Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: trwają obchody Roku św. Józefa

Ożywienie kultu św. Józefa w parafiach, a szczególnie w tych, którym on patronuje, dowartościowanie dni świątecznych dedykowanych świętemu, wprowadzenie niedziel „Józefowych” i popularyzacja nauczania Kościoła – te m.in. cele realizowane są obecnie w diecezji kieleckiej.

[ TEMATY ]

św. Józef

kult

parafie

Vatican News

św. Józef

św. Józef

Chodzi o to, aby w całej diecezji, a szczególnie w parafiach dedykowanych św. Józefowi, ożywić jego kult i przedstawić go jako wzór do naśladowania, zwłaszcza dla mężczyzn i ojców.

W diecezji kieleckiej jest kilka parafii, których patronem jest św. Józef. Tytuł św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Bielinach, Zagnańsku i w Kielcach. Tytuł św. Józefa Robotnika przysługuje parafiom w Kielcach, w Dobrzeszowie i w Motkowicach. Św. Józef Rzemieślnik jest też, razem z Najświętszą Maryją Panną Wniebowziętą, patronem parafii Ojców-Grodzisko.

Reklama

W parafiach tych rozwija się nabożeństwo do św. Józefa. Kuria w Kielcach zachęca, aby w tym roku stały się one miejscem pielgrzymowania – jeśli warunki na to pozwolą. Szczególnie dotyczy to sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, gdzie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i w każdy wtorek odbywa się specjalne nabożeństwo do świętego Patrona.

Idąc za sugestiami listu apostolskiego papieża Franciszka na Rok św. Józefa „Patris corde” oraz wykorzystując bogate dziedzictwo pobożności związane z osobą Świętego, Duszpasterstwo Diecezji Kieleckiej przedstawia propozycje duszpasterskie do wykorzystania.

To np. dowartościowanie dni świątecznych św. Józefa, czyli 19 marca i 1 maja (uroczysta celebracja Eucharystii z homilią i odmówienie litanii) oraz święta Świętej Rodziny (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich). Chodzi także o częstsze korzystanie z formularzy Mszy świętej o św. Józefie w ciągu roku liturgicznego oraz o wprowadzenie nabożeństw do św. Józefa w środy lub wtorki, a także 19 dnia każdego miesiąca. Wskazane są niedziele poświęcone św. Józefowi (adoracyjne lub inne z wykorzystaniem tematyki tytułów lub patronatów św. Józefa) oraz  propagowanie nauczania Kościoła na temat św. Józefa, zawartego szczególnie w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Redemptoris custos” i w liście apostolskim Franciszka „Patris corde”.

Dobrą praktyką ma być także zachęcanie wiernych do odmawiana modlitw do św. Józefa, w tym szczególnie litanii; pielgrzymowanie od sanktuariów św. Józefa na terenie Polski i diecezji kieleckiej (jeśli warunki sanitarne związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą); peregrynacja obrazu lub figury św. Józefa po rodzinach parafii (zwłaszcza w parafiach, w których jest patronem); tworzenie w parafiach wspólnot skupiających mężczyzn, jak np. „Mężczyźni św. Józefa”.

2021-03-18 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Papczyński działa

Warszawscy marianie nie mają wątpliwości: przez pół roku po kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, jego kult rozwija się dynamicznie jak nigdy dotąd

Pierwszy przejaw to: znacznie więcej pielgrzymów przy grobie Świętego na Mariankach w podwarszawskiej Górze Kalwarii, wzrost liczby próśb o relikwie z kraju i z zagranicy oraz intencji na Msze św. wotywne za przyczyną o. Papczyńskiego i podziękowań za otrzymane łaski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję