Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Był zdolnym kapłanem. Salezjanie pożegnali współbrata

Salezjanie pożegnali swojego współbrata ks. Jacka Jurczyńskiego, duszpasterza w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.

[ TEMATY ]

pogrzeb

salezjanie

MJscreen

Liturgia pogrzebowa ks. Jacka Jurczyńskiego.

Liturgia pogrzebowa ks. Jacka Jurczyńskiego.

Ks. Jacek Jurczyński odszedł do Pana w wieku 58 lat, w 38 roku ślubów zakonnych i 30 roku kapłaństwa. Mszę św. pogrzebową sprawowano w sanktuarium w Oświęcimiu. Przewodniczył jej wikariusz inspektora prowincji krakowskiej ks. Zygmunt Kostka. Na początku dziekan dekanatu oświęcimskiego ks. Fryderyk Tarabuła odczytał list kondolencyjny od bp. Romana Pindla, w którym biskup zapewnienia o modlitwie za zmarłego.

W naszej wierze godzina śmierci jest godziną łaski. Ks. Jacek dwa lata był zameldowany w tym domu w Oświęcimiu. Dziś za poetą możemy powtórzyć: on nie umarł, tylko wymknął się naszym oczom. Gdyby opisać go jednym słowem, to: był sobą. Był zdolny, miał szeroką wiedzę. Wiele lat swojego życia z zaangażowaniem siał słowo Boże, którego ziarna padały na ziemię polską i austriacką – mówił salezjanin ks. Stanisław Oskwarek w kazaniu.

Reklama

Przełożony wspólnoty salezjanów w Oświecimiu ks. Dariusz Bartocha podkreślił, że wiele osób, które znały ks. Jacka z daleka, pamiętają go najczęściej jako człowieka obdarzonego silnym głosem, odnoszącego się z dużą kulturą, mówiącego krótko i noszącego kapelusz. – Podczas opiniowania, jednego z pierwszych, do posługi akolitatu, kleryka Jacka oceniono w taki sposób: zdrowy, pobożny, pracowity, chętny do pomocy w nauce, dobry organizator, sumienny, w nauce pilny – wspominał ks. D. Bartocha.

Zmarłego żegnała rodzina, salezjanie z różnych stron Polski, byli wychowankowie, siostry zakonne i wierni.

Ks. Jacek Jurczyński urodził się 17 czerwca 1963 r. w Krakowie. Pierwsze śluby zakonne złożył 22.08.1983 r. w Kopcu, a wieczyste – 20.08.1989 r. w Lądzie. Święcenia kapłańskie przyjął 18.06.1991 r. w Krakowie. Po święceniach posługiwał najpierw w Oświęcimiu, gdzie był nauczycielem języka niemieckiego i katechizował. Organizował pielgrzymki i wyjazdy. W latach 1992-1995 przebywał w Austrii – najpierw w Klagenfurt, potem w Wiedniu. Tam był wikariuszem parafialnym, katechetą szkolnym i kapelanem szpitalnym. Przez rok był kapelanem sióstr w Kietrzu (1995-1996), a od 1996-2013 przebywał w Krakowie, podejmując różne posługi: ekonoma czy też kapelana w DPS-ach. Od 2007 r. przewodził wspólnocie pw. bł. Józefa Kowalskiego. W 2013 r. został duszpasterzem w parafii w Witowie, w 2016 r. – w Przemyślu, a od 2018 r. – w Oświęcimiu. Tu też pełnił posługę kapelana sióstr i spowiednika. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Stowarzyszenia Biblistów Polskich, oraz autorem i tłumaczem różnych książek. Zmarł 5 lutego. Spoczął w grobowcu salezjańskim na cmentarzu w Oświęcimiu.

Pisaliśmy o tym w Niedzieli na Podbeskidziu nr 9 na 28 lutego 2021 r.

2021-03-05 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pompa funebris

Niedziela przemyska 44/2013, str. 8

[ TEMATY ]

pogrzeb

Arkadiusz Bednarczyk

Ceremonie pogrzebowe zmieniały się przez wieki, a każda z epok wnosiła w nie coś charakterystycznego. Pogrzeby miały oswoić ludzi z tajemnicą śmierci, pomóc ukoić żal po stracie najbliższych, podkreślić radosny aspekt odejścia zmarłego spośród żywych, będącego jednocześnie dniem powtórnych narodzin... tym razem dla Nieba

Z wielką pompą w staropolskiej Rzeczypospolitej odbywano pogrzeby szlachty. Także na Podkarpaciu. I choć niejednokrotnie zmarły nie życzył sobie wystawnego pogrzebu, sprytnie omijano jego wolę: urządzano wówczas dwa pogrzeby. Jeden, zgodnie z wolą zmarłego, skromny, umieszczając na katafalku napis „tak chciał zmarły” - na drugi dzień, dzień wystawnych uroczystości, zamieniano tabliczkę na „tak przystoi stanowi”... Na sarmackich pogrzebach, trwających nierzadko przez kilka dni, głoszono kilka kazań, a ciało wożono po okolicznych kościołach. Oddawano głośne salwy z muszkietów, a na udekorowanie kościołów wspaniałymi tkaninami zazwyczaj w kolorze czarnym (na początku XVI wieku czerń występuje już powszechnie jako kolor żałoby) i labrami (chorągwiami) nie żałowano funduszy. Zapraszano na takie uroczystości najznamienitszych dygnitarzy. Kiedy zmarła księżna Anna Ostrogska z Jarosławia, 6 listopada 1635 r., uroczystości pogrzebowe odbywały się z sarmacką pompą w trzech jarosławskich kościołach: w jezuickim Świętych Janów, następnie w kolegiacie Wszystkich Świętych oraz w kościele św. Mikołaja u benedyktynek. W ostatniej drodze księżnej Annie towarzyszyli m.in. ojciec przyszłego króla Jana III Sobieskiego, Jakub, żegnający zmarłą piękną mową oraz brat króla Władysława IV Wazy biskup wrocławski Karol. Ciało księżnej spoczęło w kościele Jezuitów w kaplicy Świętego Krzyża. Na marmurowym sarkofagu cenotafie wzniesionym w 1646 r. (dzisiaj zniszczonym) umieszczono srebrną tablicę sławiącą czyny księżnej Anny. Serce zaś i wnętrzności nie bez trudności zabrały do swojego kościoła siostry benedyktynki, gdzie pochowały w cynowej urnie w podziemiach...

CZYTAJ DALEJ

III Konferencja Polskiego Forum Chrześcijańskiego

2021-04-16 12:41

[ TEMATY ]

konferencja

Serdecznie zapraszamy na konferencję, której tematem będzie: Godność osób oraz szacunek dla życia. „Kładę przed tobą życie i śmierć… Wybierz życie" (Pwt 30,19).
sobota, 24 kwietnia 2021 r., 10:00-17:30.

Dla chrześcijan, wyznających Boga stworzyciela i dawcę istnienia, życie zawsze było szczególnie istotną wartością. Również obecnie ważne jest pytanie o to, w jaki sposób wspólnoty chrześcijańskie powinny chronić tę wartość i przyczyniać się do tworzenia środowiska społecznego przyjaznego życiu od jego początków do dorosłości.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 18 kwietnia 2021 roku

2021-04-16 17:49

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję