Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: trwa szczególna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Był niestrudzonym jasnogórskim pielgrzymem i wielkim czcicielem Matki Bożej, całe swoje życie zawierzył Maryi wypowiadając słynne słowa „Totus Tuus”. W częstochowskim Sanktuarium zanoszona jest szczególna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, w jego liturgiczne wspomnienie.

O liturgicznym wspomnieniu papieża z Polski przypomina jego portret umieszczony obok Cudownego Obrazu Matki Bożej. – To dla mnie zaszczyt, być tutaj i modlić się w miejscu do którego przybywał Jan Paweł II – powiedział bp Andrzej Wypych z Chicago, który wspomina spotkanie z bp. Karolem Wojtyłą. – Żartobliwe mówię, że jestem relikwią trzeciej klasy, ponieważ Jan Paweł II, jako biskup krakowski, święcił nas na diakonów. Mam takie osobiste wspomnienia z tego wydarzenia, które zapamiętam do końca życia – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji Chicago. Stwierdził, że nauki papieża Polaka będą wpływały na ludzi przez następne przynajmniej 500 lat. – Ja cały czas uczę się papieża i odkrywam te wspaniałe katechezy, rozważania oraz myśli Ojca Świętego. Jest to doskonały wzór i przykład dla każdego człowieka – powiedział biskup ze Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Bp Wypych zauważył jeszcze jeden fenomen związany z Janem Pawłem II: jako błogosławiony wspominany jest w Kościele niemal na całym świecie, co zdarza się bardzo rzadko. – Uczestniczyłem w Konferencji Episkopatu Amerykańskiego, jednogłośnie wszyscy biskupi podjęli decyzję, że wspomnienie bł. Jana Pawła II będzie również częścią liturgicznego kalendarza w USA. Zwykle błogosławiony znany jest w kraju swojego pochodzenia, a Jan Paweł II stał się już jako błogosławiony częścią kalendarza Kościoła Powszechnego. To wielka radość – zakończył bp Wypych.

Na Jasnej Górze znajduje się wiele pamiątek pozostawionych przez Jana Pawła II. Do najcenniejszych należą przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany po zamachu, złote serce, różaniec czy róża. – Szczególną oznaką, czy takim przypieczętowaniem jego ducha Maryjnego, było ofiarowanie koron na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, które pobłogosławił w przededniu swojej śmierci. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia Totus Tuus - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Są i te mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski Karola Wojtyły.

Reklama

Jak zauważają paulini, wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego „Totus Tuus” – „Cały Twój”.

- Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie – podkreślił o. Sebastian Matecki. – Ikona Jasnogórska stała się znakiem rozpoznawczym dla Polski, również dla Ojca Świętego. On powiedział, że to jest nasza najlepsza „Ambasadorka” w całym świecie, tak bardzo znana. Wielu pielgrzymów przybywa do tronu Królowej Polski, bo słyszeli wielokrotnie z ust Jana Pawła II słowa zawierzenia Pani Jasnogórskiej i chcą nawiedzić to szczególne miejsce. Tak bardzo bliskie papieżowi Polakowi – powiedział podprzeor Jasnej Góry.

Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego papieża wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

Rozmowa ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego „Niedzieli” z biskupem pomocniczym diecezji Chicago Andrzejem Wypychem
2013-10-22 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamach na Papieża i katastrofa smoleńska

Zbliża się 35. rocznica zamachu na życie św. Jana Pawła II. Choć upłynęło już tyle lat, to wciąż nie wiemy ile dokładnie padło strzałów, ani ilu było zamachowców. Ta zbrodnia nadal pozostaje tajemnicą.

Zamach z 13 maja 1981 roku mógł zmienić nie tylko historię Kościoła, ale także całej Europy. Na pewno Polacy straciliby silne duchowe wsparcie, z którego korzystali przez następne ćwierćwiecze.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję