Reklama

Niedziela Częstochowska

Na drogach zawierzenia

– Syn Boży za sprawą otwartego serca Maryi wkroczył w nasz, ludzki czas. W radość dzisiejszej uroczystości pragniemy włączyć dziękczynnie za dar osobistego życia, za dar życia naszych rodzin, jak również dar częstochowskiego Kościoła w jego wymiarach metropolitalnych – mówił abp Wacław Depo 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Miłość i wierność oraz tajemnica wybrania. Wobec tych tajemnic stanęli w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie uczestnicy Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który również wygłosił homilię.

Zobacz zdjęcia: 29. rocznica utworzenia archidiecezji częstochowskiej

Metropolita częstochowski powiedział w niej: – Zwiastowanie Pańskie można uznać świętem wierności i miłości Boga, jak również człowieka otwartego na plan Boga. Te dwie daty – 25 marca i 24 grudnia – są objawieniem tej samej miłości Boga do człowieka. Nie zatrzymujemy na się tej dacie, którą jest dzisiejsze Zwiastowanie, ale idziemy dalej, w głąb tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przypomniał, że Maryja została wybrana i obdarowana, uczy także, jak zawierzyć Bogu we wszystkim, to znaczy, by w ludzkim życiu zaryzykować całym życiem i postawić na Boga. „Bóg jest zawsze wierny człowiekowi i pragnie go prowadzić i umacniać w realizacji powierzonej mu misji”. Dlatego zadaniem człowieka jest na nowo uwierzyć zarówno na dobre, jak i złe, że Bóg jest miłością i go nie opuszcza, ponieważ zawsze jest blisko. Kolejne, „ogromnie zadanie, jakie staje nad nami, jest powrót do Eucharystii” – podkreślił abp Wacław. I wyjaśnił: – Rozumiemy to zadanie bardzo konkretne jako powrót do praktyk Mszy św. Dziś trzeba powiedzieć: Nie bójcie się! Bóg jest z nami. Bóg jest naszym zbawieniem. Bóg jest źródłem naszego życia. „Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Jak ginęli męczennicy w IV wieku, mówiąc, my nie mamy żyć bez Eucharystii. Ta świadomość musi nam towarzyszyć i pogłębić naszą wiarę, mamy ku temu stosowny czas. Miejmy odwagę przez swoją obecność, jak dzisiaj, powiedzieć Bogu „tak”, a Maryja niech rozpromieni swoją miłością wszystkie drogi naszego życia i naszego zawierzenia Bogu we wszystkim

Reklama

Podczas Liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sześć osób zobowiązało się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Arcybiskup Depo udzielić błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodzenie dzieci i matkom, które cieszą się darem macierzyństwa.

Dzień Świętości Życia obchodzony od 1998 r,, przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, przypomina, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a także to, że ludzkie życie ma sens i wartość na każdym jego etapie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zwraca uwagę na znaczenie troski o nie.

Reklama

Diecezja częstochowska została ustanowiona 28 października 1925 r. bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas”, a 25 marca 1992 r. bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” – archidiecezją. Błogosławieni związani z archidiecezją to: ks. Maksymilian Binkiewicz, s. Józefa Chrobot CSFN, ks. Ludwik Gietyngier oraz ks. Dominik Jędrzejewski.

Obejmuje: 4 regiony duszpasterskie, 36 dekanatów, 312 parafii (w tym: 311 terytorialnych {297 diecezjalnych, 14 zakonnych}, 1 personalna akademicka), 3 rektoraty (za https://archiczest.pl).

2021-03-25 21:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia życia

Życie jest święte. Moje. Twoje. Każde. Od początku do końca jest darem i błogosławieństwem w oczach Boga. A w Twoich?

Każde życie jest święte, niezależnie od tego, czy ma dzień, czy sto lat. W Piśmie Świętym czytamy: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię”. Jeżeli postrzegamy życie jako dar, to wtedy na nie zupełnie inaczej patrzymy – mówi Ewa Słuszniak, koordynator Dnia Dziecka Utraconego w Częstochowie. – Każde życie ludzkie jest powołane przez Boga i każde ma sens – dodaje Jowita Kostrzewska, działaczka pro-life. – Ważne jest, abyśmy szanowali godność człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, bo Dzień Świętości Życia to nie tylko myślenie o życiu w kontekście dzieci poczętych, ale też osób starszych. Patrzymy na całość życia człowieka – podkreśliły rozmówczynie.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję