Reklama

Święcenia diakonatu i prezbiteratu

Niedziela toruńska 28/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I usłyszałem głos Pana mówiącego: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?”
Iz 6,8

Jak prorok Izajasz (por. Iz 6, 8), co roku w całej Polsce setki młodych mężczyzn słyszą w swym sercu głos powołania do szczególnej służby w Kościele i wstępują do seminarium. Po 5 latach formacji nadchodzi czas żniw: owi młodzi ludzie przez obrzęd święceń diakonatu są włączani do stanu duchownego, aby umocnieni darem Ducha Świętego pomagali biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa i ołtarza. Jako słudzy słowa na polecenie biskupa będą głosić Ewangelię, będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom. Jako słudzy ołtarza będą przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską oraz nosić Wiatyk do ciężko chorych. Dodatkowo będą udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich i je błogosławić oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebu.
10 czerwca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu bp Józef Szamocki podczas uroczystej Mszy św. udzielił święceń diakonatu ośmiu alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. Do święceń przystąpili: Mateusz Cyrklaff (pochodzący z parafii pw. św. Mikołaja Biskupa przy bazylice konkatedralnej Trójcy Świętej w Chełmży), Marcin Jędraszek (z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Jastrzębiu), Paweł Murawski (z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu), Krzysztof Olaś (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu), Kamil Pańkowiec (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu), Krzysztof Rozynkowski (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie), Karol Wierzchowski (pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie) oraz Artur Żurawski (pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu).
W homilii Biskup Józef przypomniał, że Jezus Chrystus woła do każdego z miłością i nikt nie może ukryć się przed tym wezwaniem. Zadaniem człowieka jest odpowiedzieć na głos Boga. Każdy z kandydatów do święceń wobec biskupa, zgromadzonych kapłanów i całego ludu Bożego wyraził wolę przyjęcia posługi diakonatu oraz złożył przyrzeczenie celibatu i sprawowania Liturgii Godzin. Wieczorem w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego nowo wyświęceni diakoni otrzymali dokument potwierdzający święcenia oraz zostali skierowani do posługi w parafiach toruńskich.
Tydzień później, w sobotę 16 czerwca, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu bp Andrzej Suski w czasie Mszy św. udzielił święceń prezbiteratu 12 diakonom. Przez miniony rok przygotowywali się do tego wielkiego dnia, zaś bezpośrednio przed święceniami uczestniczyli w 6-dniowych rekolekcjach.
Do święceń prezbiteratu przystąpili: dk. Krzysztof Adamski (pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu), dk. Dawid Gapiński (z parafii pw. św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim), dk. Tomasz Jankowski (pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy), dk. Leszek Kopczyński (pw. św. Marcina Biskupa we Wrockach), dk. Michał Kossowski (pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie), dk. Michał Oleksowicz (pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu), dk. Michał Rogoziński (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim), dk. Wojciech Skolmowski (pw. św. Barbary i św. Rocha w Rumianie), dk. Przemysław Skowroński (pw. św. Jakuba w Toruniu), dk. Przemysław Syrkowski (pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu), dk. Łukasz Światowski (pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubiczu Dolnym) oraz dk. Łukasz Waśko (pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu).
„Zostali wyświęceni na prawdziwych kapłanów Nowego Przymierza, aby upodobnieni do Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, i złączeni z kapłaństwem biskupów, głosili Ewangelię, kierowali ludem Bożym i oddawali cześć Bogu przede wszystkim przez składanie Ofiary Chrystusowej” (por. Obrzęd święceń prezbiteratu) na ołtarzu w sposób bezkrwawy i sakramentalny. Jako kapłani przez chrzest będą włączać ludzi do ludu Bożego; w sakramencie pokuty będą odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła; będą umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem.
Po wyrażeniu woli przyjęcia święceń prezbiteratu oraz przyrzeczeniu posłuszeństwa biskupowi i jego następcom kandydaci padli na twarz, aby, leżąc krzyżem, modlić się Litanią do Wszystkich Świętych. Po śpiewie litanii Biskup Andrzej włożył na każdego ręce oraz odmówił modlitwę konsekracyjną.
Nowo wyświęceni kapłani założyli stuły na sposób właściwy prezbiterom oraz ornaty, po czym biskup konsekrator namaścił ich dłonie olejem Krzyżma św. Wręczenie chleba i kielicha z winem zakończyło obrzęd święceń. Po zakończeniu Mszy św. na spotkaniu w Wyższym Seminarium Duchownym bp Andrzej Suski wręczył każdemu neoprezbiterowi dekret kierujący go do posługi w parafii naszej diecezji.

Reklama

Neoprezbiterzy zostali posłani do następujących parafii:

ks. Krzysztof Adamski - pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku
ks. Dawid Gapiński - pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży
ks. Tomasz Jankowski - pw. św. Wojciecha w Działdowie
ks. Leszek Kopczyński - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
ks. Michał Kossowski - pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim
ks. Michał Oleksowicz - pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie
ks. Michał Rogoziński - pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
ks. Wojciech Skolmowski - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
ks. Przemysław Skowroński - pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
ks. Przemysław Syrkowski - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie
ks. Łukasz Światowski - pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętniku
ks. Łukasz Waśko - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu

Diakoni zostali posłani do następujących parafii toruńskich:

dk. Mateusz Cyrklaff - pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
dk. Marcin Jędraszek - pw. św. Jakuba Apostoła
dk. Paweł Murawski - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego
dk. Krzysztof Olaś - pw. św. Antoniego
dk. Kamil Pańkowiec - pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
dk. Krzysztof Rozynkowski - pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny
dk. Karol Wierzchowski - pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
dk. Artur Żurawski - pw. Matki Bożej Królowej Polski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję