Reklama

Wiadomości

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny z okazji Narodowego Dnia Życia

„Uważamy, że wartość życia ulega dziś swoistemu zdegradowaniu (…) Należy dokonać wszelkich działań, by przywrócić do świadomości społecznej sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków” – czytamy w Stanowisku Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny opublikowanym z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Życia. Członkowie zespołu wskazują m.in. na znaczenie działań na rzecz afirmacji ludzkiego życia i wzmacniania pozytywnego wizerunku rodziny w przestrzeni publicznej.

[ TEMATY ]

życie

prolife

adobe.stock.pl

Publikujemy treść stanowiska:

Warszawa, 24 marca 2021 r.

Reklama

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny z okazji Narodowego Dnia Życia

Dziś po raz 17. obchodzimy Narodowy Dzień Życia ustanowiony w 2004 roku
przez Sejm RP IV kadencji.

Uchwała Sejmu stanowi, że „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych.”, a także „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia.”

Reklama

W uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy m.in. zauważyli, że: „Życie ludzkie, zasadnicza wartość moralna, którą szanować i chronić powinno całe społeczeństwo, zajmuje wysoką pozycję w polskim porządku konstytucyjnym.” Wskazali także, iż „Narodowy Dzień Życia uświadamiać ma całemu społeczeństwu naszą odpowiedzialność za budowanie kultury życia we wszystkich wymiarach – zarówno w porządku państwowo-prawnym, jak i w dziedzinach bardziej podstawowych: w kulturze, obyczajach, nauczaniu, świadomości moralnej narodu.”

Jako Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny pragniemy podziękować posłom Sejmu IV kadencji za ustanowienie Narodowego Dnia Życia i podkreślamy, że w pełni utożsamiamy się z celami i refleksjami zawartymi w przytoczonej treści uchwały. Zgadzamy się z zawartym w uchwale stwierdzeniem, że władze państwowe są odpowiedzialne za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dlatego przypominamy dziś o podjętym kilka miesięcy temu stanowisku zespołu w sprawie wyroku TK z dnia
22 października 2020 r. Z zadowoleniem przyjęliśmy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zapewnia realizację konstytucyjnej ochrony życia oraz godności chorych i niepełnosprawnych dzieci przed ich urodzeniem. Pozytywnie oceniliśmy także zapowiedzi Rządu RP dotyczące zwiększenia zaangażowania Państwa we wsparcie kobiet w ciąży oraz niepełnosprawnych dzieci, zarówno przed jak i po urodzeniu. Przedstawiliśmy także szereg postulatów, które zdaniem zespołu mogłyby zapewnić
większe wsparcie i godniejszą egzystencję tym rodzinom.

Wciąż aktualne są postulaty zawarte w uzasadnieniu uchwały dotyczące budowania kultury życia we wszystkich wymiarach. Chcemy włączyć się w realizację tych postulatów, w szczególności zauważając potrzebę proponowania rozwiązań promujących życie, wspierających rodziny w realizacji ich funkcji wychowawczej i sprzyjających prorodzinnemu charakterowi edukacji. Zwracamy uwagę na powinność
większej afirmacji życia ludzkiego i wzmocnienia dobrego wizerunku rodziny w przestrzeni publicznej. Zadania te należałoby budować wieloaspektowo poprzez np.:

1. Organizowanie kampanii reklamowych, konkursów, debat w przestrzeni publicznej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
2. Aktywność Polskich Mediów w promocji wyżej wymienionych wartości – np.: stworzenie osobnego kanału, programu telewizyjnego, serialu, portalu internetowego dedykowanego rodzinie. Wszędzie tam rodzina powinna być przedstawiana ciekawie i wiarygodnie, jako naturalne środowisko życia i rozwoju człowieka. Promocja rodziny powinna być akcentowana także w przestrzeni popkultury.
3. Współpracę z przedstawicielami szeroko rozumianego biznesu, w tym ze spółkami skarbu państwa – kampanie reklamowe, konkursy promujące rodzinę.

Świadomość społeczna, czym w istocie jest życie ludzkie, powinna znaleźć odzwierciedlenie w edukacji szkolnej. Forma wiedzy powinna być dostosowana do percepcji ucznia.

Uważamy, że wartość życia ulega dziś swoistemu zdegradowaniu, a przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w głębokim kryzysie kultury, który sceptycznie odnosi się do samych fundamentów poznania, etyki, oraz genealogii życia ludzkiego.

Należy dokonać wszelkich działań, by przywrócić do świadomości społecznej sens istnienia człowieka, jego praw i obowiązków. W osiągnięciu sukcesu pomocne będą wszelkie działania skierowane na wzmocnienie godności rodziny, na usytuowaniu jej dobra w centrum działań wspólnoty

2021-03-24 13:40

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwyciężyło życie

Niedziela małopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rodzina

życie

choroba

Tarnów

Trauma zintegrowała naszą rodzinę – przyznaje Agnieszka Moskal. Na zdjęciu z mężem i dziećmi (brakuje najstarszego syna)

Trauma zintegrowała naszą rodzinę – przyznaje Agnieszka Moskal. Na zdjęciu z mężem i dziećmi (brakuje najstarszego syna)

– Różyczka urodziła się w 30. tygodniu ciąży, dwa miesiące przed terminem. To było związane ze stanem zdrowia jej mamy, a mojej żony, Agnieszki – opowiada Gabriel Moskal.

Pod Tymbark, do Podłopienia, gdzie od niedawna mieszkają państwo Moskalowie, jedziemy, aby usłyszeć wspomnienie doświadczenia, które przyniosło wiele dobra. W drzwiach nowego domu wita nas p. Gabriel i zaprasza do środka. Trzymająca na rękach dziesięciomiesięczną Różę Marię p. Agnieszka przedstawia starsze dzieci: syna Mikołaja, ucznia ostatniej klasy Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, i Weronikę – uczennicę Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu. – Nie ma Kuby, najstarszego syna, który w zeszłym roku zdał maturę w technikum i pracuje – informuje głowa rodziny i zaprasza do stołu.

CZYTAJ DALEJ

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję