Reklama

Sztandar trzymajcie wysoko!

"Drodzy Policjanci, niech sztandar, który ufundowali Wam mieszkańcy Łodzi, przypomina o niełatwych obowiązkach, jakie wzięliście na siebie. Trzymajcie ten sztandar wysoko w górze, jako znak rozpoznawczy swoich powinności patriotycznych oraz jako znak nadziei dla wszystkich, którzy Wam ufają" - apelował abp Władysław Ziółek do uczestników Mszy św. celebrowanej 17 maja br. w bazylice archikatedralnej. Uroczysta Liturgia miała miejsce z okazji poświęcenia i wręczenia Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo naszego miasta.

Koncelebra, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup, zgromadziła wielu przedstawicieli policji z jej komendantem głównym Antonim Kowalczykiem na czele. Obecni byli także reprezentanci władz państwowych, samorządowych i administracyjnych, delegaci wojska oraz innych służb mundurowych. Do katedry przybyła również liczna grupa mieszkańców Łodzi. W głównej nawie świątyni stanęła Kompania Honorowa wystawiona przez Oddział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Nawy boczne wypełniły poczty sztandarowe. Wyjątkowego splendoru modlitwie w intencji policjantów i pracowników cywilnych policji przydała oprawa muzyczna przygotowana przez organistę Jakuba Garbacza.

W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do pytania, które Chrystus zadał Piotrowi - "Czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?". Zwracając uwagę, iż właśnie od policjantów wymaga się owego szczególnego więcej, Arcypasterz mówił: "Tego więcej oczekują od Was obywatele naszej społeczności. Oczekują dlatego, by mogli mieć poczucie bezpieczeństwa i spokoju w godzinach pracy, na ulicach, a także w nocnej porze odpoczynku. Oni mają prawo oczekiwać od Was tego więcej. Im głębsza będzie motywacja Waszego więcej, tym piękniejsza będzie Wasza służba, wymagająca przecież wielkiego poświęcenia i zaangażowania. (...) Pragnąłbym, abyście po tej Eucharystii wrócili do Waszych miejsc służby i do Waszych rodzin umocnieni duchowo, gotowi do dawania świadectwa Ewangelii i Krzyżowi". Arcybiskup łódzki podkreślił, że policjanci, jako ludzie pełniący odpowiedzialną i trudną służbę, mają absolutne prawo tak do należnego szacunku, jak i godziwego wynagrodzenia.

Punktualnie o godz. 12.00 przed bazyliką rozpoczął się uroczysty apel z okazji poświęcenia i wręczenia sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi. Wydarzenie to można nazwać świadectwem społecznego zaufania do łódzkiej policji, a jednocześnie wyrazem wiary w jej solidną pracę. "Tego zaufania i tej wiary nie wolno nam nigdy zawieść" - zaznaczył w swoim wystąpieniu komendant wojewódzki policji - insp. Jacek Staniecki. Poświęcony przez Księdza Arcybiskupa sztandar został przekazany Komendzie Miejskiej Policji. Aktu tego dokonał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sobotka. W słowie podziękowania komendant miejski policji stwierdził, że sztandar jest dla Komendy Miejskiej Policji nie tylko wielkim zaszczytem, ale przede wszystkim ogromnym zobowiązaniem do jak najlepszej służby. Następnie delegacja łódzkich policjantów złożyła wieniec przed grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość na placu katedralnym zakończyła parada w wykonaniu Orkiestry Oddziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Niechaj ten wspaniały symbol honoru, patriotyzmu, ofiarności i służby w imię prawa, jakim jest ufundowany sztandar, jednoczy społeczeństwo z ludźmi stojącymi na straży porządku publicznego. Niech pomaga policjantom w przywracaniu społecznego poczucia bezpieczeństwa w naszym łódzkim domu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję