Reklama

MEKSYK

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

60 tys. wiernych na uroczystości Żywego Różańca

Blisko 60 tys. osób wzięło udział w uroczystym IX Żywym Różańcu, który został odmówiony na stadionie w stolicy Meksyku. Na środku płyty boiska ustawiono monumentalny wizerunek Matki Bożej z Guadalupe - patronki Meksyku i całej Ameryki, przed którym wierni odmawiali poszczególne tajemnice różańcowe.
Prowadzący nabożeństwo ks. Antonio Franco odczytał orędzie Jana Pawła II, który prosił, aby wszędzie szerzono tę formę pobożności chrystologicznej i maryjnej, której istotą jest rozważanie tajemnicy Odkupienia i wielkoduszne oddanie się dziełom miłosierdzia.
Uroczystości Żywego Różańca w Meksyku od 9 lat gromadzą tysiące uczestników z całej stołecznej archidiecezji i z zagranicy.

Agonia pielgrzymowania i smutek Kościołów

Reklama

Dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w Ziemi Świętej doprowadziły do niemal całkowitego ustania ruchu pielgrzymkowego. Odcięte i zablokowane pozostają m.in. Betlejem, Wzgórze Świątynne, Ściana Płaczu i Jerycho. Do Nazaretu i Kany Galilejskiej, do Jerozolimy, na Górę Tabor i nad Jezioro Galilejskie docierają tylko nieliczne, jednodniowe pielgrzymki miejscowych chrześcijan: katolików arabskich oraz Polaków i Filipińczyków. Odwołano także ważne wydarzenia kościelne. Nie odbyły się tradycyjne spotkania z okazji rocznicy wyboru Jana Pawła II, które zawsze gromadziły w Jerozolimie i w Tel Awiwie-Jafie przedstawicieli środowisk chrześcijańskich, kół dyplomatycznych, Izraelczyków i Palestyńczyków. Nie odbędzie się też doroczna pielgrzymka do miejsca chrztu Jezusa nad Jordanem, organizowana przez Kustodię Ziemi Świętej w ostatni czwartek października.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomnik Jana Pawła II w Bukareszcie

Pierwszy w Rumunii pomnik Jana Pawła II stanął w Bukareszcie. Prezydent Rumunii Emil Constantinescu, patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Teoktyst i nuncjusz apostolski w tym kraju - abp Jean-Claude PeMrisset dokonali odsłonięcia papieskiego pomnika na dziedzińcu nuncjatury apostolskiej w Bukareszcie podczas uroczystości, która odbyła się 19 października br. Odlane w brązie popiersie Papieża na marmurowym biało-różowym cokole zaprojektował rzeźbiarz Cristian Filip.
"Pomnik przypomina o wizycie Jana Pawła II w Rumunii w maju ub.r., a zarazem upamiętnia 22-lecie jego Pontyfikatu. Jestem przekonany, że pomnik ten będzie ożywiał tego ducha, który panował w czasie pobytu Ojca Świętego w Rumunii, trzech dni łaski, która wzmocniła jedność chrześcijan" - oświadczył podczas uroczystości w Bukareszcie Nuncjusz Apostolski.
W odsłonięciu monumentu uczestniczył m.in. ambasador Polski Michał Klinger.

Nowe akty wrogości wobec Kościoła katolickiego

Reklama

W miejscowości Beticola w indyjskim stanie Orisa doszło do kolejnych aktów przemocy wobec tamtejszego Kościoła katolickiego. Miejscowy proboszcz - ks. Lameswar Kanhar i pracownik plebanii zostali dotkliwie pobici przez grupę 15 mieszkańców wioski. Do podobnych napaści dochodziło już wcześniej. Informację tę podał stanowy anglojęzyczny dziennik Deccan Chronicle.
Zdaniem włoskiej międzyzakonnej misyjnej agencji informacyjnej MISNA,chodzi tu o kolejny akt wrogości wobec społeczności chrześcijańskiej ze strony fundamentalistów hinduskich. Od kilku lat utrzymuje się w Indiach stan napięcia w stosunkach między obu wspólnotami religijnymi, wywołany roszczeniami ekstremistów hinduskich do nadania temu wielonarodowemu i wielowyznaniowemu państwu charakteru niemal wyłącznie hinduistycznego. Miejscem większości tych ataków są południowe stany Indii, gdzie mieszka najwięcej chrześcijan oraz stany Bihar i Orissa na północy.

Nowe ofiary zamieszek antychrześcijańskich na Molukach

Nowe ofiary śmiertelne pochłonęły starcia między chrześcijanami a muzułmanami na indonezyjskim archipelagu Moluków. 6 lub 7 osób zginęło w wyniku zajść 23 października br. w zamieszkanej głównie przez chrześcijan wiosce Kairatu na południowym wybrzeżu wyspy Ceram koło głównej wyspy archipelagu - Ambon. Według misjonarzy z Ośrodka Kryzysowego diecezji Ambon, podczas poprzedniego ataku muzułmańskiego, 14 października br., na inną wioskę chrześcijańską - Ahiolo k. Kairatu - zginęło 5 osób, a co najmniej 46 domostw zostało zniszczonych. Misjonarze poinformowali ponadto, że grupa muzułmanów wdarła się do dzielnicy Waihaong w środkowopołudniowej części Ambonu i zaatakowała dwa przedmieścia: Batugantung i Kampung Kolam. W rejonie tym słychać było odgłosy wybuchających bomb, na razie nie wiadomo jednak, czy i jakie spowodowały one straty i czy były ofiary w ludziach.

KANADA

Reklama

Biskupi kanadyjscy przeznaczyli dotychczas 175 tys. dolarów kanadyjskich (ok. 116 tys. dolarów amerykańskich) na 30 projektów wspomagania ludności tubylczej. Decyzja ta jest odpowiedzią na pojawiające się doniesienia o napięciach między tą grupą ludności a Kościołem katolickim.
Bp Douglas Crosby z Labrador City-Schefferville podczas dorocznego zgromadzenia plenarnego Konferencji Biskupów Katolickich Kanady oświadczył, że większość próśb o pomoc pochodzi z Kolumbii Brytyjskiej i Ontario.

WŁOCHY

Wystawienie Całunu Turyńskiego zostało przedłużone o tydzień (do 29 października br.) w związku z klęską powodzi w północnych Włoszech. Powódź przerwała wiele dróg w Piemoncie i nie pozwoliła tysiącom pielgrzymów dojechać w porę do Turynu. Archidiecezja turyńska postanowiła więc umożliwić im obejrzenie tej otaczanej wielką czcią relikwii.
Od pierwszego dnia wystawienia (12 sierpnia br.) w katedrze św. Jana w Turynie Całun obejrzało już ok. miliona osób ze 170 krajów. Jest to najdłuższe w historii wystawienie Całunu. Dzięki specjalnej trójwymiarowej reprodukcji Całun Turyński mogło "obejrzeć" także 500 osób niewidomych. Pod względem liczebności Polacy byli, po pielgrzymach francuskich, drugą grupą z zagranicy (przed Hiszpanami).
Abp Severino Poletto zapowiedział, że Całun wystawiony będzie ponownie w Roku Świętym 2025.

WŁOCHY

Przeciw przywróceniu we Włoszech domów publicznych wypowiedział się zdecydowanie arcybiskup Lecce - Cosmo Francesco Ruppi. Na łamach watykańskiego dziennika L´Osservatore Romano wyraził on przekonanie, że byłoby to rozwiązanie problemu nierządu "najgorsze z możliwych, które nie tylko nie zlikwidowałoby go, ale raczej pogłębiłoby go, a jednocześnie pozwoliło stręczycielom działać pod ochroną prawa". "Nigdy nie zgodzimy się na ponowne otwarcie domów publicznych" - stwierdził Ksiądz Arcybiskup.
Domy publiczne zostały we Włoszech zakazane pod koniec lat 50. W najbliższym okresie zagadnieniem tym ma się zająć specjalna konferencja, zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch.

JUGOSŁAWIA

Arcybiskup koadiutor Belgradu Anton HocSevar wyraził zaufanie do nowego prezydenta Jugosławii Vojislava KosStunicy. "Jest on człowiekiem głęboko wierzącym i nigdy nie był członkiem partii komunistycznej" - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Podsumowując prawie 13-letnie rządy Slobodana MilosSevicia, stwierdził, że Kościół katolicki miał wtedy ograniczone pole działania. "Kościół mógł rozwijać swoją podstawową działalność duszpasterską, ale nie mógł prowadzić działalności wychowawczej w szkołach ani na płaszczyźnie kulturalnej".
Powiedział również, że Kościół bardzo oczekiwał na tę zmianę i obecnie ma nadzieję na rozwinięcie swej działalności w warunkach większej wolności.
Najnowsze przemiany polityczne były jednym z tematów posiedzenia Konferencji Biskupiej Związkowej Republiki Jugosławii. Przewodniczący Episkopatu - abp Franc Perko zapowiedział wystosowanie specjalnego przesłania do rządu i do nowego prezydenta.

JEDNYM ZDANIEM

Kościół katolicki obchodził 22 października br. Światowy Dzień Misyjny - święto powszechnej solidarności Kościoła z misjami i ludami w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Oceanii (dzień ten obchodzony jest od 74 lat).

Jan Paweł II mianował ordynariuszem diecezji Limoges w środkowej Francji bp. Christopha Dufoura.

30. zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy odbyło się w Lowanium k. Brukseli; przewodniczący 34 Episkopatów naszego kontynentu m.in. poparli ideę poszerzenia Unii Europejskiej na Wschód. Obradom przewodniczył prymas Czech - kard. Miloslav Vlk.

Abp prof. Alfons Nossol otrzymał doktorat honoris causa Wydziału Teologicznego pw. św. Cyryla i Metodego Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu w Czechach.

W podwileńskich Ponarach, w miejscu, gdzie hitlerowcy i litewscy nacjonaliści rozstrzelali 100 tys. Żydów, Polaków, Cyganów i Rosjan, odsłonięto nowy krzyż upamiętniający zamordowanych.

Senat amerykański złagodził wprowadzony 38 lat temu zakaz handlu z komunistyczną Kubą i zezwolił na sprzedaż na wyspę lekarstw i żywności. Tymczasem Fidel Castro opowiedział się przeciw poluzowaniu embarga.

Premier Kanady Jean Chretien zakomunikował o rozwiązaniu Izby Gmin i wyznaczeniu daty przedterminowych wyborów na 27 listopada br.

Brytyjskie muzeum w Bletchley Park odzyskało Enigmę, hitlerowską maszynę szyfrującą, którą skradziono w kwietniu br. (na świecie istnieje tylko kilka egzemplarzy maszyny); szyfr Enigmy złamali polscy kryptolodzy, wnosząc znaczny wkład w rozgromienie III Rzeszy.

Porozumienie z rządem Austrii w sprawie odszkodowań dla byłych robotników przymusowych podpisali w Wiedniu przedstawiciele 7 państw, w tym Polski.

Serbski parlament oraz rząd - lojalne wobec b. prezydenta Jugosławii S. MilosSevicia - zostały rozwiązane. Powołany został rząd tymczasowy z udziałem opozycji; 23 grudnia br. odbędą się w Serbii przedterminowe wybory parlamentarne.

Przywódca Albańczyków kosowskich Ibrahim Rugova oświadczył, że mimo objęcia władzy w Belgradzie przez demokratycznych reformatorów, jego partia będzie nadal domagać się niepodległości dla Kosowa.

Czeski Senat przegłosował utrzymanie 2 ustaw lustracyjnych po 1 stycznia 2001 r. Ustawa ogólna zabrania b. działaczom komunistycznym oraz agentom i kolaborantom piastowania ważnych stanowisk; druga z ustaw dotyczy organów bezpieczeństwa.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus desygnował lidera Związku Liberałów Rolandasa Paksasa na urząd premiera.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (2 posłów w parlamencie) weszła do koalicji rządowej; jej przedstawiciele obejmą stanowiska: wiceministra oświaty i zastępcy starosty wileńskiego.

Polska Ambasada w Mińsku od przyszłego roku będzie reprezentować interesy NATO na Białorusi.

Przed moskiewskim sądem wojskowym rozpoczął się proces oficerów oskarżonych o zamordowanie w 1994 r. dziennikarza Dmitrija Chołodowa, który pisał o nadużyciach w armii.

Sekretarz stanu Madeleine Albright, jako pierwszy przedstawiciel Waszyngtonu, złożyła wizytę w komunistycznej Korei Północnej - uznawanej za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa USA (stosunki dyplomatyczne z Koreą Płn. nawiążą też Wielka Brytania i Niemcy).

Podczas szczytu w Kairze kraje arabskie i ONZ obarczyły Izrael odpowiedzialnością za nadmierne użycie siły wobec Palestyńczyków na terenach okupowanych.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Jasnogórski obraz Matki Bożej jest w dobrym stanie

2025-04-15 19:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja

obraz Matki Bożej Częstochowskiej

oględziny

BP Jasnej Góry

„Stan jasnogórskiego obrazu Matki Bożej - dobry” - brzmi diagnoza po oględzinach. Zakończył się przegląd Wizerunku. Corocznej, dokonywanej zazwyczaj w Wielkim Tygodniu, rutynowej kontroli przewodniczył prof. Krzysztof Chmielewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP, który z dokładnością i troską ocenił stan Jasnogórskiego Wizerunku, a jest on stabilny. Zmieniona została także sukienka Matki Bożej.

Coroczne oględziny obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej prowadzone są od 1950 r. W 1979 r. powołana została specjalna komisja do zbadania jego stanu technicznego.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Stolicy Apostolskiej w sprawie Reformy Papieskiej Akademii Kościelnej

Komunikat Stolicy Apostolskiej - Reforma Papieskiej Akademii Kościelnej: utworzono akademicki Instytut Studiów Nauk Dyplomatycznych.

Ojciec Święty, poprzez Chirograf Posługa Piotrowa, z dnia 25 marca 2025 r., zaktualizował program kształcenia Papieskiej Akademii Kościelnej, instytucji, która od 1701 r. przygotowuje dyplomatów Stolicy Apostolskiej. Zgodnie z koncepcją reformy, promowaną przez Papieża Franciszka w odniesieniu do kościelnych instytucji akademickich, jak to zostało określone w Konstytucji Apostolskiej Veritatis gaudium, Papieska Akademia Kościelna została przekształcona w Instytut wyższych studiów akademickich w dziedzinie Nauk Dyplomatycznych. Decyzja ta jest częścią szerszej wizji aktualizacji i kwalifikacji studiów kościelnych według międzynarodowych standardów właściwych dla szkolnictwa wyższego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję