Reklama

Rocznikowa więź...

Chyba każdy z nas ze szczególnym sentymentem, a nierzadko z łezką w oku powraca we wspomnieniach do studenckich czasów - nieraz pełnych napięcia i egzaminacyjego stresu, ale chyba częściej do serdecznych dialogów z rówieśnikami, wspólnych radości, przeżyć, wzruszeń, niezapomnianych sytuacji... Po latach formacji każdy idzie w swoją stronę. I choć wszyscy niemal jednogłośnie przyrzekają: będziemy w kontakcie, to niejednokrotnie kontakty te urywają się na wieki. Często jednak bywa i tak, że odżywają np. przy dorocznych spotkaniach.

I o ile rocznikowa więź częściej umiera wśród osób świeckich, o tyle wśród braci w kapłaństwie trwa przez całe życie. Tradycją są bowiem doroczne spotkania, pielgrzymki lub dni skupienia kursowych kolegów, pracujących nieraz w różnych diecezjach. Odbywają się one zwykle w okolicach rocznicy kapłańskich święceń u jednego z kapłanów. Rozpoczyna je uroczysta Eucharystia ze słowem Bożym. Później jest czas na wspomnienia, refleksję, rozmowę. "Spotkania rocznikowe są radosne, przebiegają w serdecznej, przyjaznej atmosferze i chyba nikt nie może powiedzieć, że są niepotrzebne" - wyznaje proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Będzinie, ks. Zdzisław Reterski, u którego w sobotę, 1 czerwca odbył się rocznikowy zjazd.

Przybyli na niego prawie wszyscy, którzy 17 lat temu zostali wyświęceni na kapłanów. Po uroczystej Eucharystii zgromadzili się przy wspólnym stole w gościnnych progach Gospodarza parafii. " Nie ma to jak spotkać się w swoim gronie, gdzie wszyscy doskonale się znają i rozumieją. Czasem wystarczy jedno słowo lub gest, by przenieść się do lat akademickich i poczuć ten niepowtarzalny klimat" - wyznali Niedzieli sosnowieckiej kapłani, którzy dzień swoich kapłańskich święceń przeżywali 26 maja 1975 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję