Reklama

Kościół

Abp Ryś do Rycerzy Kolumba: czyńcie miłosierdzie na sposób Jezusa

O miłosierdziu na wzór Pana Jezusa mówił w swoich rozważaniach do Słowa Bożego Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki sprawował Eucharystię w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, w której swój dzień skupienia przeżywali Rycerze Kolumba z Łodzi.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Rycerze Kolumba

Łodź

Archidiecezja Łódzka

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele rad z Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli i Sieradza oraz delegaci rady stanowej, którzy po Mszy Św. poprowadzili dalszą część skupienia.

Arcybiskup odniósł się do Ewangelii z dnia, która pokazuje Pana Jezusa czyniącego miłosierdzie. W tym kontekście wskazał na działalność charytatywną Rycerzy Kolumba. „Warto jest poczytać tą Ewangelię, aby wiedzieć w jaki sposób Jezus czyni miłosierdzie, abyśmy szli Jego śladami, kiedy chcemy czynić miłosierdzie. Miłosierdzie jest pierwszym sposobem czynienia dobrej nowiny” - mówił abp Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki zwrócił także uwagę, że chcąc dziś czynić dzieła charytatywne, często zastanawiamy się nad tym czy mamy wystarczające środki, aby takie dzieło podjąć. Ewangelia natomiast uświadamia nam, że nie ważne ile mamy - to Pan Jezus jest w stanie uczynić dobro z tego co mamy, nawet jeśli to jest tylko 7 bochenków chleba, a tłum do nakarmienia to 4 tysiące osób.

Odnosząc się do założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. McGivneya zauważył, że on na początku swojej działalności miał tylko 1 dolara. Z tego jednego dolara urosło tak wspaniałe dzieło jakim są Rycerze Kolumba, którzy czynią miłosierdzie na całym świecie.

Przed błogosławieństwem ks. Wiesław Kamiński podziękował wszystkim za udział w tym dniu skupienia i podkreślił, że ważny jest taki czas, który pozwala się umocnić.

Reklama

Po Mszy Św. Rycerze Kolumba spotkali się w dolnej części kościoła, aby wysłuchać konferencji w ramach dnia skupienia.

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy.

Historia Zakonu wskazuje na proroczą wizję ks. McGivneya, który 31 października 2020 r. został beatyfikowany w katedrze Świętego Józefa w Hartford, w stanie Connecticut. Wizja ks. McGivneya przyczyniła się do stworzenia organizacji, która stała się wiodącą katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy na świecie.

Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ok. 16 tys. rad i ponad 2 mln członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam, Saipan, Litwie, Ukrainie, Korei Południowej i w Polsce.

2021-02-13 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Przystanku Jezus: rozmowy o wierze nie zaczyna się od moralności

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

W porannej konferencji do ewangelizatorów Przystanku Jezus abp Grzegorz Ryś powiedział, że żadnej rozmowy o wierze nie powinniśmy zaczynać od moralności, choć zasady moralne są ważne. Muszą one jednak wynikać z wydarzenia, jakim jest objawienie się Boga w Jezusie, w Jego krzyżu i zmartwychwstaniu. „Mówmy najpierw, kim jest Bóg, który się objawił w Jezusie Chrystusie, a dopiero potem, co z tego wynika” – powiedział metropolita łódzki. Tematem dzisiejszych rozważań była wolność.

Odwołując się do rozważanego podczas rekolekcji fragmentu listu do Galatów, arcybiskup podkreślił, że chodzi w nim o wyzwolenie. Jak mówił, każdy, kto odda w swoim życiu miejsce, które należy się Bogu, doświadcza bycia niewolnikiem, a doświadczenie bycia wyrwanym z niewoli dokonuje się w momencie, kiedy poznajemy Boga i kiedy pozwalamy Mu się poznawać.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brazylii dzieli się misjonarzami z Haiti

2021-07-23 16:58

[ TEMATY ]

Haiti

Brazylia

misjonarze

Vatican News/AFP

Haili

Haili

Piękny przykład kościelnej wrażliwości płynie z Brazylii, która dzieli się misjonarzami z dużo biedniejszym Haiti. Od ponad dekady misja realizowana jest w ramach międzyzakonnego projektu Nazaret. W jego ramach budowany jest właśnie dom pomocy w tej części haitańskiej stolicy, która została najbardziej doświadczona w katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

Właśnie ta tragedia była punktem wyjścia do zainicjowania przez Brazylijczyków misji, której ważnym elementem jest niesienie pomocy humanitarnej najuboższym. Projekt miał być realizowany przez dekadę, ale właśnie postanowiono o jego kontynuacji. W jego realizację finansowo włączyło się 90 instytutów zakonnych, a na miejscu pracowały siostry z 19 zgromadzeń. Za ich posługę dziękowano podczas uroczystej Mszy w siedzibie episkopatu Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję