Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska edycja "L´Osservatore Romano" ma 20 lat

Edycja polska L´Osservatore Romano związana jest z początkiem pontyfikatu Jana Pawła II, którego życzeniem było, aby jego nauczanie pasterskie docierało regularnie do Polaków w kraju i za granicą. Decyzja wydawania L´Osservatore Romano w języku polskim jako miesięcznika zapadła 25 marca 1980 r., a 4 kwietnia 1980 r. ukazał się pierwszy numer. Wydanie w języku polskim było siódmą edycją językową tego watykańskiego czasopisma, które wcześniej ukazywało się już w językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, angielskim i niemieckim.
W ciągu roku ukazuje się dziesięć numerów czasopisma (w tym dwa podwójne). Obecnie nakład wynosi ponad 40 tys. egzemplarzy, numery specjalne poświęcone podróżom Ojca Świętego do Polski miały nakłady sięgające nawet 200 tys. Redaktorem wydania polskiego jest o. Czesław Drążek - jezuita.

Dr Willke w "Niedzieli"

Lata 90. w Polsce to lata bitwy o człowieka i jego życie. To czas zmagań o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tym okresie jakby ze wzmożoną siłą pojawiły się takie zagadnienia, jak: aborcja, kara śmierci, manipulacje genetyczne, problematyka eutanazji.
Okazję do przybliżenia tego ważnego zagadnienia moralno-społecznego stanowiło spotkanie z dr. Johnem C. Willke w Redakcji Niedzieli 24 marca br. Gospodarzem i prowadzącym spotkanie był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli. Spotkanie zgromadziło pracowników redakcji i zaproszonych gości. Dr. Willke towarzyszyli Ewa i Lech Kowalewscy, zaangażowani w obronę życia ludzkiego. Ewa Kowalewska jest m.in. dyrektorem Human Life International-Europa, a Lech Kowalewski członkiem Rady Dyrektorów Międzynarodowej Federacji Prawa do Życia (International Right to Life Federation).
Główny referent - dr Willke - to znany specjalista w dziedzinie bioetyki, lekarz i wykładowca. Z jego inicjatywy w 1983 r. powstała Międzynarodowa Federacja Prawa do Życia (IRLF), której jest prezydentem. W latach 1980-91 pełnił funkcję prezydenta amerykańskiego Narodowego Ruchu Prawa do Życia (National Right to Life Committee).
W wygłoszonym referacie dr Willke ukazał szeroką panoramę problematyki życia ludzkiego. Podkreślił zdecydowanie, że życie ludzkie jest święte. Przedstawił także historię dramatu eutanazji, stanowiącej zagrożenie dla współczesnych społeczeństw. Wielokrotnie odwoływał się do encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae, w której Ojciec Święty pisze, że "przez eutanazję w ścisłym i właściwym sensie należy rozumieć czyn lub zaniedbanie, które ze swej natury lub w intencji działającego powoduje śmierć w celu uniknięcia wszelkiego cierpienia" (nr 65).
Na koniec swojego wystąpienia dr Willke stwierdził, że brak poszanowania dla ludzkiego życia jest konsekwencją wcześniejszej utraty wiary w Boga, czego dobitny przykład stanowi Holandia.
Spotkanie było także okazją do prezentacji najnowszej książki dr. Willke pt. Życie czy śmierć. Stare i nowe tajemnice eutanazji. Dr Willke jest znany w Polsce ze swojej wcześniejszej publikacji pt. Aborcja - pytania i odpowiedzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zmarł prof. Czesław Bloch

3 kwietnia 2000 r. zmarł w Lublinie prof. dr hab. Czesław Bloch. Był emerytowanym profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 1989 r. kierownikiem Katedry historii Najnowszej. W latach 1979-84 kierował Zakładem Duszpasterstwa i Migracji Polonijnej KUL, a także był redaktorem naczelnym Studiów Polonijnych.
Śp. prof. Bloch prowadził szeroką działalność społeczną, pełniąc przy tym kierownicze funkcje. Był m.in. prezesem Przymierza Ludowo-Narodowego, założycielem Nowego Przeglądu Wszechpolskiego. Należał do Związku Sybiraków. Współpracował z Radiem Maryja. Należał do wielu towarzystw naukowych: Towarzystwa Naukowego KUL, LubelskiegoTowarzystwa Naukowego, Polish Genealogical Society w Chicago, Komitetu Badań Polonii PAN, Rady Naukowej Ośrodka Badania Historii Wojskowej Muzeum Wojska w Białymstoku. Zainicjował ideę Nagrody Naukowej im. Ireny i Franciszka Skowyrów.
Przez całe życie związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, miał opinię niestrudzonego nauczyciela akademickiego oraz gorącego patrioty, który zawsze wiernie służył Bogu i Ojczyźnie.

Reklama

Promocja "Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu"

3 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano centralne obchody 60. rocznicy zbrodni katyńskiej, połączone z promocją Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. W uroczystości wzięli udział m.in.: Prymas Polski - kard. Józef Glemp, ks. Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich oraz premier Jerzy Buzek - przewodniczący Honorowego Komitetu Obchodów 60. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego zawiera 4406 biogramów Polaków zamordowanych w Katyniu, redaktorem naukowym jest dr Marek Tarczyński. Jest to pierwsza część dzieła, które będzie obejmowało informacje o zamordowanych w 1940 r. przez Sowietów oficerach polskich, pochowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Pierwsze egzemplarze Księgi otrzymali Ojciec Święty i Prymas Polski.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Pielgrzymki maturzystów

Na całonocne czuwanie modlitewne z 31 marca na 1 kwietnia br. przed Cudownym Obrazem Matki i Królowej przybyła młodzież z diecezji drohiczyńskiej - 1300 osób wraz z 20 kapłanami i 60 opiekunami.
O godz. 19.00 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach. Rozważania stacyjne prowadziła młodzież z: Sokołowa Podlaskiego, Brańska, Drohiczyna, Bielska Podlaskiego, Rutki, Węgrowa i Łochowa. Po Apelu, który poprowadził ks. prał. Marian Włosiński z Włocławka - duszpasterz kuratorów oświaty, maturzyści z Drohiczyna pozostali w Kaplicy Matki Bożej aż do godz. 4.00. Program czuwania oparty był na bulli Incarnationis mysterium. Organizatorem pielgrzymki był ks. Wiesław Niemyjski.
1 kwietnia br. w 9. pielgrzymce przybyło 3960 maturzystów z diecezji sandomierskiej. Towarzyszyło im wraz z biskupem ordynariuszem Wacławem Świerzawskim 60 księży prefektów, 10 dyrektorów szkół, 150 nauczycieli i wielu rodziców.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach rozpoczęto o godz. 9.00. Najważniejszym punktem programu była Eucharystia. Po powitaniu przez paulina - o. Stanisława Rudzińskiego Najświętszą Ofiarę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w koncelebrze księży prefektów sprawował bp Świerzawski. W kazaniu wspomniał najpierw o Jubileuszu Roku 2000 i o wtargnięciu Boga w historię. Następnie wyjaśnił, co oznacza dojrzałość człowieka w rodzinie, w kapłaństwie, w życiu konsekrowanym. Aby być również doj-rzałym chrześcijaninem, trzeba być uczniem Chrystusa, który uczył, działał i cierpiał.
Po Mszy św. młodzież zgromadziła się w Auli im. o. A. Kordeckiego. Wysłuchała tam najpierw montażu słowno-muzycznego w wykonaniu maturzystów z Janowa Lubelskiego, a później wykładu Biskupa Ordynariusza. Zakończeniem pielgrzymki - której organizatorem był ks. Bogdan Piekut, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży - było nabożeństwo maryjne i błogosławieństwo Biskupa Ordynariusza.

Reklama

Akademicki Różaniec z Ojcem Świętym

W sobotę 1 kwietnia br. Ojciec Święty Jan Paweł II ze studentami wielu krajów świata odmówił Różaniec, połączony z rozważaniami nt. Chrystus - Odkupiciel człowieka.
Najpierw odbyło się procesjonalne wejście studentów na Plac św. Piotra z krzyżem i figurą Matki Bożej. Drogą radiową połączyły się: sanktuarium Matki Bożej Aparecida (Brazylia), katedra Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie (USA), kościół katolicki Uniwersytetu św. Tomasza w Manili (Filipiny) i Jasna Góra. Natomiast drogą telewizyjną z Placem św. Piotra połączyło się sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Portugalia).
O godz. 18.15, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego w Rzymie Salvatore Fisichella, rozpoczęła się modlitwa i refleksja w oczekiwaniu na Ojca Świętego. Przed godz. 19.00 przy śpiewie hymnu jubileuszowego: Chrystus wczoraj, dziś i zawsze! Chrystus sam i na wieki! - Ojciec Święty przybył na Plac św. Piotra, aby wspólnie ze studentami modlić się do Matki nowego Człowieka. Odmówiono i rozważano pięć tajemnic Różańca. Ojcze nasz i Chwała Ojcu odmawiał sam Papież. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, gdzie zgromadzili się studenci z bp. Henrykiem Tomasikiem i ks. inf. Zenonem Janyszkiem (w zastępstwie abp. Stanisława Nowaka), seminarzyści paulińscy odśpiewali po łacinie gregoriańską litanię do Matki Bożej. Na zakończenie nabożeństwa przemówił Ojciec Święty. Po polsku powiedział:
"Serdecznie pozdrawiam również Was, Drodzy Studenci zgromadzeni w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Pozdrawiam bardzo serdecznie abp. Stanisława Nowaka i bp. Henryka Tomasika, którzy przewodzili Waszej modlitwie. Dziękuję wszystkim za obecność i zaangażowanie w duszpasterstwie akademickim. Wasze dzisiejsze spotkanie jest przygotowaniem do tradycyjnej pielgrzymki studentów z całej Polski do Matki Bożej Jasnogórskiej. Chciałbym, aby Wasze pielgrzymowanie w tym Jubileuszowym Roku było okazją do odnowienia twórczego ducha misyjnego, byście byli świadkami we wszystkich środowiskach uniwersyteckich. Jubileuszowe motto: Uniwersytet dla nowego humanizmu, które dzisiaj Wam przekazuję, niech będzie zachętą i ukierunkowaniem w przygotowaniu Waszych uczelnianych wspólnot do Jubileuszu i do spotkań z młodymi w Rzymie. Proszę, abyście zawierzyli Maryi duszpasterstwo akademickie w Polsce i w całym Kościele. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Reklama

Pielgrzymka głuchoniemych

1 kwietnia br. przybyła na Jasną Górę tradycyjna pielgrzymka niesłyszących. Uczestniczyło w niej ok. 2000 osób wspólnie z duszpasterzami. Zgromadzonych w Bazylice pielgrzymów powitał paulin - o. Jacek Nawalny (syn rodziców głuchoniemych). Następnie uczestnicy pielgrzymki odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach i obejrzeli film o Jasnej Górze w Kaplicy św. Józefa na Halach. Tekst był tłumaczony na język migowy.
O godz. 12.30 pielgrzymi zgromadzili się w Bazylice ze sztandarem m.in. Stowarzyszenia Osób Niesłyszących "Effetha" z Gdyni. W koncelebrze duszpasterzy głuchoniemych z całej Polski, wśród których był także kapłan ze Słowacji, uroczystą Liturgię odprawił protonotariusz apostolski - ks. Jerzy Bryła z Krakowa. On również wygłosił kazanie w języku migowym.
O godz. 15.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu o. Jacek Nawalny odprawił nabożeństwo maryjne, połączone z Aktem Zawierzenia Matce Bożej.

Reklama

Dni skupienia kuratorów oświaty

W niedzielę 2 kwietnia br. zakończyły się IX Ogólnopolskie Dni Skupienia Kuratorów Oświaty (wicekuratorów i kierowników delegatur kuratoriów oświaty). Przedmiotem tegorocznych rozważań rekolekcyjnych były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Pomagajmy młodym budować fundament pod ich przyszłe życie" (Łowicz, 14 czerwca 1999). Słowa pasterskiego umocnienia skierowali do uczestników rekolekcji nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk i Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Nauki rekolekcyjne w Domu Pielgrzyma głosił duszpasterz kuratorów oświaty - ks. prał. Marian Włosiński z Włocławka. Tegoroczne rekolekcje były jednocześnie pielgrzymką w Roku Jubileuszowym do narodowego Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Uczestniczyli w niej także minister edukacji narodowej - prof. Mirosław Handke, wiceministrowie i pracownicy ministerstwa.

Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę

Już po raz 7. wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę Rowerowa Pielgrzymka Podkarpacia. W tym roku pielgrzymi pokonają 600-kilometrową trasę - przez Stary Sącz, Krościenko n. Dunajcem, Zakopane, Jabłonkę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Zawiercie, Myszków. Intencją pielgrzymki będzie dziękczynienie Bogu za wielkiego Polaka - Piotra naszych czasów. Trasa prowadzić będzie przez miejsca bliskie Ojcu Świętemu, jak rodzinne Wadowice czy Kalwaria Zebrzydowska, oraz miejsca jego wypoczynku i refleksji. Cykliści będą codziennie uczestniczyć w Eucharystii i wspólnej modlitwie. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki będzie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożeji udział w Apelu Jasnogórskim. Pielgrzymi otrzymają specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego, po które wyruszy w tym roku do Rzymu delegacja z Rzeszowa.
Pielgrzymka odbywać się będzie w dniach 18-23 sierpnia br. Bliższych informacji udziela i zapisy przyjmuje: ks. Mariusz Nowak, parafia Rzeszów Staromieście, ul. Partyzantów 38, 35-234 Rzeszów, tel. (0-17) 853-27-42 w. 5 lub 0-601-07-18-50.

JEDNYM ZDANIEM

Spotkanie kościelnej i rządowej Komisji Konkordatowej odbyło się 3 kwietnia br. w Kancelarii Premiera RP. Dokonano przeglądu prac obu Komisji dotyczących dostosowania norm polskiego prawa do postanowień Konkordatu w zakresie edukacji i duszpasterstwa więziennego.

28-30 kwietnia br. odbędą się obchody Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego. W programie przewidziano: zjazd premierów, uroczyste posiedzenie Sejmu, spotkanie Episkopatu oraz milenijny odpust św. Wojciecha.

Komisje senackie: Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisja Ustawodawcza debatowały 31 marca br. nad tekstem uchwały Senatu RP z okazji 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego, która zostanie ogłoszona 26 kwietnia br.

Jan Paweł II już po raz drugi przekazał ofiarę 2 tys. dol. na rzecz działającego w Białymstoku Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę. Z funduszy tych zostanie zakupiony sprzęt medyczny.

Kilka tysięcy kobiet z całej Polski pielgrzymowało 1 kwietnia br. do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała.

W 2000 r. w ramach programu PHARE Polska otrzyma do wykorzystania blisko 400 mln euro.

Polska jako pierwszy kraj z Europy Wschodniej rozpocznie negocjacje w sprawie przystąpienia do Europolu - europejskiej organizacji ds. ścigania przestępczości zorganizowanej.

Rada Ministrów zgodziła się na wyjazd do Kosowa ok. 600 żołnierzy z batalionu kawalerii powietrznej ze Świętoszowa. W prowincji służy już ok. 800 naszych wojskowych.

Wybory prezydenckie odbędą się najwcześniej 17 września br., a najpóźniej 8 października br. (wg nowelizacji prezydenckiej ordynacji wyborczej).

Minister finansów Leszek Balcerowicz chciał opodatkować odszkodowania dla ofiar pracy niewolniczej i przymusowej. Zrezygnował z tego po interwencji premiera Jerzego Buzka.

Rząd przedstawił związkom zawodowym i organizacjom pracodawców strategię walki z bezrobociem: przez zmniejszenie podatków, zmiany w kodeksie pracy i ograniczenie biurokracji.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Sejm przyjął senacką poprawkę do ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, skreślającą przepisy zobowiązujące pracodawcę w prywatyzowanym zakładzie pracy do przestrzegania tzw. pakietu socjalnego.

Grupa posłów AWS złożyła w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej do sprawdzenia zarzutów stawianych Aleksandrowi Kwaśniewskiemu przez Gazetę Polską.

Poselskie Koło Polskiej Racji Stanu i Stronnictwo Narodowe zgłosiły do Sejmu poprawkę do ustawy reprywatyzacyjnej, mającej na celu wyeliminowanie z procesu reprywatyzacji osób, które nie są związane z naszym krajem.

Wrocławska prokuratura orzekła, że badający sprawę nielegalnej inwigilacji partii politycznych nie byli poddawani żadnym naciskom.

Na dożywocie i 25 lat więzienia Sąd Okręgowy w Katowicach skazał dwóch sprawców satanistycznego mordu w Rudzie Śląskiej - 22-latka i 20-latka.

Nowosądecka policja natrafiła na ślad dużej grupy satanistów. Nakłaniali oni rówieśników do odprawiania satanistycznych rytuałów. Planowano również złożenie ofiary z 16-letniej dziewczyny.

PKP zawiesiły przewozy pasażerskie na 1028 km linii kolejowych.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję