Reklama

Być z osobą chorą to podążać razem z nią drogą cierpienia

W Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek przypomina o braterskiej solidarności, tak ważnej w czasie epidemii koronawirusa. Kluczowa w przeżywaniu choroby jest obecność osób bliskich czy wolontariuszy.

Być to towarzyszyć – podążać razem z osobą chorą jej drogą cierpienia –czasem opowiedzieć o swoim dniu i wysłuchać tego, co ma ona dziś do powiedzenia - mówi dr Katarzyna Braun z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki KUL.

Dr Katarzyna Braun zauważa, że pandemia zbliżyła wiele osób do choroby i śmierci, ale też pobudziła do refleksji. Wiele osób doświadczyło nieprzewidywalności i zupełnej bezradności. Pozamykane dla odwiedzających szpitale i Domy Pomocy Społecznej pozbawiły bezpośredniego kontaktu, bycia z i przy osobie chorej. Jak podkreśla Braun pojawia się jednak nadzieja, że być może, po czasie obostrzeń, izolacji, kwarantann – bardziej docenimy wartość bliskości i bezpośredniej relacji.

Reklama

Braun zwraca uwagę, że pomimo wyraźnego postępu badań naukowych i wzrostu skuteczności leczenia, dla większości ludzi zetknięcie z chorobą, zwłaszcza bliskich, jest zawsze wyzwaniem i tajemnicą. Często pojawiają się pytania: „dlaczego ja?”, „dlaczego taka choroba?” „dlaczego w tym wieku?” Najczęściej jednak te pytania pozostają bez odpowiedzi. – Cierpieniu możemy nadawać sens. Pierwszym krokiem na tej drodze jest zaakceptowanie nowej sytuacji, słabości, często bezsilności. Kolejnym jest szukanie innych, możliwych aktywności – podkreśla dr Katarzyna Braun. Zwraca również uwagę, że często czas choroby, jest momentem, dzięki któremu osoba chora może się zatrzymać i podjąć głębszą refleksję nad sensem życia, relacji do Pana Boga i człowieka. Wielu osobom wiara pomaga przyjąć i przeżywać czas choroby. To dzięki niej człowiek może swoje cierpienie ofiarować i uczynić z niego dar dla potrzebujących.

W Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek przypomina o znaczeniu braterskiej solidarności i obecności przy osobie chorej. Nawiązuje do tego dr Katarzyna Braun wskazując również na rolę społeczników i wolontariuszy bezinteresownie towarzyszących osobom chorym. Odpowiednio przygotowani potrafią dobrze wyczuć potrzeby osoby chorej, mimo że poznają ją już w trakcie choroby. Nie obawiają się też stawiać pytań. Jeśli zdobędą zaufanie, staną się dużym wsparciem i pomogą w realizacji potrzeb – podkreśla Braun. Ta relacja, oparta na zaufaniu, leży u podstaw opieki nad chorymi, co podkreśla papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego.

W czwartek, 11 lutego 2021 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzony będzie XXIX Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie Papieża Franciszka zatytułowane zostało: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

2021-02-10 16:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarz w białym chlebie

Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

p. Vincent/Archiwum Sanktuarium NMP w Lourdes

Wieczorna modlitwa przy francuskim sanktuarium – procesja różańcowa z lampionami i śpiewem

Wieczorna modlitwa
przy francuskim
sanktuarium –
procesja różańcowa
z lampionami i śpiewem

Docierają tu chorzy z różnych stron świata. Proszą o zdrowie i wyjeżdżają pocieszeni. Tę duchową klinikę założyła 161 lat temu w Lourdes Matka Jezusa. I wciąż dobitnie pokazuje, Kto jest ostatecznym źródłem naszych witalnych sił

W hotelowej restauracji przyglądam się nowo przybyłym pielgrzymom, nieco głośnym, o ciemnej karnacji i niemałej posturze. Zastanawiam się, jakiej są narodowości. Po wejściu do windy moja ciekawość zostaje zaspokojona. – Jesteśmy z Republiki Południowej Afryki, przyjeżdżamy tu co roku – opowiadają należący do tej grupy małżonkowie. Gdy wyjawiam moje pochodzenie, rozpromieniają się: – Mąż był dwa razy na prywatnej audiencji u Jana Pawła II i otrzymał jego błogosławieństwo – opowiada Afrykanka. Po chwili dowiaduję się, że jej małżonek został uzdrowiony z choroby nowotworowej. Moi rozmówcy nie wiedzą, czy ta łaska to efekt ich wizyty w Lourdes czy u Papieża – po prostu się cieszą i dziękują za nią Najwyższemu...

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję