Reklama

Niedziela Małopolska

Stara Wieś / koło Limanowej

Nieszpory o św. Józefie

    Nieszpory o Świętym Józefie oraz uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki, na rozpoczęcie peregrynacji Obrazu Świętego Józefa w Starej Wsi koło Limanowej.

Archiwum parafii w Starej Wsi

    Jak informuje wikariusz z parafii pw. św Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi - ks. Bartłomiej Wilkosz, już w najbliższy piątek 19 marca, w uroczystość św. Józefa - Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, zostaną zaprezentowane Nieszpory o św. Józefie. Ks. Wilkosz : - Pomodlimy się Nieszporami, skomponowanymi przez pana dra hab. Krzysztofa Michałka z Krakowa. Wydarzenie będzie transmitowane przez RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz. Bezpośrednio po Nieszporach zostanie odprawiona Msza święta, podczas której kopię obrazu Józefa Kaliskiego, poświęci ks. infułat Adam Kokoszka. „Nieszpory o św. Józefie” wykona zaproszona przez parafię Cappella Marialis z bazyliki Mariackiej. Wystąpią; Zuzanna Kozłowska (kantor), Tomasz Ślusarczyk (organy) pod batutą Krzysztofa Michałka.

    Zespół wokalny „Cappella Marialis”, złożony z profesjonalnych śpiewaków, został reaktywowany w 2017 roku, po przeszło 150 latach nieobecności. W swojej działalności nawiązuje do wielowiekowej tradycji muzycznej kościoła Mariackiego w Krakowie. Repertuar zespołu stanowi muzyka liturgiczna – od chorału gregoriańskiego po dzieła kompozytorów współczesnych. Śpiewacy najczęściej wykonują muzykę a cappella, czasem również z towarzyszeniem organów i orkiestry. Najważniejszym celem „Cappella Marialis” jest promowanie wartościowej muzyki polskiej podczas liturgii i koncertów. W 2018 roku artyści odbyli dwie trasy koncertowe po Europie Zachodniej, prezentując zagranicznej publiczności dzieła polskich kompozytorów. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie uczestniczyli m.in. w otwarciu polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame w Paryżu, śpiewając podczas uroczystej liturgii, dali także koncert muzyki K. Szymanowskiego, H.M. Góreckiego, K. Pendereckiego i H.J. Botora. Zespół wystąpił również w kościele św. Pawła w Berlinie. „Cappella Marialis” bierze udział w festiwalach muzycznych w Polsce, reprezentując bazylikę Mariacką i jej bogate tradycje muzyczne. Zespół można usłyszeć w bazylice Mariackiej w każdą niedzielę podczas Mszy św. o godzinie 13.00, a także podczas innych uroczystych liturgii. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Krzysztof Michałek.

2021-03-13 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Historia Świętej Księgi

2021-08-04 12:27

[ TEMATY ]

Żarki

Dom Kultury

Historia Biblii

Beata Pieczykura/Niedziela

Historia Świętej KsięgiRepliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, fragmenty papirusów, zrolowane skóry, zapisane zwoje, pierwsze przekłady Biblii można zobaczyć do 13 sierpnia, a nawet dotknąć na wystawie „Historia Biblii”, prezentowanej w miejscu dawnej synagogi – w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach.

– Wystawa przedstawia historię powstania Pisma Świętego. Ta Księga powstawała przez ok. 1600 lat, początek miał miejsce w starożytności, a ostatnie księgi datuje się na I wiek naszej ery. Na bazie kultury judaistycznej i chrześcijańskiej opowiadamy tę historię – mówi „Niedzieli” pastor Sławomir Wcisło, organizator wystawy „Historia Biblii”, prezentowanej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach w dniach 3-13 sierpnia. Dyrektor tej placówki Magdalena Brzegowska o ekspozycji powiedziała krótko: – To jest historia Biblii w pigułce. Dodała: – Uważam, że za mało mówi się na temat Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję