Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Śladami prześladowanych

    Ile warte jest życie ludzkie w Afryce? O naglących potrzebach wsparcia tego kontynentu uświadamia Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Konrad Ciempka

    12 marca w sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile została odprawiona Droga Krzyżowa śladami autentycznych historii prześladowanych chrześcijan w Afryce, które przygotował biskup RŚA Jesús Ruiz Molina. Refleksje każdej stacji przypominają o cierpieniu tych ludzi.

Reklama

    – W tym roku pogarszająca się sytuacja chrześcijan w Afryce spowodowała, że chcemy szczególnie modlić się za ten kontynent, gdzie w ostatnich latach nasi bracia i siostry w wierze doświadczają prześladowań z powodu wiary. Ponadto, sytuacja w społeczeństwie tam także coraz bardziej się zaostrza. Świat z jednej strony idzie do przodu pod względem technologicznym i przestrzegania praw człowieka, a z drugiej - w Afryce ludzie bardzo cierpią pod wieloma względami – powiedział Konrad Ciempka, dyrektor biura regionalnego PKWP w Krakowie.

    Jedną z przyczyn tak ogromnego cierpienia chrześcijan jest niesprawiedliwe traktowanie ze strony państw, ekstremizm wyznawców innych religii albo wpływ ugrupowań terrorystycznych. – Chcemy zwrócić także naszą uwagę na to, że pandemia głodu jest tam większa od pandemii coronawirusa! Dlatego rozważania, które otrzymaliśmy od bpa Moliny, dotykają problemów związanych z biedą i głodem, a także dotyczą złego traktowania kobiet i dzieci, starców posądzanych o czary. Poruszają też temat korupcji w świecie, który nie dba o bezpieczeństwo obywateli. Rozważania najbardziej uświadamiają temat coraz większego prześladowania chrześcijan, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej – tłumaczy Konrad. Podkreśla: – Chcemy, aby Wielki Post był czasem ofiarowania swoich modlitw w intencji tych, którzy na co dzień muszą zmagać się z różnymi przeciwnościami losu, a pomimo tego codziennie dają swoje świadectwo wiary w Pana Jezusa. Ci ludzie np. uciekają ze swoich wiosek, bo ich domy zostały spalone, kobiety są gwałcone, a dzieci porywane do ugrupowań terrorystycznych. Trzeba o tym mówić!

    Do Drogi Krzyżowej Via Crusis Africa 2021 mogą się dołączyć wszyscy chętni z całej Polski dzięki zamieszczonym rozważaniom na stronie stowarzyszenia. – Dzięki temu modlitwa z różnych stron naszego kraju będzie zanoszona w intencji tych, którzy w Afryce cierpią – zakończył Konrad.

2021-03-13 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję