Reklama

Niedziela Wrocławska

Skupieni wokół Chrystusa

Dziś, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, księża z terenu naszej archidiecezji spotkali się w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, na dniu skupienia. Tydzień temu zaproszenie otrzymali księża proboszczowie, dziś wikariusze oraz kapłani posługujący w innych przestrzeniach niż parafia.

ks. Łukasz Romańczuk

Na obydwu wielkopostnych dniach skupienia obecny był ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który kierując swoje słowo do zebranych prezbiterów podziękował im za wspólną modlitwę oraz obecność. - Cieszę się, że mogliśmy spotkać się na wspólnej modlitwie. W tej świątyni są naprawdę wspaniałe warunki. Potrzebujemy takiego dnia modlitwy, na spowiedź i adorację. Dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. Dziękuję, że staracie się dbać o swoją formację. Nie tylko zachęcajmy wiernych do pobożnościowych praktyk, ale także znajdujmy czas do budowania relacji z naszym Panem, żeby stanąć przed nim w prawdzie - mówił abp Kupny.

Wielkopostny dzień skupienia kapłanów rozpoczął się od wspólnej modlitwy brewiarzowej, Godziny Czytań. Następnie ks. Maciej Małyga, wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów wygłosił konferencję. Po niej rozpoczęła się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Była to także okazja do przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Na zakończenie adoracji odmówiona została Litania do Chrystusa Kapłana i Żertwy.

Reklama

W wygłoszonej konferencji ks. Maciej Małyga zwrócił uwagę na tożsamość kapłanów. Zaznaczył, że ostatni czas nie należał do najłatwiejszych, jeśli chodzi o wypełnianie zadań wynikających ze święceń. - Minionym roku Msza Wigilii Paschalnej wyglądała jak próba asysty, a dzwonkami na „Chwała…” dzwonił proboszcz (...) tęskniliśmy za kolejkami do spowiedzi. I może przychodziła myśl: „Dla świata stałem się bezużyteczny” -mówił kapłan.

Wygłoszone słowo było także zachętą do autorefleksji. Dosłownie ks. Maciej podkreślił, aby stać się sędzią wobec samego siebie i zastanowić się, kto kogo w czasie pandemii opuścił. Wierni kapłana, czy kapłan wiernych?

Dokonane zostało porównanie roli społecznej kapłana na przestrzeni ostatnich lat. To jednak nie powinno zniechęcać do dalszej posługi, gdyż - Teraz będzie nam łatwiej być tymi, których chce Jezus, a nie tymi, których chce świat - powiedział ks. Małyga.

Reklama

Podjęty został także wątek nawrócenia duszpasterskiego. Jako przykład zostały podane dzwony kościelne - Dawniej wystarczyło zadzwonić dzwonami, a kościoły były pełne ludzi. „Pan dał, Pan zabrał, niech imię Pańskie będzie błogosławione”. (...) Kilkadziesiąt lat temu Hans Urs von Balthasar napisał krótki list do kard. Ratzingera z jednym zdaniem: „Nie zakładać wiary, ale ją proponować”. Nie należy zakładać, że ludzie znają „Ojcze nasz”, że przyjdą, że pamiętają, jak się zaczyna spowiedź. Proponować, uczyć, szukać nowych dróg - zachęcał wikariusz biskupi.

Cała konferencja była zachętą dla księży, by nie ustawali w trosce o zbawienie Ludu Bożego. Jednocześnie też ukazana została potrzeba troski o swoją świętość. Trudny czas może prowadzić do ciemności, jednak widząc światło, można wrócić na właściwy tor.

2021-02-27 15:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego krzyż, a nie pusty grób, jest znakiem rozpoznawczym chrześcijan.

2021-04-15 20:52

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

rozważanie

Robert Karp

Ks. Jerzy Musiałek z książką.

Ks. Jerzy Musiałek z książką.

Ks. Jerzy Musiałek opracował książkę z autorskimi rozważaniami Drogi Krzyżowej.

Tuż po święceniach kapłańskich ks. Jerzy Musiałek rozpoczął posługę w Pisarzowicach. Tam napisał trzy rozważania. Medytując nad męką Pańską, spisywał myśli i w Wielkim Tygodniu rozważał je razem z wiernymi. Następne powstały w kolejnych parafiach, gdzie duszpasterzował: w Cięcinie, Bystrej Krakowskiej i w obecnej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Osiedlu, gdzie od 19 lat jest proboszczem. Wpadł na pomysł, że wyda je, przede wszystkim po to, aby podzielić się dojrzewaniem w wierze i kapłańskim świadectwem.

CZYTAJ DALEJ

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO

2021-04-15 20:25

[ TEMATY ]

Rzecznik Praw Obywatelskich

Artur Stelmasiak

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór ten musi jeszcze zaakceptować Senat.

Sejm powołał w czwartek posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To już czwarta próba wyboru nowego RPO. Zgodnie z przepisami kandydat wybrany przez Sejm musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Senat.

CZYTAJ DALEJ

Zarządzenie Metropolity Przemyskiego dotyczące I Komunii świętej

2021-04-16 17:29

Bożena Sztajner

Metropolita przemyski abp Adam Szal wydał zarządzenie odnośnie do organizacji uroczystości I Komunii Świętej. Poniżej pełny tekst zarządzenia:

Wobec potrzeby dostosowania się do obowiązujących obostrzeń pandemicznych w procesie organizacji uroczystości I Komunii świętej, pragnę przypomnieć, że współodpowiedzialność i współorganizacja I Komunii świętej spoczywa na księdzu proboszczu, wikariuszach, katechetach oraz rodzicach dzieci pierwszokomunijnych. Podejmowane decyzje powinny być poprzedzone wspólnymi konsultacjami i rozmowami, które zawsze muszą uwzględnić wytyczne służ sanitarnych (w chwili obecnej to 1 osoba na 20 m2, dystans i noszenie maseczki).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję