Reklama

Kościół

Abp Ryś do Rycerzy Kolumba: czyńcie miłosierdzie na sposób Jezusa

O miłosierdziu na wzór Pana Jezusa mówił w swoich rozważaniach do Słowa Bożego Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki sprawował Eucharystię w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, w której swój dzień skupienia przeżywali Rycerze Kolumba z Łodzi.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Rycerze Kolumba

Łodź

Archidiecezja Łódzka

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele rad z Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli i Sieradza oraz delegaci rady stanowej, którzy po Mszy Św. poprowadzili dalszą część skupienia.

Arcybiskup odniósł się do Ewangelii z dnia, która pokazuje Pana Jezusa czyniącego miłosierdzie. W tym kontekście wskazał na działalność charytatywną Rycerzy Kolumba. „Warto jest poczytać tą Ewangelię, aby wiedzieć w jaki sposób Jezus czyni miłosierdzie, abyśmy szli Jego śladami, kiedy chcemy czynić miłosierdzie. Miłosierdzie jest pierwszym sposobem czynienia dobrej nowiny” - mówił abp Ryś.

Metropolita łódzki zwrócił także uwagę, że chcąc dziś czynić dzieła charytatywne, często zastanawiamy się nad tym czy mamy wystarczające środki, aby takie dzieło podjąć. Ewangelia natomiast uświadamia nam, że nie ważne ile mamy - to Pan Jezus jest w stanie uczynić dobro z tego co mamy, nawet jeśli to jest tylko 7 bochenków chleba, a tłum do nakarmienia to 4 tysiące osób.

Odnosząc się do założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. McGivneya zauważył, że on na początku swojej działalności miał tylko 1 dolara. Z tego jednego dolara urosło tak wspaniałe dzieło jakim są Rycerze Kolumba, którzy czynią miłosierdzie na całym świecie.

Przed błogosławieństwem ks. Wiesław Kamiński podziękował wszystkim za udział w tym dniu skupienia i podkreślił, że ważny jest taki czas, który pozwala się umocnić.

Po Mszy Św. Rycerze Kolumba spotkali się w dolnej części kościoła, aby wysłuchać konferencji w ramach dnia skupienia.

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy.

Reklama

Historia Zakonu wskazuje na proroczą wizję ks. McGivneya, który 31 października 2020 r. został beatyfikowany w katedrze Świętego Józefa w Hartford, w stanie Connecticut. Wizja ks. McGivneya przyczyniła się do stworzenia organizacji, która stała się wiodącą katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy na świecie.

Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ok. 16 tys. rad i ponad 2 mln członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam, Saipan, Litwie, Ukrainie, Korei Południowej i w Polsce.

2021-02-13 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: byśmy mieli takie doświadczenie Boga, nad którym tracimy już kontrolę, a poddajemy Jemu!

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- To jest zachęta, żeby w Bożą rzeczywistość wchodzić coraz dalej i głębiej do takiego momentu, kiedy nad Bogiem tracimy kontrolę! To nie jest problem przejść po strumyczku, kiedy woda sięga po kostki, ani nawet po biodra. Prawdziwa przygoda z Panem Bogiem rozpoczyna się wtedy, kiedy trzeba się oderwać od podłoża.

Już nie można chodzić przez tę rzekę, musisz pływać, musisz poddać się tej wodzie. Wtedy wszystko staje się zdrowe. W takim powierzeniu siebie, w takim zaufaniu Duchowi Świętemu, który jest tą wodą wypływającą z boku świątyni, z boku Jezusa Chrystusa. To słowo, to jest proroctwo nas! – mówił arcybiskup Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję