Reklama

Aktualności

Irak: obawy epidemiologów przed podróżą papieską

W miarę zbliżania się przyjazdu Franciszka do Iraku 5 marca narastają obawy czołowych ekspertów-epidemiologów w tej sprawie. Według amerykańskiej agencji prasowej AP niektórzy z nich wręcz odradzają papieżowi podróż do tego regionu.

[ TEMATY ]

Franciszek

Irak

Franciszek w Iraku

Grzegorz Gałązka

Dr Navid Madani, wirusuolog i założyciel Ośrodka Badań i Kształcenia w dziedzinie Zdrowia na Bliskim Wschodzie i w Afryce, działającego na Uniwersytecie Harvarda, zauważył, że „Irak, Syria i Jemen są bardzo słabo przygotowane do walki z wirusem". Przypomniał, że w Iraku ciągle toczą się walki i mieszkających tam 40 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. Na łamach czasopisma "The Lancet" wspomniał także, nieco wcześniej o „ucieczce specjalistów za granicę ze zniszczonego wskutek wojny systemu szpitalnictwa”.

Z kolei dr Bharat Pankhania, ekspert w dziedzinie pandemii z Akademii Medycznej w Exeter w Anglii, wskazuje na duże wysiłki irackich organizatorów pielgrzymki, „aby wszyscy uczestnicy [spotkań z papieżem] nosili maski, zachowali między sobą odstępy i przynajmniej częściowo mogli być poddawani testom”. Jednakże zarówno on sam, jak i inni wskazują na luki w tych podejmowanych przez władze działaniach i środkach.

W związku z wzrastającą liczbą zakażeń rząd w połowie lutego nakazał zamknięcie szkół, meczetów, restauracji i kawiarń. Nie zdecydował się jednak na zamknięcie sklepów i zaprzestanie działalności handlowej „ze względu na skutki, jaki miałoby to dla zrujnowanej gospodarki. (…) Jeszcze innym problemem są ciągłe wątpliwości wielu Irakijczyków co do potrzeby noszenia masek” – powiedział AP anonimowy urzędnik rządowy.

Reklama

Papieżowi w pielgrzymce ma towarzyszyć 20 osób z jego najbliższego otoczenia i ponad 70 dziennikarzy, m.in. z AP. Już teraz Watykan poinformował ich wszystkich, że są „chronieni przed poważnym zagrożeniem [wszyscy są zaszczepieni przeciwko Covid-19] i jeśli nawet zarazicie się, nie będzie to miało śmiertelnych skutków. Ale ludzie, którzy do was przyjdą, mogą zarazić się i umrzeć”.

Sam Franciszek, choć jest świadom istniejących zagrożeń, poleci do Iraku w dwóch nadrzędnych celach: duchowego umocnienia żyjących tam braci i sióstr w wierze oraz budowania nowych mostów porozumienia ze światem islamu. Cytowany przez amerykańską agencję Catholic News Service podkreślił, że chce, „aby zobaczyło go jak najwięcej Irakijczyków [zwłaszcza dzięki telewizji, aby widzieli, iż papież jest w ich ojczyźnie”.

2021-03-01 13:09

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przesłał kondolencje po krwawym zamachu w Iraku

[ TEMATY ]

Franciszek

kondolencje

Irak

Grzegorz Gałązka

Swoją solidarność i bliskość z rodzinami ofiarami wraz z zapewnieniami o modlitwie za tych, którzy stracili życie i zostali ranni w irackiej Iskandariji, wyraził Franciszek na ręce nuncjusza apostolskiego w Iraku abp. Alberto Ortegi Msrtina. W depeszy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin zapewnił, że Ojciec Święty, "zasmucony wiadomością o wielkiej liczbie ofiar śmiertelnych, zanosi gorące modlitwy za ofiary i ich rodziny, prosząc o miłosierdzie Boże dla zmarłych i o Bożą pociechę dla cierpiących".

Papież "modli się, aby w odpowiedzi na ten czyn bezsensownej przemocy naród iracki umocnił się w swym zdecydowaniu odrzucenia dróg nienawiści i konfliktu oraz aby wspólnie pracował nieustraszenie na rzecz przyszłości wzajemnego szacunku, solidarności i wolności" - napisał sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o nominacji dla Ewy Kusz: ma szerokie rozeznanie i kompetencje

2022-09-30 13:48

[ TEMATY ]

prymas

Karol Porwich/Niedziela

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

W tej nominacji abp Polak odczytuje „uznanie dla wszystkich wysiłków pani Ewy Kusz na gruncie polskim, ale także w różnych gremiach międzynarodowych, które zmierzają do zapobiegania wykorzystywaniu małoletnich i tworzenia całościowego systemu prewencji”.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Blinken: Ukraina ma pełne prawo, by odzyskać całe swoje terytorium

2022-09-30 19:22

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Antony Blinken

aneksja

PAP/JIM LO SCALZO

Antony Blinken

Antony Blinken

Ukraina ma pełne prawo, by odbić całe swoje terytorium zagarnięte przez Rosję - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że USA w dalszym ciągu popierają politykę otwartych drzwi NATO, lecz zaznaczył, że każdy potencjalny członek, w tym Ukraina, musi przejść przez "odpowiedni proces".

"Ukraina ma pełne prawo bronić całego swojego terytorium, by bronić ludzi, którzy tam są i by odzyskać ziemie, które zostały jej nielegalnie zagarnięte. Nasze wsparcie będzie kontynuowane i to wsparcie może zostać używane tak, jak Ukraina uważa to za stosowne, by bronić swojego terytorium i tak jak jest to konieczne, by je odzyskać" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową MSZ Kanady Melanie Joly w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję