Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: dobro rodziny wyzwaniem dla sprawujących władzę

Musimy, niezależnie od poglądów politycznych, zespalać siły, by solidarnie wspierać polskie rodziny, zwłaszcza rodziny wielodzietne oraz te, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Zakopanem.

[ TEMATY ]

rodzina

kard. Stanisław Dziwisz

ks. Paweł Kłys

W tamtejszym sanktuarium Najświętszej Rodziny hierarcha przewodniczył Mszy św. odpustowej.

W homilii kard. Dziwisz mówił o wyzwaniach, przed którymi staje współczesna rodzina. „Obok dobrych i kochających się małżeństw i rodzin, nadal utrzymuje się plaga rozwodów, głębokich podziałów w rodzinach powodowanych egoizmem, niewiernością, nałogami, wzajemnymi zranieniami” – wymieniał hierarcha zaznaczając że lista tych problemów jest długa.

Reklama

Wśród nich są m.in. niedojrzałość młodych, którzy zawierają małżeństwo, ale są do niego nieprzygotowani, a także „niepokojące w kulturze współczesnej zjawisko kwestionowania małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety” i proponowanie „innych form związków nazywanych małżeństwem, które nie mają nic wspólnego z prawem naturalnym, z Bożym prawem”.

„Żyjemy w czasach, w których Kościół często jaki jedyny broni prawa naturalnego i jest za to atakowany” – zauważył kard. Dziwisz.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II podkreślił, że dobro małżeństw i rodzin było zawsze i jest „wielkim zadaniem duszpasterskim dla Kościoła”. Przypomniał, że kard. Karol Wojtyła, jako metropolita krakowski, budował zręby takiego duszpasterstwa w archidiecezji krakowskiej, a potem „swoje polskie doświadczenie przeniósł na grunt całego Kościoła”. „Św. Jan Paweł II zasłużył sobie na miano Papieża rodziny, a obdarzył go tym tytułem Ojciec Święty Franciszek podczas kanonizacji. Dziś święty Papież wspiera nas i nasze rodziny z wysoka” – mówił.

Reklama

Dobro małżeństw i rodzin jest również wyzwaniem i zadaniem dla wszystkich sprawujących władzę na różnych szczeblach. Musimy więc, niezależnie od poglądów politycznych, zespalać siły, by solidarnie wspierać polskie rodziny, zwłaszcza rodziny wielodzietne oraz te, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi” – akcentował krakowski metropolita senior.

Podziel się cytatem

Zwracając się do podhalańskich rodzin, zaapelował, o umacnianie tradycji „pobożności i solidarności góralskich rodzin”. „Podhale również może i powinno się dzielić swymi duchowymi wartościami, do których zaliczamy także więzi zespalające góralskie rodziny” – mówił kardynał.

„Trzymajmy się Kościoła i trzymajmy z Kościołem, bo nie ma Chrystusa bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Chrystusa. Kochajmy Kościół taki, jaki jest, bo wszyscy go tworzymy i stanowimy, a jego Głową jest właśnie On – nasz Pan i Zbawiciel” – powiedział na zakończenie kard. Dziwisz.

2020-12-27 12:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List otwarty: Polskie rodziny w sercu polityki społecznej czy na marginesie?

[ TEMATY ]

rodzina

episkopat

Dagmara Zalewska

Podejmowane działania w zakresie wzmocnienia polskich rodzin są niewystarczające, a jej sytuacja rozmija się z marzeniami milionów ludzi związanych z ruchem Solidarności – uważają Antoni Szymański i Paweł Wosicki - członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W kontekście zbliżającej się 34. rocznicy Sierpnia 1980 r. – w przekazanym KAI liście otwartym - zadają pytanie czy polskie rodziny są w sercu polityki społecznej czy na marginesie?

Poniżej pełny tekst dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczynają się przygotowania do XXVIII edycji Hosanna Festiwal!

2021-08-05 10:20

[ TEMATY ]

festiwal

Hosanna Festiwal to Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który od ponad 25 lat organizowany jest w Siedlcach. U progu swej historii był Diecezjalnym Przeglądem Piosenki Religijnej, z czasem zyskał rangę ogólnopolską i zmienił nazwę.

Festiwal organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Gromadzi dziesiątki młodych i utalentowanych muzyków z całej Polski oraz liczną publiczność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję