Reklama

Osięciny

Uroczystość w parafii Błogosławionych Męczenników

24 maja, w 62. rocznicę śmierci bł. męczenników: ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy, Mszy św. w kościele pw. Opieki Matki Bożej w Osięcinach przewodniczył bp Roman Andrzejewski.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi: solistki Elżbiety Walaszczyk (sopran), której towarzyszyli dwaj muzycy. Na program złożyły się pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Federico Garcii Lorci, a także Marsz Turecki Wolfganga Amadeusza Mozarta, utwory hiszpańskie i brazylijskie. Koncert zakończyły Maki Stanisława Niewiadomskiego, dedykowane bp. R. Andrzejewskiemu. Dziękując wykonawcom, Ksiądz Biskup podkreślił, że Kościół zawsze był mecenasem kultury. Przypomniał też słowa Papieża Jana Pawła II, który na forum ONZ powiedział, że naród polski, kiedy utracił na 123 lata wolność, przetrwał tylko dzięki kulturze.

Następnie wszyscy przeszli pod pomnik Księży Męczenników, przy którym wartę honorową zaciągnęła Straż Pożarna. Tu bp Andrzejewski poprowadził Nowennę do Błogosławionych Księży Męczenników, po czym przy dźwiękach orkiestry, procesjonalnie powrócono do kościoła.

Słowo wstępne wygłosił proboszcz parafii - ks. Zbigniew Cabański. Powitał Księdza Biskupa i towarzyszących mu przedstawicieli Kurii diecezjalnej, neoprezbiterów, kapłanów z dekanatu i spoza jego granic, zaproszonych gości oraz członków rodziny bł. ks. Kurzawy. Przypomniał, że Księża Męczennicy z Osięcin umiłowali Eucharystię i są symbolem jedności kapłańskiej. Wspólna pielgrzymka Księdza Biskupa z prezbiterami do relikwii Błogosławionych jest bardzo wymowna; stanowi znak jedności Biskupa z Kapłanami i Kapłanów z Biskupem.

Bp R. Andrzejewski przewodniczył Liturgii i wygłosił homilię, w której odniósł się do słów przypowieści o Dobrym Pasterzu. Kaznodzieja mówił: "Do Osięcin, do grobu Męczenników, do ich relikwii złożonych w kościele, którego nie opuścili jako Dobrzy Pasterze, przybyli dzisiaj młodzi Kapłani, wyświęceni w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Przybyli z hołdem dla swoich poprzedników i z zawierzeniem swojej przyszłości, swego kapłańskiego życia". Bp Andrzejewski przypomniał także, że przybywając do Osięcin, nie sposób oderwać się od myśli, że Dobry Pasterz w chwilach trudnych i niebezpiecznych nie opuszcza swojej owczarni, ale jeśli zachodzi konieczność oddaje za nią swoje życie. Tak uczynili obydwaj Błogosławieni Męczennicy w maju 1940 r.

W trakcie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, po czym bp Andrzejewski wraz z neoprezbiterami przyszedł do kaplicy na osobistą modlitwę przed relikwiami Błogosławionych Męczenników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję