Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Nie tylko Chiara jest powołana, by zmieniać świat

- Chiara, pomimo swojego cierpienia, pomimo tego, że umierała w wielkich męczarniach, odchodziła szczęśliwa (...) bo zaufała (...) Gwarantem tego, że nigdy nie umrzemy, jest nasze zaufanie do Pana Boga tu na ziemi, ale do Pana Boga również po śmierci - mówił ks. Kacper Nawrot w homilii podczas Mszy św. o beatyfikację sługi Boże Chiary Corbelli Petrillo.

Norbert Polak

Wieczorem 17 marca w kościele św. Jana Kantego w Krakowie-Krowodrzy została odprawiona Msza św. ze wspomnieniem sługi Bożej Chiary - Włoszki, która straciła dwójkę dzieci, a przy porodzie trzeciego zmarła. Nie zdecydowała się na aborcję i umierała w wielkich cierpieniach z powodu raka języka.

Reklama

Na początku celebracji ks. Kacper wymienił intencje, które czciciele przesłali w komentarzach na Facebooku, rozmowach telefonicznych i SMS-ach: - Najważniejsze dla mnie, żebyśmy dzisiaj pomodlili się przede wszystkim za rodziny, o miłość w rodzinach, żebyśmy pomodlili się za kobiety oczekujące potomstwa, za rodziny też borykające się z problemem niepłodności i bezpłodności i także za dzieci, które są poczęte, a jeszcze nienarodzone.

Kapłan podkreślił, na czym polegało podejście do życia kandydatki na ołtarze. - Na pewno słyszeliście (...) o takim zdaniu, które towarzyszyło Chiarze: ,,Przyszliśmy na świat, aby nigdy nie umrzeć” (...). To zdanie usłyszał Enrico, jej mąż, kiedy miał 15 lat od chorego na raka kości przewodniczącego wspólnoty, do której zapewne należał (...) Takiego zdania nie jest w stanie wypowiedzieć człowiek, który nie ufa.

Ksiądz Nawrot zaznaczył, co było podstawą dla Chiary i jej męża Enrico: - Jeśli czytamy o niej jakikolwiek tekst (...) to mamy prawie na każdej stronie, że oni się razem modlili (...) Ich życie tak naprawdę w tych radosnych i ciężkich chwilach, takich naturalnych, było przesiąknięte modlitwą. I, moi drodzy, to, co też mnie urzeka bardzo w tym zaufaniu, to że oni pomimo tych trudnych sytuacji (...) przy pogrzebie pierwszego i drugiego dziecka, które pochowali zaraz po urodzeniu, byli szczęśliwi. Oni byli radośni. Dlaczego? Bo sobie wyobrażali, że Chiara ze swojego łona oddała dziecko na łono Pana Boga.

Reklama

Zaznaczył, że najważniejsza w życiu sługi Boże Chiary Corbelli Petrillo była wdzięczność. Nauczał: - Mogę się rano obudzić, mogę mieć oczywiście jakiś plan, bo Pan Bóg nam pozwala planować, jak najbardziej, ale jak te plany się posypią, to ja nie mogę myśleć po swojemu: ,,Ojejku, bo ja miałem coś innego dzisiaj w planach”. Nie - zaufanie mi podpowiada, że ja muszę realizować właśnie to, co daje mi Pan Bóg.

Ksiądz Kacper wskazał na przesłanie, jakie kieruje do nas Chrystus, również poprzez sługę Bożą Chiarę: - ,,Ukształtowałem Cię i ustanowiłem przymierzem dla ludu, aby odnowić kraj”. To znaczy, właśnie, muszę dawać świadectwo (...) Słuchajcie, nie tylko Chiara, nie tylko ta młoda, uśmiechnięta dziewczyna jest powołana do tego, by zmieniać Włochy, Polskę czy cały świat.

Kapłan wyjaśnił, jak można wzrastać na drodze do spotkania ze szczęściem, którym jest Bóg: - Najpierw ja muszę doświadczyć tego dobra. Jak się czyta o Chiarze i Enrico, o ich małżeństwie, to tam jest cała masa dobrych rzeczy, oczywiście ona jest poprzeplatana trudnymi rzeczami, które się wydarzyły w ich życiu (...) Ludzie, jak o nich opowiadają, mówią o całym dobru, które się przez nich realizowało – podkreślał kapłan i przekonywał: - Jeśli czujesz się źle, jeśli czujesz się beznadziejnie albo Ci w ogóle nie idzie, to nie pytaj się Pana Boga, dlaczego nie idzie, dlaczego jest tak strasznie beznadziejnie. Tylko zapytaj się: ,,A co dobrego dzisiaj dostałem”? Dzisiaj, nie wczoraj, nie w całym życiu - dzisiaj.

2021-03-18 21:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Postawił na Boże Miłosierdzie

2021-08-02 15:42

Norbert Polak

Kardynał Dziwisz uczcił pamięć swego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego.

Kardynał Dziwisz uczcił pamięć swego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego.

    Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w poniedziałkowy poranek 2 sierpnia w katedrze wawelskiej Mszę św. w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego, byłego krakowskiego metropolity.

    Osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał postać arcybiskupa Krakowa w 5. rocznicę jego śmierci: - Pięć lat temu 2 sierpnia 2016 roku, po zakończeniu niezapomnianych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kard. Franciszek Macharski. To on, po wyborze na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły, 2 miesiące później został mianowany metropolitą krakowskim i pełnił tę ważną posługę przez cały pontyfikat św. Jana Pawła II, aż do końca sierpnia 2005 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję