Reklama

Biskup Bohdan Bejze Honorowym Obywatelem Pabianic

Niedziela łódzka 24/2002

15 maja 2002 r. w auli Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Pabianicach miała miejsce uroczystość nadania bp. prof. dr. hab. Bohdanowi Bejze tytułu Honorowego Obywatela Pabianic. Na uroczystość przybyli łódzcy biskupi z abp. Władysławem Ziółkiem na czele. Uroczystość zgromadziła osobistości miasta, przedstawicieli parlamentu, władz miejskich, samorządowych, przedstawicieli wyższych uczelni, Towarzystwa Przyjaciół Pabianic, duchowieństwa pabianickiego, mediów.

Zebranych uczestników uroczystości powitał ks. prał. Zdzisław Szuba, proboszcz parafii św. Mateusza. Ksiądz Prałat wskazał, że dopiero wielkie przemiany, które dokonały się w naszym kraju, umożliwiły uzyskanie podmiotowości społeczeństwa, dzięki czemu organy samorządowe mogą podejmować takie decyzje jak o nadaniu Księdzu Biskupowi honorowego obywatelstwa. Przewodniczący Rady Miasta Leszek Maliński, przyozdobiony w insygnia swej władzy, ukazał drogę życia bp. Bohdana Bejze, którego losy, poczynając od dzieciństwa i młodości, były związane z Pabianicami. Przedstawiając kościelne i naukowe osiągnięcia i zasługi Księdza Biskupa, Przewodniczący podkreślił, iż bp Bejze zawsze czuł się związany z Pabianicami i przynosił miastu chlubę.

Po przemówieniu uzasadniającym decyzję Rady Miasta Przewodniczący odczytał akt nadania honorowego obywatelstwa i udekorował Księdza Biskupa odznaką.

"Z wielką radością przyjąłem wiadomość o nadaniu księdzu biskupowi Bohdanowi Bejze honorowego obywatelstwa miasta Pabianic" - wyznał w swojej wypowiedzi abp Władysław Ziółek. Arcybiskup łódzki podkreślił zasługi bp. Bohdana Bejze, autora ogromnej publikacji w dziedzinie krzewienia kultury chrześcijańskiej, uczestnika II Soboru Watykańskiego, jego troskę o stan moralny katolickiego społeczeństwa. Ukazując wielorakie związki łączące bp. Bohdana Bejze z pabianicką wspólnotą, Arcybiskup łódzki wyraził jedność z powziętą przez Radę Miasta decyzją, która uhonorowała wieloraką społeczną i kulturalną działalność Biskupa Bohdana oraz poczucie radości, które dzieli wraz z całym Kościołem łódzkim. Ksiądz Arcybiskup podziękował także wszystkim osobom, które przyczyniły się do nadania bp. Bejze honorowego obywatelstwa.

Następnie przemówienia wygłosili Paweł Winiarski - prezydent miasta, prof. dr hab. Jan Berner - były rektor Akademii Medycznej w Łodzi, przyjaciel Księdza Biskupa, dziekan ks. Ryszard Olszewski w imieniu kapłanów oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Pabianic Anna Teodorczyk, którzy wypowiadając się szeroko na temat więzi łączących bp. Bogdana Bejze z jego rodzinnym miastem, wyrazili mu swoje serdeczne gratulacje.

Na koniec we wzruszający sposób uczestnikom uroczystości podziękował bp Bejze. Najpierw Księdzu Arcybiskupowi, biskupom Adamowi Lepie i Ireneuszowi Pękalskiemu, przedstawicielom władz, prof. Bernerowi, duchowieństwu i wszystkim uczestnikom oraz organizatorom. Ksiądz Biskup zapewnił, że pomimo przytłaczającej go choroby cieszy się najbardziej z dwóch darów: żyje pośród książek i kwiatów, które są jego szczególną radością.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję