Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Idźmy za przykładem Michała!

    „Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia” – usłyszał od Jezusa krakowski zakonnik bł. Michał Giedroyć, za którego przyczyną wierni wypraszają liczne cud.

Renata Biała

    W kościele św. Marka w Krakowie 11 marca, jak co 2. piątek miesiąca, została odprawiona Msza św. z prośbą o kanonizację bł. Michała Giedroycia i w intencji jego czcicieli. Z tej okazji ks. Kazimierz Skwierawski wygłosił kazanie, zapraszając wiernych do odważnego naśladowania cnót świętego.

Reklama

    Wiek XV cieszył Kraków gronem wybitnych postaci, które wzajemnie się wpierając na drodze do świętości, z pewnością ją już osiągnęły. Są to święci tacy jak św. Jan Kanty, św. Szymon z Lipnicy, św. Stanisław Kazimierczyk. Do pocztu błogosławionych 7 listopada 2019 r. wszedł także bł. Michał Giedroyć, zakonnik kanoników regularnych od pokuty, posługujący jako zakrystian w kościele św. Marka w XV w. Michał pochodził z litewskiego rodu, do Krakowa przyjechał, aby poświęcić swoją służbę w zakonie. Za życia był bardzo schorowany, miał jedną nogę krótszą i chodził o kulach. Swoje cierpienie ofiarowywał w licznych intencjach. Kult bł. Michała nieprzerwanie trwa od jego śmierci. Za jego wstawiennictwem wypraszane są liczne łaski, historyczne przekazy mówią nawet o łaskach wskrzeszania.

    Ks. Kazimierz Skwierawski podczas homilii podkreślił całkowite oddanie się bł. Michała Jezusowi Ukrzyżowanemu. Słowa, które święty usłyszał od Chrystusa, stały się siłą w pokonywaniu codziennych trudności. – Nasz Michał usłyszał słowa Jezusa w sposób całkowity, zaprzągł w spotkanie z Bogiem całego siebie – powiedział duchowny. Kapłan przypomniał o heroiczności, jaka wyróżniała Michała, podkreślił jego pokorę w znoszeniu codziennych trudów choroby, miłość do Boga i człowieka, pracowitość i oddanie się modlitwie. – Michał jest lekarzem nie tylko ciała, ale i dusz ludzkich. Jest przykładem miłowania Boga i bliźniego jak siebie samego. Miłowanie siebie polega na szacunku do siebie, czyli na tym, że nie biorę przykładu ze zła – wyjaśnił ks. Kazimierz. Michał „błyszczał ukryciem”, był nieskory w mówieniu, ciszę wypełniał obecnością z Bogiem i takiego sposobu życia może uczyć dzisiejszego człowieka. Kapłan szczególnie docenił pokorę bł. Michała: – Jak jest to cenne umieć się usunąć także każdego dnia! Idźmy za przykładem Michała właściwą drogą! – zakończył duchowny.

    Błogosławiony Michał Giedroyć jest patronem chorych, zakrystianów oraz współpatron sióstr zwanych jadwiżankami.

2021-03-13 10:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję