Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kto ucieka od krzyża, cięższy krzyż dostanie

W parafii św. Barbary w Wieluniu zakończył się kolejny etap budowy nowego kościoła, którym było uroczyste poświęcenie krzyża i stacji Drogi Krzyżowej. 18 lutego podczas Mszy św. dokonał go abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Droga Krzyżowa

parafia św. Barbary w Wieluniu

Zofia Białas

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Eucharystię koncelebrował ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Depo. W modlitwie uczestniczyli również księża z dekanatu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do tekstów z Księgi Powtórzonego Prawa i Ewangelii wg św. Mateusza. Mówił o wyborach, przed którymi staje człowiek każdego dnia. – Człowiek może wybrać dobro lub zło, błogosławieństwo lub przekleństwo, życie lub śmierć. To człowiek zdecyduje o tym, co wybierze. A co wybierze? Czy podejmie krzyż codzienności? Jezus nie uciekł od krzyża. Pełniąc wolę Ojca, który tak ukochał człowieka, wybrał drogę cierpienia i śmierci na krzyżu, by dać człowiekowi szansę na życie wieczne – podkreślił.

Reklama

– Pamiętajmy, że jedynym gwarantem naszego życia jest Bóg. Nie można uciec od krzyża, bo kto od niego ucieka, cięższy krzyż dostanie – przestrzegał abp Depo.

Wezwał, aby wzorem postępowania w czasie tegorocznego Wielkiego Postu był św. Józef – z racji przeżywanego roku ku jego czci. – Idźmy za św. Józefem, człowiekiem, który bez reszty zaufał Bogu. Pomocą niech będzie nam wiszący w prezbiterium tego kościoła krzyż i wiszący przy zakrystii obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, przypominający prawdę o zaufaniu Bogu – zachęcił pasterz.

Zarówno krzyż, jak i stacje Drogi Krzyżowej to wysiłek wiernych, grup parafialnych (Żywy Różaniec i Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”) oraz indywidualnych darczyńców z parafii i spoza niej.

Reklama

Autorem krzyża i stacji jest Marian Pajor, rzeźbiarz artystyczny z Łososiny Dolnej, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Spod jego dłuta wychodzą różnorodne rzeźby: małe i monumentalne, sakralne i świeckie, naturalnie kolorowane i polichromowane ze złoceniami. Artysta rzeźbi w kamieniu i drewnie, według własnego lub powierzonego projektu, dostosowując się do indywidualnych życzeń zamawiającego, w tym przypadku parafian i proboszcza parafii św. Barbary.

Krzyż, który powstał w pracowni Mariana Pajora, to monumentalna rzeźba wykonana z drewna dębowego w kolorze rustykalnym (wysokość – 5,5 m; rozpiętość ramion Chrystusa – 2,57 m). Postać Chrystusa została wykonana z drzewa lipowego w rozmiarze 2,47 m.

W podobnym stylu artysta wykonał stacje Drogi Krzyżowej. Są to przestrzenne sceny obrazujące cierpienie Jezusa od pojmania w Ogrójcu do śmierci na Golgocie, ustawione na poziomych belkach.

Spełniło się kolejne marzenie proboszcza ks. Jarosława Borala i parafian – rozpocząć i przeżyć Wielki Post 2021 r. przy krzyżu i stacjach Drogi Krzyżowej.

2021-02-19 12:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apelowe „głosów zbieranie” 2018 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

Marian Sztajner/Niedziela

31 grudnia 2018 r.
Jedno z najpiękniejszych zdań Ewangelii brzmi: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego uwierzy nie zginął, ale miał życie wieczne". Nie ma Polski przedchrześcijańskiej. Polska powstała wraz ze chrztem, w imię Trójcy Przenajświętszej. I dlatego dziękując Bogu za stulecie odzyskania niepodległości Polski, prośmy Maryję: "Bądź z nami w każdy czas!".

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję