Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

525 lat opieki św. Barbary

Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu świętowało odpust ku czci patronki i dziękowało za 525. rocznicę opieki św. Barbary nad parafią i miastem.

[ TEMATY ]

odpust

św. Barbara

Ks. Bartłomiej Kijas

Ks. Andrzej Chruszcz był kaznodzieją odpustowym. W tle odnowione tabernakulum.

Ks. Andrzej Chruszcz był kaznodzieją odpustowym. W tle odnowione tabernakulum.

We wspomnienie św. Barbary w sanktuarium była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w koncelebrze z ks. proboszczem Jackiem Kobiałką i ks. Piotrem Górą. – Wspomnienie św. Barbary jest okazją do modlitwy zwłaszcza za tych, którzy pracują czy wiele lat przepracowali w trudnych warunkach, w niebezpiecznej pracy: m.in. za górników, hutników, artylerzystów, rybaków, marynarzy. Oni znajdowali się nieraz w niebezpieczeństwie – powiedział bp R. Pindel.

Parę dni wcześniej kazania odpustowe głosił ks. kan. Andrzej Chruszcz – pracownik Sądu Biskupiego, który przez ponad 20 lat był proboszczem w parafii św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich. W Strumieniu przybliżył sylwetkę patronki zauważając, że jej życiorys utkany jest z legendy, która widnieje również na polichromii zabytkowego kościoła w Mikuszowicach Krakowskich.

Reklama

Barbara, córka bogatego człowieka, była ładną dziewczyną, a ponieważ przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości, to odprawiała kandydatów, którzy chcieli pojąć ją za żonę. Z tego powodu ojciec zamknął ją w wieży zamku i głodził. Tam odwiedził ją Chrystus, przyniósł jej Komunię św. i wręczył wieniec męczeństwa. W efekcie za wierność Chrystusowi została ścięta przez ojca ok. roku 305 – mówił ks. A. Chruszcz.

Pod koniec Mszy św, wystawiono Najświętszy Sakrament i odmówiono litanię do św. Barbary. Zgromadzonym towarzyszyły jej relikwie. Można było również zobaczyć odrestaurowane lichtarze, tabernakulum i kopułę chrzcielnicy.

Warto dodać, że na stronie parafii: strumien.duszpasterstwa.bielsko.pl i kanale YouTube: Parafia Strumień można zobaczyć film promujący sanktuarium. Jak podkreśla ks. proboszcz Jacek Kobiałka, kiedy wielu parafian tęskni za świątynią, gdzie uczestniczyli bez ograniczeń w Mszach św. i nabożeństwach, ten materiał filmowy pozwala sobie uświadomić, jak piękny kościół posiada ta parafia. Film stanowi również zachętę do pielgrzymowania do św. Barbary, zwłaszcza wtedy, gdy warunki epidemiczne będą na to pozwalały.

O odpuście piszemy również w nowej Niedzieli na Podbeskidziu nr 51 na 20 grudnia 2020 r.

2020-12-21 13:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barbórkowe święto

[ TEMATY ]

św. Barbara

górnicy

bp Grzegorz Kaszak

Czeladź

sanktuarium św. Jana Marii Vianneya

ks. Tomasz Zmarzły

Barbórce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Barbórce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

W liturgiczne wspomnienie św. Barbary górnicy uczcili swoją patronkę. W wielu kościołach diecezji sosnowieckiej odbyły się Msze św. W sanktuarium św. Jana Marii Vianeya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystościom barbórkowym.

Pomimo utrudnień związanych z pandemią tegoroczne świętowanie miało inny charakter. Św. Barbara została uczczona we wielu miejscach, świątyniach i zakładach związanych z górnictwem. Msze św. w intencji górników i ich rodzin oraz zmarłych sprawowane były w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Bolesławiu, Czeladzi, Jaworznie, Olkuszu i Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Zniesienie dyspensy od zachowania pierwszego Przykazania Kościelnego

2021-06-19 00:05

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dyspensa

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Adrian Put/Niedziela

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju oraz łagodzenia ograniczeń sanitarnych w kościołach i budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego, biorąc pod uwagę podjętą podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane, niniejszym dekretem – z dniem 20 czerwca 2021 r. – na podstawie kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego odwołuję dyspensę od zachowania pierwszego Przykazania Kościelnego, udzieloną w dniu 16 października 2020 r. (znak: B1-9/20).

CZYTAJ DALEJ

Papież: diakoni są stróżami ducha służby w Kościele

2021-06-19 17:03

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Diakoni

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przyjął na audiencji diakonów stałych diecezji rzymskiej wraz z rodzinami. W swoim wystąpieniu podkreślił, że diakonat nie jest etapem przejściowym na drodze do kapłaństwa, ale po Soborze Watykańskim II odzyskał właściwe miejsce i specyfikę.

To pozwala również na przezwyciężenie pokusy klerykalizmu, który stawia kastę „kapłanów” ponad ludem Bożym. Franciszek przypomniał, że diakoni są ustanowieni na służbę wspólnoty oraz swoją obecnością przypominają, że nikt w jej obrębie nie powinien wywyższać się ponad innych. Diakoni są stróżami ducha służby w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję