Reklama

Polska

Kraków: „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – rozpoczęła się międzynarodowa konferencja online

Prelegenci z różnych kontynentów uczestniczą w międzynarodowej konferencji "Ku przyszłości z Janem Pawłem II", moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Wśród omawianych zagadnień są antropologia, etyka, rodzina, społeczeństwo, wiara i życie Kościoła. Trzydniową konferencję zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły otworzył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

Kraków

konferencja

św. Jan Paweł II

on‑line

GRZEGORZ GAŁĄZKA

„Cały pontyfikat św. Jana Pawła II był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata” - mówił metropolita krakowski. Dodał, że ten klucz umożliwia człowiekowi zrozumienie samego siebie.

Abp Jędraszewski powiedział, że papież świadczył o Chrystusie jako kluczu do zrozumienia człowieka na niezliczonych areopagach i dodał, że szczególnie istotne wydają mu się cztery z nich.

Reklama

Pierwszym areopagiem był Plac św. Piotra w dniu 22 października 1978 roku, kiedy to polski papież wygłosił homilię podczas Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat. Apelował wówczas: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się!”

Areopag II, to – jak ocenił metropolita krakowski - encyklika "Redemptor hominis" z 1979 r., w której Chrystus przedstawiony jest jako klucz dla każdego człowieka, aby mógł pojąć własne człowieczeństwo.

Trzecim areopagiem było przemówienie Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu, wygłoszone 2 czerwca 1980 r.. Papież wskazywał wówczas na fundamentalny związek Chrystusa z człowiekiem. Metropolita krakowski fragment przemówienia, w którym papież mówił m.in.: „Trzeba (…) człowieka po prostu miłować dlatego, że jest człowiekiem – trzeba wymagać dla niego miłości ze względu na szczególną godność, jaką posiada. Otóż ten zespół treści należy do samej istoty ewangelicznego orędzia Chrystusa i posłannictwa Kościoła, bez względu na wszystko, co w tej sprawie wypowiedziały krytyczne umysły oraz czego dokonały różne prądy niechętne religii w ogóle, a chrześcijaństwu w szczególności”.

Reklama

Areopagiem czwartym określił abp Jędraszewski przeżywane przez ciężko chorego papieża nabożeństwo Drogi Krzyżowej 25 marca 2002. Było to, mówił metropolita krakowski „osobiste wchodzenie Jana Pawła II w paschalną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” – mówił metropolita krakowski dodając, że tego wieczoru Jan Paweł II przemawiał do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa.

Z kolei ks. prof. Livio Melina, były rektor Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim mówił o istocie miłości i odpowiedzialności w ujęciu Karola Wojtyły. Wskazywał na „prawo daru” czyli jedno z podstawowych sformułowań Jana Pawła II, który mówił, że miłość prawdziwa zakłada bezinteresowne ofiarowanie siebie - jako daru - drugiej osobie.

Temat „Tajemnica człowieka w tajemnicy Chrystusa” omawiał o. prof. José Granados z Hiszpanii, przywołując twórczość dramaturgiczną Karola Wojtyły.

Podczas sympozjum, które zakończy się w sobotę głos zabiorą m.in. kard. Peter Erdö - prymas Węgier, patriarcha Lizbony - kard. Manuel Clemente, biograf Jana Pawła II - George Weigel oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

Konferencja „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Organizatorem wydarzenia jest Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Sympozjum ma charakter online i jest międzynarodowe, a konferencje wygłoszą prelegenci z różnych kontynentów. Każda sesja będzie miała cztery wystąpienia. Pierwszy dzień poświęcony będzie antropologii, drugi rodzinie i społeczeństwu, trzeci natomiast życiu Kościoła i wiary.

2021-01-15 19:20

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się XXVI Krajowa Konferencja SKOK

[ TEMATY ]

konferencja

SKOK

Artur Ceyrowski

Konferencja odbyła się w Gdyni, 29 czerwca, pod hasłem: Na polskiej fali.

Niepokój Kasy Krajowej i działaczy z wielu Kas budzi fakt, że dochodzi do sytuacji, w których SKOK-i przejmowane są przez banki, mimo wcześniejszego zasilenia ich przez Kasę Krajową wielomilionowymi kwotami. Ponadto banki przejmują bazę członkowską Kas, ich majątek zgromadzony przez spółdzielców oraz są wspierane finansowo przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Krychowiak: ostatnia noc była dla mnie bardzo trudna

2021-06-15 17:51

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Euro 2020

PAP/Marcin Gadomski

Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak nie ukrywa, że w przegranym ze Słowacją 1:2 pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw Europy popełnił poważny błąd. „Ostatnia noc była dla mnie bardzo trudna, bo może on pokrzyżować realizację założonych przez nas celów” - powiedział pomocnik reprezentacji Polski.

„Jestem jednym z liderów reprezentacji, który w meczu ze Słowacją popełnił poważny błąd. Może on pokrzyżować realizację założonych przez nas celów. Ostatnia noc była dla mnie bardzo trudna. Wszyscy popełniają błędy, ale mój miał olbrzymie konsekwencje. Biorę krytykę na klatę i pracuję dalej” - stwierdził we wtorek na konferencji prasowej na Polsat Plus Arenie Gdańsk zawodnik Lokomotiwu Moskwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję