 26 marca odprawione zostało nabożeństwo ekumenicznej drogi krzyżowej.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Ekumenicznej Drodze Krzyżowej wzięli udział biskupi oraz wierni pięciu kościołów: Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, polsko-katolickiego, starokatolickiego mariawitów. Rozważania każdej ze stacji przygotowali i odczytywali na przemian biskupi innych kościołów chrześcijańskich.

Reklama

- „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J3, 16”) Witam zebranych w naszym kościele i tych, którzy łączą się z nami przez transmisję internetowa. Droga krzyżowa to pasyjne nabożeństwo, w którym chcemy iść za Jezusem, by zrozumieć co wydarzyło się na krzyżu Golgoty. Za moim plecami znajduje się malowidło ze sceną ukrzyżowania. Pod krzyżem widzimy wielu ludzi. My dziś różnorodni, z różnych wyznań i kościołów, przychodzimy pod ten krzyż, by zrozumieć, drogą, którą nasz Zbawiciel musiał przejść, aby nas – grzesznych ludzi – uratować – mówił ks. Michał Makuła, proboszcz ewangelickiej parafii św. Mateusza, witając uczestników nabożeństwa. Szczególnie mile ks. Makuła przywitał arcybiskupa seniora Władysława Ziółka – To właśnie ksiądz Arcybiskup w Roku 2000 – Roku Wielkiego Jubileuszu wystosował zaproszenie do bratnich kościołów chrześcijańskich, by w Wielki Piątek przejść ulicami naszego miasta, z kościoła św. Mateusza do kościoła ojców Jezuitów. By w tym szczególnym roku złożyć świadectwo naszej wiary, by opowiedzieć mieszkańcom naszego miasta o tym co dla nas najważniejsze. To co niemożliwe stało się możliwe. Dziś jesteśmy, by wspólnie spoglądać na Zbawiciela, który poniósł największą ofiarę – za mnie i za Ciebie, za każdego z nas – dodał proboszcz parafii protestanckiej. Nabożeństwo w kościele św. Mateusza zakończyło się błogosławieństwem udzielonym przez Księży Biskupów.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi została zorganizowana po raz pierwszy w 2000 roku i stanowiła ona odpowiedź na apel Jana Pawła II o wspólne świętowanie Jubileuszu Chrześcijaństwa. Jednak już od 1994 roku studenci ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej i Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka", w godzinie śmierci Chrystusa, nieśli krzyż, pośród zwykłej krzątaniny w centrum Łodzi. Z czasem do nabożeństwa dołączyły inne Kościoły. Rokrocznie w nabożeństwie brali udział przedstawiciele Kościołów obecnych w Łodzi: rzymskokatolickiego, ewangelicko–augsburskiego, ewangelicko–reformowanego, ewangelicko-metodystycznego, starokatolickiego mariawitów i polsko-katolickiego. Nazewnictwo stacji nieco różniło się od powszechnie znanego i wzorowane było na Drodze Krzyżowej, którą poprowadził w 2009 roku papież Benedykt XVI w rzymskim Koloseum.

2021-03-28 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Czym jest Droga Krzyżowa w życiu chrześcijanina?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Laura Allen

13 marca br., w parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu, Ks. kan. Proboszcz Andrzej Chmielewski odprawił nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo rozpoczęto modlitwą dziękczynną Panu Bogu za nasz Kościół, a także prosząc o żywą wiarę i miłość dla rodzin, parafian i zjednoczenie wszystkich na modlitwie przy Eucharystycznym stole.

Ks. A. Chmielewski, w trakcie nabożeństwa wielokrotnie stawiał pytania, które zachęcały zebranych wiernych do pogłębienia refleksji w wymiarze m.in. duchowym, religijnym czy naszej codzienności życia. I tak już na początku, zachęcił uczestników nabożeństwa do zastanowienia się dlaczego w czasie Jubileuszu skupieni jesteśmy na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, czym jest Droga Krzyżowa w życiu chrześcijanina?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: Prośmy o łaskę pocieszenia dla mieszkańców Nowej Białej

2021-06-23 10:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jednoczę się w modlitwie z tymi, którzy w minioną sobotę, w Nowej Białej zostali doświadczeni przez wielki pożar” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: lista zmian personalnych

2021-06-23 14:25

Katarzyna Krawcewicz

W środę 23 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urzędy 2 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Inne terminy podano w nawiasach. Lista nie obejmuje zmian personalnych w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję