Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Był zdolnym kapłanem. Salezjanie pożegnali współbrata

Salezjanie pożegnali swojego współbrata ks. Jacka Jurczyńskiego, duszpasterza w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.

[ TEMATY ]

pogrzeb

salezjanie

MJscreen

Liturgia pogrzebowa ks. Jacka Jurczyńskiego.

Liturgia pogrzebowa ks. Jacka Jurczyńskiego.

Ks. Jacek Jurczyński odszedł do Pana w wieku 58 lat, w 38 roku ślubów zakonnych i 30 roku kapłaństwa. Mszę św. pogrzebową sprawowano w sanktuarium w Oświęcimiu. Przewodniczył jej wikariusz inspektora prowincji krakowskiej ks. Zygmunt Kostka. Na początku dziekan dekanatu oświęcimskiego ks. Fryderyk Tarabuła odczytał list kondolencyjny od bp. Romana Pindla, w którym biskup zapewnienia o modlitwie za zmarłego.

W naszej wierze godzina śmierci jest godziną łaski. Ks. Jacek dwa lata był zameldowany w tym domu w Oświęcimiu. Dziś za poetą możemy powtórzyć: on nie umarł, tylko wymknął się naszym oczom. Gdyby opisać go jednym słowem, to: był sobą. Był zdolny, miał szeroką wiedzę. Wiele lat swojego życia z zaangażowaniem siał słowo Boże, którego ziarna padały na ziemię polską i austriacką – mówił salezjanin ks. Stanisław Oskwarek w kazaniu.

Reklama

Przełożony wspólnoty salezjanów w Oświecimiu ks. Dariusz Bartocha podkreślił, że wiele osób, które znały ks. Jacka z daleka, pamiętają go najczęściej jako człowieka obdarzonego silnym głosem, odnoszącego się z dużą kulturą, mówiącego krótko i noszącego kapelusz. – Podczas opiniowania, jednego z pierwszych, do posługi akolitatu, kleryka Jacka oceniono w taki sposób: zdrowy, pobożny, pracowity, chętny do pomocy w nauce, dobry organizator, sumienny, w nauce pilny – wspominał ks. D. Bartocha.

Zmarłego żegnała rodzina, salezjanie z różnych stron Polski, byli wychowankowie, siostry zakonne i wierni.

Ks. Jacek Jurczyński urodził się 17 czerwca 1963 r. w Krakowie. Pierwsze śluby zakonne złożył 22.08.1983 r. w Kopcu, a wieczyste – 20.08.1989 r. w Lądzie. Święcenia kapłańskie przyjął 18.06.1991 r. w Krakowie. Po święceniach posługiwał najpierw w Oświęcimiu, gdzie był nauczycielem języka niemieckiego i katechizował. Organizował pielgrzymki i wyjazdy. W latach 1992-1995 przebywał w Austrii – najpierw w Klagenfurt, potem w Wiedniu. Tam był wikariuszem parafialnym, katechetą szkolnym i kapelanem szpitalnym. Przez rok był kapelanem sióstr w Kietrzu (1995-1996), a od 1996-2013 przebywał w Krakowie, podejmując różne posługi: ekonoma czy też kapelana w DPS-ach. Od 2007 r. przewodził wspólnocie pw. bł. Józefa Kowalskiego. W 2013 r. został duszpasterzem w parafii w Witowie, w 2016 r. – w Przemyślu, a od 2018 r. – w Oświęcimiu. Tu też pełnił posługę kapelana sióstr i spowiednika. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Stowarzyszenia Biblistów Polskich, oraz autorem i tłumaczem różnych książek. Zmarł 5 lutego. Spoczął w grobowcu salezjańskim na cmentarzu w Oświęcimiu.

Pisaliśmy o tym w Niedzieli na Podbeskidziu nr 9 na 28 lutego 2021 r.

2021-03-05 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salezjanie: ks. Michał Woźnicki nie jest salezjaninem

[ TEMATY ]

salezjanie

oświadczenie

M.K.

"Jest nam przykro z powodu nieprzestrzegania przez ks. Michała Woźnickiego zasad epidemicznych, które poskutkowało koniecznością interwencji policji, ale ks. Woźnicki w żaden sposób nam nie podlega, a jakiekolwiek jego twierdzenia, że jest inaczej, nie są zgodne z prawdą" - brzmi oświadczenie Towarzystwa Salezjańskiego, odnoszące się do wczorajszej interwencji policji w domu zakonnym w Poznaniu.

Chodzi o poniedziałkową interwencję policji w domu zakonnym przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. Ks. Michał Woźnicki to wydalony ze zgromadzenia salezjanin, skonfliktowany ze swoimi dawnymi współbraćmi. Kapłan nie chciał opuścić zajmowanych pomieszczeń. W jednym z pokoi w swojej celi urządził kaplicę, z której wczoraj wynieśli go policjanci. Funkcjonariusze weszli do środka w trakcie nabożeństwa, legitymując m.in. zgromadzonych tam na modlitwie wiernych. Zgłoszenia na policję dokonali sami salezjanie, którzy poinformowali, że w celi Woźnickiego odbywa się nabożeństwo naruszające rządowe obostrzenia.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję