Reklama

Niedziela Kielecka

Orszaki - tylko wyjątkowo

Orszaki – tylko wyjątkowo

TD

Agnieszka Dziarmaga

6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego w większości miast i kościołów zrezygnowano z zadomowionych w naszej tradycji Orszaków Trzech Króli. W niektórych przypadkach – ograniczano rozmiar Orszaku tylko do Trzech Monarchów, ale nie było widowiskowych pochodów przez miasta i publicznych widowisk, na rzecz wspólnego kolędowania.

Reklama

W Kielcach główne obchody odbyły się w kieleckiej bazylice. W wygłoszonym słowie bp Marian Florczyk nawiązał m.in. do wydarzeń w grudniu 2020 r. w Kielcach, kiedy odbywały się manifestacje kobiet i były bezczeszczone świątynie.

– Czy ci, którzy bezczeszcząc kościoły domagali się zabijania życia, żyli w światłości czy ciemności? Nie było w nich na pewno postawy Trzech Króli, którzy umiłowali Dziecię, przyszli do Niego i oddali Mu pokłon. A oddać pokłon to znak wielkiej pokory i szacunku do drugiego. Trzej Królowie taką pokorę, szacunek i miłość do dziecka zamanifestowali – mówił biskup Florczyk.

- Kto nienawidzi dziecka, nie będzie miłował i szanował starszego. Kto gardzi życiem dziecka, pogardzi też życiem starszej osoby. Tu widać, w jakiej ciemności żyjemy i kogo ogarnia światłość – tłumaczył biskup. Na koniec Mszy św. zachęcił do wspólnego kolędowania w bazylice, a po południu – na wolnym powietrzu, przed WDK.

Reklama

Wspólnym kolędowaniem rozpoczęły się tegoroczne obchody Objawienia Pańskiego w Kazimierzy Wielkiej. Podobnie jak w latach poprzednich, uczestnicy otrzymali korony, śpiewniki i naklejki. Wspólne śpiewanie kolęd przyniosło wiele radości. Były dzieci przebrane za kolędników misyjnych, Święta Rodzina i Trzej Królowie. Monarchowie przybyli także do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie, ale sami, bez udziału orszaków złożonych z mieszkańców. Symbolicznie złożyli dary Dzieciątku Jezus, w kolędowaniu uczestniczyła m.in. kapela Edwarda Goli.

W parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach - Białogonie Trzem Królom towarzyszyła spora grupa dzieci, we własnoręcznie przygotowanych koronach. Jak można przeczytać na stronie internetowej parafii, po Eucharystii zebrani – zachowując przepisy – przeszli w małych grupach „Mini-Orszakiem” pod przewodem Trzech Króli do szopki, która znajduje się również przy pierwszym w parafii, drewnianym kościele z 1917 roku. Tam uczczono Nowonarodzonego Chrystusa śpiewem kolęd.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona na pamiątkę Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Święto to przypomina o objawieniu Boga człowiekowi i uzdalnia do lepszego poznania Stwórcy. W naszej tradycji zwane jest popularnie Świętem Trzech Króli.

2021-01-06 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję