Reklama

Aktualności

Papież jedzie do Iraku - dawnej Mezopotamii

Na początku marca papież Franciszek chce pojechać do Iraku, którego tereny obejmują obszar położonej w dorzeczu Tygrysu i Eufratu starożytnej Mezopotamii. Czy to się uda, do końca jest niepewne z uwagi na szalejącą pandemię koronawirusa i sytuację bezpieczeństwa. Zaplanowana na 5-8 marca wizyta ma mieć miejsce w rozdartym wojną i niestabilnym politycznie kraju, z wieloma wspólnotami religijnymi zranionymi konfliktami.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Gdy do niej dojdzie, to spełni się m. in. marzenie Jana Pawła II, który w 2000 roku chciał odbyć pielgrzymkę do Ur Chaldejskiego, ojczyzny Abrahama, którego żydzi, chrześcijanie i muzułmanie czczą jako swojego wspólnego przodka. Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i będzie to jego 33. zagraniczna podróż apostolska.

Spotkanie międzyreligijne planowane jest 6 marca właśnie w Ur - historycznym miejscu na pustyni w południowym Iraku. Przy ruinach schodkowej wieży świątynnej (ziggurat), którą biblijny patriarcha mógł widzieć 4000 lat temu, mają zgromadzić się na modlitwie przedstawiciele islamu i Kościołów chrześcijańskich, ale także Żydzi, Jazydzi i Mandejczycy. Wszystkie te religie są w jakiś sposób związane z Abrahamem i uwikłane w długą historię rywalizacji i przemocy.

Reklama

Nie mniej symboliczne będzie przyjęcie papieża przez wielkiego ajatollaha Ali al-Sistaniego w Nadżafie. 90-letni szyicki uczony jest uosobieniem moralnego autorytetu Iraku. W konfliktach dążył zawsze do umiaru i pokojowego współistnienia. Podczas protestów przeciwko niegospodarności i korupcji jesienią 2019 roku, które ostatecznie doprowadziły do obalenia rządu, stanął po stronie demonstrantów. Wobec populistycznych sił szyickich w kraju z ich przywódcą Muktadą al-Sadrem, pełni rolę swoistego falochronu. Mówi się, że ma on także dobre stosunki z chaldejskim patriarchą katolickim Louisem Raphaëlem I Sako.

Chociaż al-Sistani nie sprawuje urzędu porównywalnego z urzędem papieża, spotkanie to będzie stanowić ważny pomost w relacjach między Kościołem katolickim a szyickim islamem, który ma około 200 milionów wyznawców na całym świecie. Jeśli chodzi o rolę religii w państwie i społeczeństwie, Franciszek i wielki ajatollah reprezentują zbliżone poglądy. Mocnym sygnałem byłoby, gdyby obaj podpisali "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, który papież i wielki imam Ahmad al-Tayyeb, przedstawiciel islamu sunnickiego, ogłosili w Abu Zabi w 2019 roku.

Trzeci dzień wizyty Franciszka będzie poświęcony terrorowi Państwa Islamskiego i cierpieniom chrześcijan w północnym Iraku. Franciszek uda się do metropolii Mosul, zamieszkałej głównie przez sunnitów, i do chrześcijańskiego miasta Karakosz. Dziesiątki tysięcy chrześcijan uciekło stamtąd w 2014 r. przed bojówkami terrorystycznymi i około połowa rodzin powróciła. Jedynie dotychczas szkicowy plan wizyty przedstawiony przez Watykan przewiduje wystąpienie papieża w kościele syryjsko-katolickim al-Tahira w Karakosz, który został zdewastowany przez islamistów. Wcześniej w Mosulu odbędzie się „modlitwa za ofiary wojny”. To otwarte sformułowanie pozwala przypuszczać, że świadomie chce się obejść wyznaniowe rozróżnienia. Na przykład Jazydzi ucierpieli jeszcze bardziej niż chrześcijanie z powodu wypędzeń i okrucieństw Państwa Islamskiego.

Reklama

W programie papieskiej wizyty zauważa się brak wydarzenia o charakterze wyraźnie ekumenicznym. Papież zwróci się do katolików w dniu przyjazdu, 5 marca, przemawiając do biskupów, księży, zakonników, seminarzystów i katechetów w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego pw. Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Następnego dnia odprawi Mszę św. w stołecznej katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego pw. św. Józefa. Natomiast 7 marca odprawi Eucharystię na stadionie im. Franso Haririego w Irbilu. Jak się zauważa o wyborze lokalizacji i przebiegu spotkań z papieżem zadecydowały przede wszystkim środki ochrony przed koronawirusem.

Część aktorów irackiej sceny polityczno-społecznej liczy na to, że papieska wizyta wzmocni ich pozycję we wciąż niepewnym procesie stabilizacji kraju. Przede wszystkim dotyczy to patriarchy Sako, który nieustannie podkreśla, że chrześcijanie stanowią niezbywalną część Iraku i można ich również usłyszeć za granicą jako ważny głos irackich chrześcijan w tym, co dotyczy ich kraju. Wśród nich jest również prezydent Barham Salih, sunnita z Kurdystanu oraz bezpartyjny premier Mustafa al-Kadhimi, którzy muszą utrzymać jedność kraju wbrew ogromnym społecznym siłom odśrodkowym, w tym władz Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu w Irbilu.

Protesty uliczne, w wyniku których zginęło ponad 600 osób, miały miejsce zaledwie rok temu. Terroryści Państwa Islamskiego nie zostali jeszcze pokonani. W styczniowym ataku w centrum Bagdadu zginęły 32 osoby. Od końca stycznia liczba zgłoszonych infekcji koronawirusowych ponownie gwałtownie rośnie. Irackie ministerstwo zdrowia zabrało głos w tej sprawie 10 lutego mówiąc o „niezwykle niepokojącej” sytuacji. Podczas wizyty papieża będzie powszechnie obowiązywać godzina policyjna. Jeśli Franciszkowi uda się odwiedzić Irak, to będzie miał przed sobą delikatną misję, i to nie tylko w wymiarze religijnym.

2021-02-15 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do artystów: sztuka może otworzyć umysły i serca na prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

sztuka

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu sztuki w przebudzeniu sumień oraz otwieraniu umysłów i serc na prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia mówił dziś Ojciec Święty przyjmując artystów, którzy wystąpią jutro, 16 grudnia w koncercie Bożonarodzeniowym w auli Pawła VI. Zyski z tego wydarzenia zostaną przeznaczone na sfinansowanie dwóch projektów dla dzieci z Demokratycznej Republiki Konga (Fundacja „Don Bosco w świecie”) i młodzieży z Argentyny (Fundacja „Scholas Occurrentes”).

Zwracając się do obecnych Franciszek podkreślił szczególny charakter Bożego Narodzenia, święta zdolnego do rozpalenia nawet najbardziej oziębłych serc i usunięcia obojętności wobec innych, aby zachęcać do otwartości i składania bezinteresownego daru z siebie. Papież zachęcił do upowszechniania orędzia właściwego Bożemu Narodzeniu i podkreślił potrzebę wyrażania autentycznych, ożywiających je uczuć. „A sztuka jest wspaniałym środkiem do otwarcia drzwi umysłu i serca na prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia. Kreatywność i geniusz artystów, z ich dziełami, także z muzyką i śpiewami potrafią dotrzeć do najgłębszych rejestrów sumienia” – stwierdził Ojciec Święty. Na zakończenie swego przemówienia Franciszek życzył, aby watykański koncert, który w tym orku odbędzie się po raz 25 przyczynił się do szerzenia czułości, pokoju i gościnności wypływających z Groty Betlejemskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję