Reklama

Wiadomości

44 proc. Polaków wsparło organizacje pożytku publicznego

[ TEMATY ]

podatki

finanse

Anna Bensz-Idziak

44 proc. Polaków - ok. 11,5 mln osób - przekazało odpis 1 procenta w zeznaniu podatkowym za rok 2012 organizacjom pożytku publicznego - wynika z opublikowanego właśnie sprawozdania ministerstwa finansów. Beneficjentami naszej ofiarności są głównie znane fundacje działające na rzecz chorych dzieci i osób niepełnosprawnych, ale dużym zaufaniem cieszą się też podmioty związane z Kościołem oraz hospicja i organizacje wspierające osoby potrzebujące. Łącznie na konta ponad 7 tys. organizacji wpłynęło 480 mln zł. Pierwszą piątkę beneficjentów 1 procenta otwiera, jak w latach ubiegłych, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, na której konto wpłynęło aż 117,2 mln zł. Na dalszych miejscach plasują się: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (15,3 mln zł), Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (8,5 mln zł), Fundacja „Rosa” (8 mln zł) i Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” (6,2 mln zł).

Fundacja "Warszawskie Hospicjum dla Dzieci" została wsparta kwotą 3,3 mln zł, a Lubelskie Hospicjum Dla Dzieci im. Małego Księcia - 2,7 mln zł. Kwotami ponad 1 mln zł obdarzono także kilka innych hospicjów z całego kraju.

Reklama

W pierwszej trzydziestce beneficjentów znalazły się także podmioty związane z Kościołem katolickim oraz innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która tworzy fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, otrzymała prawie 2,9 mln zł (21. miejsce), a Caritas Polska - 2,6 mln zł (23. miejsce). Prowadzone przez krakowskich kapucynów Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio zebrało 1,8 mln zł, natomiast związana z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego w RP Chrześcijańska Służba Charytatywna otrzymała 1,6 mln zł.

Spośród ubiegających się o 1 proc. Caritas diecezjalnych, największymi kwotami obdarzono Caritas Diecezji Tarnowskiej (991 tys. zł), Caritas Archidiecezji Krakowskiej (893 tys. zł), Caritas Poznańska-Zakład Charytatywno-Opiekuńczy (717 tys. zł), Caritas Archidiecezji Warszawskiej (597 tys. zł), Caritas Diecezji Kieleckiej (571 tys. zł) i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej (468 tys. zł).

W porównaniu do danych z rozliczeń 1 procenta za 2011 r., w bieżącym roku liczba osób decydujących się na bezinteresowne wsparcie OPP wzrosła o ponad 370 tys. i wyniosła 11,5 mln. Stanowi to 44 proc. ogólnej liczby podatników. Organizacje otrzymały również o 20,6 mln zł więcej pieniędzy na swą działalność (wzrost rok do roku o 4 proc.). Przeciętna kwota przekazana z jednego wniosku podatkowego za 2012 r. wyniosła 42 zł.

Możliwość przekazywania 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych została wprowadzona w Polsce w 2004 r. Wówczas podatnicy sami wpłacali pieniądze na rzecz wybranej organizacji, a następnie zmniejszali podatek o przekazaną kwotę. W kolejnych latach zainteresowanie społeczeństwa pomocą finansową dla OPP systematycznie rosło. Skokowy wzrost darczyńców (z 1,6 do 5,1 mln) odnotowano m.in. w 2008 r., od kiedy zadeklarowany przez podatników 1 proc. przekazują organizacjom urzędy skarbowe.

Szczegółowy wykaz organizacji pożytku publicznego, które otrzymały 1 proc. podatku za 2012 r. widnieje na stronie ministerstwa finansów: www.finanse.mf.gov.pl/pit/statystyki/-/document_library_display/8Wpj/view/4733447

2013-10-25 07:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania/ “La Vanguardia” przywołuje przykład Polski w sprawie walki z rajami podatkowymi

[ TEMATY ]

Polska

podatki

Unia Europejska

Polska

Hiszpania

Dania

PAP

Parlament Hiszpanii

Parlament Hiszpanii

Hiszpański dziennik “La Vanguardia” przywołuje w czwartek przykład Polski i Danii, jako krajów, które “odmówiły udzielenia pomocy finansowej związanej z pandemią" firmom z rajów podatkowych. Gazeta podkreśla, że raje takie istnieją w UE i trafiają tam środki, które powinny zostać w Hiszpanii.

“Wielkie firmy deklarują mniejsze zyski niż powinny, a pieniądze wyprowadzane są do rajów podatkowych w Europie, których UE nie chce uznać za takie, gdyż do tego potrzebowałaby jedności politycznej, co jest niemożliwe” - napisał dziennik.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję