Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Promotorzy chrześcijańskiej nadziei

W sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu odbył się odpust ku czci patrona.W poprzednie lata do sanktuarium pierścieckiego zjeżdżały licznie pielgrzymki na odpust. Najliczniejszą była grupa wiernych z Chybia. W tym roku obostrzenia uniemożliwiły tłumne gromadzenie się w kościele, więc parafia przygotowała transmisję online, inaugurując ją w odpust 6 grudnia. Wtedy w sanktuarium było sprawowane więcej Mszy św., a przed ołtarzem wystawiono relikwie patrona.

[ TEMATY ]

odpust

parafia św. Mikołaja

odpust św. Mikołaja

Monika Jaworska

Bp Piotr Greger głosił kazania odpustowe w Pierśćcu.

Bp Piotr Greger głosił kazania odpustowe w Pierśćcu.

Kazania odpustowe głosił biskup pomocniczy Piotr Greger. Zauważył w nich, że postać św. Mikołaja kojarzy się z tym, co dobre i radosne, ale w liturgii tej niedzieli nie ma nic na jego temat. Za to jest katecheza o nadziei oraz chrześcijańskim modelu pocieszenia, co też jest bliskie św. Mikołajowi.

Ludzkość zawsze potrzebowała pocieszenia i podtrzymania na duchu. Patrząc na otaczający świat, dostrzegamy narastające zagubienie i wyobcowanie. Dochodzi do tego świadomość zagrożenia ludzkiego życia. W obliczu takich sytuacji doświadczamy stanu apatii, zniechęcenia, czy zwątpienia. Człowieka należy pocieszyć, ale trzeba to zrobić mądrze. Dla nas, ludzi wiary, źródłem pociechy i nadziei jest orędzie zbawienia, które wpierw głosił sam Chrystus, a następnie kontynuuje to Kościół w Jego imię i z Jego wyraźnego nakazu. Kościół głosi Ewangelię i daje ludziom nadzieję, ale jednocześnie wzywa do przemiany życia – zauważył biskup, zachęcając, by stawać prorokami adwentu dla innych: wskazywać na Chrystusa i pomagać innym okryć prawdę o Jego istnieniu w codziennym życiu.

Reklama

Bądźmy promotorami chrześcijańskiej nadziei i autentycznej radości – apelował do wiernych. Po Sumie odpustowej poprowadził nabożeństwo do św. Mikołaja z odczytaniem intencji i śpiewem litanii.

Przed odpustem zostało zamontowane nowe oświetlenie prezbiterium i podświetlony fresk na sklepieniu prezbiterium, co nadało wydarzeniu bardziej uroczysty charakter. Odpust poprzedziła nowenna ku czci św. Mikołaja.

O odpuście piszemy również w najnowszej Niedzieli na Podbeskidziu nr 51 na 20 grudnia 2020 r.

2020-12-19 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź dobry jak św. Mikołaj!

[ TEMATY ]

odpust

odpust św. Mikołaja

Anna Majowicz

Biskup Jacek Kiciński nauczył dzieci wierszyka

Biskup Jacek Kiciński nauczył dzieci wierszyka

- Dzień św. Mikołaja, to dzień dobroci, który powinien stać się dla nas wszystkich stylem naszego życia. Człowiek wierzący powinien każdego dnia być dobrym dla bliźniego – mówił o bp Jacek Kiciński, podczas Sumy odpustowej w parafii św. Mikołaja w Pęgowie.

Uroczystości odpustowe zakończyły Jubileuszowy Rok Święty, który Stolica Apostolska ogłosiła z racji obchodzonego 35-lecia parafii.

CZYTAJ DALEJ

List katolików do ojca Szustaka: Skoro ojciec głosi naukę jedności, to czemu ciągle musi przepraszać?

2021-06-23 08:59

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

Youtube.com

„Żal nam młodych wiernych, langustowiczów, którzy poznają naukę Jezusa, wracają do Kościoła dzięki ojcu, a potem brną w nieprawdziwy przekaz” – piszą katolicy w liście skierowanym do o. Adama Szustaka.

Ojciec Szustak posługuje się bardzo osobliwym językiem, „obrazowym i lekkim”, łącznie z tym, że nie jest mu obce wplatanie wulgaryzmów w wypowiedzi o charakterze kaznodziejskim. W języku tym mamy do czynienia ze skrzyżowaniem treści teologicznych z mową bardzo potoczną, a nawet slangiem młodzieżowo-medialnym. Są tacy, zwłaszcza ludzie młodsi, którym się to podoba, i tacy, którzy wyłączają się po pierwszym zdaniu. Nie wszyscy są entuzjastami tego stylu – pisał w naszym tygodniku ks. Janusz Królikowski.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej. Zobacz wykaz

2021-06-23 15:42

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Monika Jaworska

Biskup ordynariusz Roman Pindel skierował poszczególnych księży diecezji bielsko-żywieckiej do posługi w nowych parafiach. Poniżej prezentujemy zmiany personalne księży proboszczów i wikariuszy w naszej diecezji.

Proboszczowie i Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję