Reklama

Wiadomości

Unia bezradna wobec uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

Unia Europejska

Archiwum Niedzieli Legnickiej

Bez konkretnych wniosków zakończyło się 25 października w Brukseli spotkanie na szczycie poświęcone polityce unijnej wobec uchodźców. Przewodniczący Rady Europy, Herman Van Rompuy oświadczył na zakończenie spotkania, że wszyscy są zszokowani tragedią uchodźców, jaka miała miejsce u brzegów Lampedusy, jednak temat migracji jest bardzo złożony i wymaga dalszych prac. Termin kolejnych obrad nad konkretnymi krokami prawnymi i logistycznymi wyznaczono na kwiecień 2014 roku.

Reklama

Ustanowiona niedawno przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych grupa robocza ds. regionu Morza Śródziemnego ma jak najszybciej opracować propozycje, w jaki sposób Europa może skutecznie rozwiązywać kwestię uchodźców - stwierdza oświadczenie Rady. Swój raport grupa robocza ma przedstawić na początku grudnia na forum Rady Europy.

Van Rompuy oświadczył, że Unia Europejska w dalszym ciągu pragnie pracować nad przyczynami ucieczek ludności i współpracować z krajami pochodzenia uchodźców. Zwrócił również uwagę na potrzebę współpracy organizacji ds. uchodźców, jak np. z UNHCR. Ponadto kraje członkowskie powinny się postarać o jak najszybsze uruchomienie systemu EUROSUR. Ma on pomóc w ratowaniu uchodźców na morzach. Ponadto wszystkie kraje członkowskie powinny okazać solidarność z tym krajem, który „w sposób szczególny odczuwa problem migrantów”.

Działania Unii w kwestii migrantów są niedostateczne - uważają organizacje pozarządowe. To tylko „krokodyle łzy” Unii, uważa Amnesty International odnosząc się do wyrażenia ubolewania z powodu katastrofy na Lampedusie. Organizacja skrytykowała, że uczestniczący w szczycie szefowie państw i rządów nie podjęli żadnych konkretnych kroków zmierzających do lepszej ochrony uchodźców, a „priorytet spraw europejskich” nie stanowi ratunku, lecz izolację.

2013-10-27 07:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uchodźczyni z Czeczenii: od Polaków otrzymałam wiele dobra

[ TEMATY ]

uchodźcy

Lydia Geissler/Fotolia.com

- Wiele dostałam od Polaków. Wspierali mnie, spotkałam tutaj wspaniałych ludzi. Mam tylko dobre doświadczenia – podkreśla Khedi Alieva. Czeczenka uczestniczyła w konferencji online, którą z okazji 106. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zorganizowała w Krakowie Wspólnota Hanna.

Czeczenka Khedi Alieva opuściła ojczyznę już po wojnie. W Polsce, jak mówi, chce być "mostem" pomiędzy uchodźcami a krajem, który ich przygarnął. Wyjechała z ojczyzny po wojnie. W 2002 r. straciła męża i przez 10 miesięcy szukała go w całym kraju, w więzieniach, szpitalach, na ulicach. Ostatecznie dowiedziała się, że mężczyzna został porwany i wysadzony w powietrze przez rosyjskich żołnierzy. Alieva miała nadzieję, że sprawcy tej tragedii zostaną sprawiedliwie osądzeni i ukarani. Tak się nie stało. Po 10 latach od tych wydarzeń opuściła Czeczenię.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję