Reklama

Polska

Kościół radomski żegna tragicznie zmarłego ks. Adama Myszkowskiego

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego ks. prałata Adama Myszkowskiego. Mszy żałobnej w parafii Przemienienia Pańskiego w Paradyżu przewodniczył bp Henryk Tomasik. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie dziś o godz. 12.00. Przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W uroczystości weźmie także udział biskup radomski Marek Solarczyk.

[ TEMATY ]

Paradyż

Roman Zawistowski/PAP

W homilii biskup senior diecezji radomskiej dziękował za sakrament kapłaństwa w świecie podkreślając jednocześnie, że w tę misję budowania Chrystusowego Kościoła wszedł także ks. prałat Adam Myszkowski. – Dzisiaj Bogu dziękujemy za posługę duszpasterską ks. prałata, za głoszenie Ewangelii, za sprawowanie sakramentów świętych, za budowanie Chrystusowego Kościoła w ludzkich sercach – mówił do zebranych w świątyni osób.

Podziel się cytatem

Bp Tomasik powiedział również, że uroczystości pogrzebowe wpisują się w czas rekolekcji wielkopostnych. A ks. prałat leżący w trumnie głosi zebranym rekolekcje i przekazuje bardzo ważne prawdy: przypomina o wierze w życie wieczne i w Bożą sprawiedliwość oraz o konieczności czuwania - powiedział biskup.

Reklama

Ks. prałata Adama Myszkowskiego żegnali w paradyskim sanktuarium mieszkańcy ziemi opoczyńskiej. Był wśród nich poseł Robert Telus, który podkreślił, że zapamięta ks. Adama Myszkowskiego jako człowieka, który z każdym potrafił rozmawiać, umiał jednoczyć, łączyć ludzi. W kościele odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Za współpracę z Jednostką Strzelecką z Paradyża ks. prałat Adam Myszkowski został pośmiertnie nominowany na kolejny stopień strzelecki inspektora związku strzeleckiego. Dodatkowo strzelcy odznaczyli zmarłego kapłana medalem 100-lecia odzyskania niepodległości.

Prezes i założyciel Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński podkreślał, że ks. Adam Myszkowski towarzyszył Ceramice Paradyż we wszystkich ważnych wydarzeniach. – Był naszym duchowym przewodnikiem – mówił prezes.

Reklama

Ks. prałata żegnali w kościele także przedstawiciele rodziny i kolegów kapłana. Głos zabrał również ks. Rafał Grzywacz, wikariusz parafii w Paradyżu. Dziękował on wszystkim za przybycie do paradyskiego sanktuarium oraz pomoc parafii w trudnych chwilach, które przeżywała od 2 marca, czyli od dnia napaści na ks. proboszcza.

Transmisję z uroczystości żałobnych przeprowadziło Radio Plus Radom.

Do napaści na ks. Adama Myszkowskiego doszło 2 marca ok. godz. 19.30 na terenie plebanii w Paradyżu. Duchowny z ciężkimi obrażeniami m.in. głowy trafił najpierw do szpitala w Opocznie, a później do Łodzi. Mimo starań lekarzy kapłan zmarł 17 marca.

Ks. prał. Adam Myszkowski urodził się 18 grudnia 1952 r. w Radoszycach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w 1971 r. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwa lata obowiązkowej służby wojskowej w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1978 r. z rąk Sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego. Jako wikariusz był duszpasterzem w Brzeźnicy (1978-1980), Jastrzębiu koło Wierzbicy (1980-1988) i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (1988-1992). W 1992 r. został proboszczem parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu zastępując ks. prał. Izydora Papiera oraz kustoszem Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Od 2000 r. był dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości (tytuł prałata).

2021-03-24 09:10

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na terenie sanktuarium w Paradyżu

[ TEMATY ]

ksiądz

Paradyż

Adobe Stock

Ciężko ranny został ksiądz prałat Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu w powiecie opoczyńskim. Policja bierze pod uwagę wszystkie okoliczności od nieszczęśliwego wypadku po atak na księdza. O sprawie poinformowało jako pierwsze Radio Plus Radom.

Według wstępnych i nieoficjalnych informacji duchowny zamykając bramę na plebanię przy ulicy Koneckiej 6 został zaatakowany przez nieznanego sprawcę. Z poważnym urazem głowy w stanie ciężkim został najpierw przewieziony na Specjalistyczny Oddział Ratunkowy do szpitala w Opocznie, a następnie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Zdaniem lekarzy, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję