Reklama

Świat

Peter Seewald ostro o Kościele katolickim w Niemczech

[ TEMATY ]

Kościół

Niemcy

wikipedia.org

Niemiecki pisarz i publicysta katolicki Peter Seewald w ostrych słowach skrytykował Kościół katolicki swego kraju. „`Nauczka z Limburga` pozwala nie tylko rozpoznać tkwiące głęboko nastroje antykatolickie w życiu publicznym. Pokazuje także sam Kościół, zesztywniały, utrzymywany dotacjami państwowymi, zamiast siłą wiary” - napisał na łamach najnowszego wydania tygodnika „Focus” biograf Benedykta XVI.

Seewald uważa, że brakuje „oddziału specjalnego” w episkopacie Niemiec – grupy, która „mogłaby służyć wsparciem zdezorientowanym wiernym, nie tylko w związku z kryzysem wokół Limburga” i „pasterzy, którzy pozwolą się nawet ubiczować, jeśli miałoby to służyć ochronie powierzonej im wspólnoty”. Tymczasem „oficjalny Kościół jest postrzegany jako zmęczony, zmarniały, niemrawy i nudny”.

„Uderzające zaniedbania” zarzucił Seewald przede wszystkim władzom Konferencji Biskupów Niemiec. Zwrócił uwagę, że 90 proc. członków Kościoła nie uczęszcza na nabożeństwa i pyta: gdzie jest kampania, mająca na celu utrzymanie wiernych, a nie tylko płatników podatku? Jednocześnie wyraził przekonanie, że biskup Limburga, Franz-Peter Tebartz-van Elst „niewątpliwie nie dorósł do swoich zadań”. Zarzuty o błędnym informowaniu księży i wiernych są poważne.

Reklama

"Dom biskupi w Limburgu stanie się być może pomnikiem Kościoła administrującego, który oddalił się od swojej misji” - stwierdził Seewald i dodał, że inwestycja byłaby coś warta, gdyby z tego wyniknął „nowy początek i samooczyszczenie, do którego przed laty wzywał Benedykt XVI”.

"Kościół musi się zregenerować" - uważa niemiecki publicysta. Podkreślił, że chodzi tu o coś więcej, niż tylko transparentność. "Kościół jest potrzebny jako `pocieszyciel` i `zbawiciel`, jako siła, która pobudza nasze myślenie i strzeże nas przed samouwielbieniem” - napisał Seewald w tygodniku „Focus”.

2013-10-28 13:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: zaskakująco duży wzrost wystąpień z Kościoła

[ TEMATY ]

Kościół

Niemcy

Monika Książek

Jeszcze nigdy w Niemczech nie odnotowano tak wielu wystąpień z Kościoła, jak w roku ubiegłym. W porównaniu z 2013 rokiem ich liczba wzrosła o ponad 20 procent i wynosiła 217 716 osób (w 2013 roku – 178 805). Dotychczas „rekordowym” był 1992 rok, kiedy zanotowano 192 tysiące wystąpień. Należy zaznaczyć, że w Niemczech odejście z Kościoła nie jest równoznaczne z apostazją, czyli „wyrzeczeniem się wiary”, lecz oznacza zaniechanie płacenia obowiązkowego podatku kościelnego.

Z danych opublikowanych w Bonn przez Sekretariat Konferencji Biskupów Niemieckich wynika, że w 2014 roku wystąpił z Kościoła niemal co setny katolik (0,91 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję