Jedną z widocznych prac, którą udało się zrealizować w Łodygowicach w ramach unijnego projektu, jest wymiana starych kamiennych schodów prowadzących do świątyni, na nowe. Na samej górze znalazły się odrestaurowane kropielnice z XVIII w.
W ramach projektu przeprowadzono konserwację kamiennej okładziny w części cokołowej kościoła. Równocześnie parafia przy wsparciu miejscowej gminy podjęła prace konserwatorskie przy wieżyczce na sygnaturkę, która została odlana w 1916 roku. Ściśle – zakończono zakres związany z wymianą opłaszczowania sygnatury na pokrycie miedziane. Efekt prac robi wrażenie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach zakres bieżących prac obejmie także remont elewacji, wymianę gontowego pokrycia dachowego i remont instalacji odgromowej kościoła.
W bieżącym roku planowane są też prace konserwatorskie zasłony wielkopostnej braci Chrząstkiewiczów malowanej na płótnie w XIX wieku. – To jest dwustronna zasłona wielkopostna z 1842 r. o wym. 400 x 400 cm, z malowanymi przez Antoniego Chrząstkiewicza scenami Męki Pańskiej – precyzuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Zadanie realizowane jest w ramach projektu unijnego pn. Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym w ramach programu VIII Oś priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Pisaliśmy o tym w Niedzieli na Podbeskidziu nr 6 na 7 lutego 2021 r.