Reklama

Kościół

Kolegium Rektorskie KUL: pomoc chorym podstawowym wymiarem człowieczeństwa

Bezinteresowna pomoc chorym, w tym przewlekle, a także w stanach terminalnych, którzy często przeżywają swoje cierpienie fizyczne i psychiczne w samotności, jest podstawowym wymiarem człowieczeństwa i świadczy o dojrzałości społeczeństw - podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w przesłaniu z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

[ TEMATY ]

KUL

Światowy Dzień Chorego

Adobe.Stock.pl

Kolegium Rektorskie KUL zwraca uwagę, że sytuacja pandemii Covid-19 pokazała jeszcze większą niż dotychczas potrzebę podejmowania wolontariatu wobec osób chorych, przebywających w kwarantannie i seniorów. „Budującym jest fakt, że wielu z nas, w tym młodych ludzi, włączyło się w tę pomoc. Pozwala mieć to nadzieję, że postawy te pozostaną także po ustaniu pandemii" – czytamy w dokumencie.

Władze uniwersytetu przypominają również słowa z przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, który wskazał, że choroba ma zawsze oblicze konkretnego człowieka, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, którym odmawia się praw podstawowych. „Ojciec Święty zaznaczył, że obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym. Osoby starsze, najsłabsze i najbardziej bezbronne nie zawsze mają zapewniony dostęp do opieki i nie zawsze odbywa się to w sposób sprawiedliwy. Papież Franciszek dodał, że +inwestowanie środków w leczenie i opiekę nad chorymi jest priorytetem związanym z zasadą, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym.

Reklama

Zaznaczył też, że jednocześnie pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic" - podkreśla rektor i prorektorzy KUL.

Podziel się cytatem

Kolegium Rektorskiego KUL zaznacza również, że wśród wielu chorób cywilizacyjnych, które dominują we współczesnym świecie, coraz większej uwagi i specjalnych programów leczenia wymagają choroby związane z depresją, stanami przewlekłego stresu związanego z coraz większymi wymaganiami zawodowymi, uzależnieniami, w tym behawioralnymi. „Tacy chorzy często oceniani są według stereotypów i pozostawiani sami sobie bez profesjonalnej pomocy, co prowadzi do pogarszania się ich stanu, a często też do dramatycznych sytuacji. Św. Jan Paweł II w jednym ze swoich przemówień do ludzi chorych wskazywał, że na różnych miejscach cierpi człowiek, czasem bardzo cierpi. I woła drugiego człowieka. Potrzebuje jego obecności" -czytamy w przesłaniu.

Władze uniwersytetu przypominają również o opiece hospicyjnej i konieczności jej wspierania. „Hospicja stacjonarne, domowe i dziecięce współpracują z tysiącami wolontariuszy, którzy przynoszą ulgę i chrześcijańską nadzieję w ostatniej fazie życia. Chorzy, którzy są pod ich opieką mają szansę na godne odchodzenie i łagodzenie bólu za pomocą metod farmakologicznych. Św. Jan Paweł II ustanawiając 13 maja 1992 r.

Podziel się cytatem

Światowy Dzień Chorego pragnął zwrócić uwagę instytucji katolickich, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej" - podkreśla Kolegium Rektorskie KUL.

2021-02-11 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVII Światowy Dzień Chorego

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Anna Majowicz

W auli PWT

W auli PWT

W uroczystość Matki Bożej z Lourdes w Kościele katolickim po raz XXVII obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia oraz zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.

Uroczystą Mszę św. w katedrze wrocławskiej celebrował bp Andrzej Siemieniewski. W homilii bp Andrzej podkreślił, że Światowy Dzień Chorego, to także szczególny dzień Caritas. - Caritas to ta organizacja, z której pomocy tak często korzystamy, a którą z drugiej strony chętnie wspomagamy. Łacińskie słowo ,,Caritas’’ oznacza ,,miłość”. To miłość, która ma swój początek w Bogu, miłość, która później spływa jak deszcz, albo jak słoneczne promienie na dół, by zagościć w ludzkim sercu. Tą miłość rozlewa w naszych sercach Duch Święty, który został nam dany.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Przed 400 laty zmarł św. Robert Bellarmin – jezuita, teolog, doktor Kościoła

2021-09-17 13:20

[ TEMATY ]

Św. Robert Bellarmin

pl.wikipiedia.org

Św. Robert Bellarmin

Św. Robert Bellarmin

Dokładnie 400 lat temu – 17 września 1621 zmarł w Rzymie w wieku bez mała 79 lat kard. św. Robert Bellarmin, znany w całym ówczesnym chrześcijaństwie zachodnim jezuita, teolog, ogłoszony 90 lat temu doktorem Kościoła. Mimo wysokich godności kościelnych zmarł ubogo, jako „prosty” zakonnik, bez jakichkolwiek przywilejów i ozdób, typowych dla papiestwa i Kościoła tamtych czasów.

Był podziwiany, a nawet uwielbiany przez jednych, a zarazem krytykowany lub co najmniej podejrzliwie traktowany przez innych, szczególnie przez protestantów, z których poglądami rozprawiał się ostro i jednoznacznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję