Reklama

Aktualności

Papież do Irlandczyków: bądźcie gościnnymi uczniami-misjonarzami

Franciszek podkreślił religijność Irlandczyków a także wielki wkład tamtejszego Kościoła w dzieło misyjne. Wskazał na znaczenie sanktuarium w Kncok dla przekazu wiary. Zaznaczył, że przesłanie, które płynie z Knock, to wielka wartość, jaką ma dla wiary milczenie. „Jest to milczenie wobec wielkiej tajemnicy miłości, która nie znajduje innej odpowiedzi niż ta, która polega na ufnym powierzeniu się woli miłosiernego Ojca” – powiedział papież.

[ TEMATY ]

Irlandia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty zaznaczył, że podniesienie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej z Knock do rangi Międzynarodowego Sanktuarium Szczególnej Pobożności Eucharystycznej i Maryjnej zobowiązuje Irlandczyków do gościnności dla pielgrzymów przybywających z całego świata. „Niech wasza gościnność będzie połączona z miłością i stanie się skutecznym świadectwem serca, które otwiera się na przyjęcie Słowa Bożego i łaski Ducha Świętego, obdarzającego mocą. Niech tajemnica Eucharystii, która jednoczy nas w komunii ze Zmartwychwstałym Panem i ze sobą nawzajem, będzie zawsze wsparciem w wiernym przeżywaniu naszego powołania do bycia « uczniami-misjonarzami», podobnie jak Dziewica Maryja, która stała się pielgrzymem Ewangelii swego Syna” – zachęcił Franciszek Irlandczyków.

Reklama

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu rektor tego sanktuarium, ks. Richard Gibbons, objawienia w Knock były wyjątkowe i piękne. „O godz. 8 wieczorem 21 sierpnia 1879 r. na ścianie kościoła pojawiło się wielkie światło. Dostrzegli to mieszkańcy tej małej wioski. Przybyli na miejsce, by zobaczyć co się stało. Ujrzeli Matkę Bożą, której towarzyszył z jednej strony św. Józef, a z drugiej Jan Ewangelista z księgą Ewangelii w ręce. W centrum wizji znajdował się ołtarz, a nad nim przebity, lecz żywy Baranek. Byli też aniołowie, którzy adorowali Baranka. W objawieniu tym nie było żadnego przesłania. Wszystko odbyło się w wielkiej ciszy przez dwie godziny. 15 wiernych złożyło świadectwo o tym objawieniu. Wyjątkowy charakter tego objawienia polega na tym, że jest ono zarazem eucharystyczne i maryjne. W jego następstwie zrodziło się w Knock silne apostolstwo pojednania. Co roku przybywa tu od 1 do 1,5 mln wiernych. Większość z nich przystępuje do sakramentu spowiedzi. Towarzyszy temu również posługa pocieszenia dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić doświadczenie uzdrowienia sakramentalnego” – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Gibbons.

30 września 1979 roku odwiedził to sanktuarium św. Jan Paweł II, a 26 sierpnia 2018 r. papież Franciszek.

2021-03-20 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia Msza w jednym z największych Kościołów w Irlandii

[ TEMATY ]

Irlandia

Screen-Shot/Dublin Live

Kościół Zwiastowania w Dublinie wkrótce zostanie rozebrany

Kościół Zwiastowania w Dublinie wkrótce zostanie rozebrany

Jeden z największych kościołów w Irlandii został przeznaczony do rozbiórki. Zostanie on zastąpiony dużo mniejszą świątynią. Ostatnią Eucharystię w kościele odprawi 7 października abp Diarmuid Martin.

Kościół Zwiastowania może pomieścić około 3500 wiernych, co czyni go jednym z największych Kościołów w kraju. Niestety podobnie jak w innych częściach Zielonej Wyspy, także i w Dublinie, gdzie stoi świątynia, liczba osób uczęszczających na Mszę w ubiegłych latach znacznie spadła. Od długiego czasu mówi się także o uszkodzeniach konstrukcyjnych budynku. Stąd proboszcz parafii wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że po szerokich analizach i konsultacjach z radą parafialną i komitetem finansowym podjął decyzję o zastąpieniu obecnej świątyni mniejszą, zdolną przyjąć 350 osób. Na dużej działce, na której znajduje się budynek, mają powstać także nowe bloki socjalne.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję