Reklama

Kościół

Abp Skworc w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Bóg pragnie, byśmy byli ludźmi pokoju

Za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia modlił się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc. – Bóg pragnie byśmy byli ludźmi pokoju – mówił do uczestników liturgii metropolita katowicki.

[ TEMATY ]

stan wojenny

Abp Skworc

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii podkreślił, że III Niedziela Adwentu, zwana Niedzielą Radości (Gaudete), przypada w 39. rocznicę stanu wojennego – „militarnego wystąpienia rządzących przeciwko narodowi”. Jego wprowadzenie, jak stwierdził, „było dramatycznym i szokującym wydarzeniem”.

Abp Skworc przypomniał, że stan wojenny został zatrzymany przez „oddolny proces przemian polityczno-społecznych w naszym kraju, zapoczątkowany w roku 1980 niejako bezpośrednio po pierwszej wizycie papieża Jana Pawła II w naszej Ojczyźnie”.

Reklama

Jak tłumaczył abp Skworc, „sam Bóg pokoju pragnie, taka jest Jego wola, abyśmy byli ludźmi pokoju”. Przywołując fragmenty encykliki „Fratelli tutti” papieża Franciszka abp Skworc zauważył, że „w naszym niespokojnym świecie, w skonfliktowanej ludzkiej rodzinie, naszego społeczeństwa nie wykluczając” uniwersalne przesłanie papieskiego tekstu jeszcze nie wybrzmiało.

Metropolita katowicki stwierdził za Franciszkiem, że „nie istnieje kres w budowaniu pokoju społecznego w danym kraju”. Zwrócił uwagę na fragment papieskiej encykliki o konieczności osobistej przemiany – właściwego stylu życia – upatrując w nim jednego z warunków skutecznego procesu trwałego pokoju, bo „wielkich przemian nie dokonuje się przy biurkach ani w urzędach”.

Podziel się cytatem

Abp Skworc zaapelował do rodaków z apelem o wejście na drogę pokoju, zwłaszcza w czasie Adwentu. Jako receptę – za papieżem Franciszkiem – zaproponował przestrzegania zasady pierwszeństwa rozumu przed zemstą oraz harmonii między polityką a prawem. – To architektura pokoju, która – jak podkreślił metropolita katowicki – obok angażowania się różnych instytucji społecznych wymaga „rzemiosła”, tzn. zaangażowania wszystkich ludzi.

Reklama

– Zwracam się do wszystkich, którzy w noc Bożego Narodzenia przyjmą orędzie: „Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”, jako ludzie dobrej woli, pojednani z Bogiem i bliźnimi w sakramencie Pokuty i Pojednania, doświadczyli osobistej przemiany i stali się rzemieślnikami pokoju, a przez własny styl życia promowali przy wigilijnym stole kulturę spotkania – mówił abp Skworc.

W środę, 16 grudnia, w rocznicę pacyfikacji Kopalni Wujek metropolita katowicki będzie przewodniczył Mszy św. za dziewięciu poległych tam górników i wszystkich represjonowanych fizycznie i psychicznie.

2020-12-13 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek": Ślązacy nie mogą zapomnieć o najlepszych synach tej ziemi

[ TEMATY ]

górnicy

Abp Skworc

BP KEP

Nie powinna Polska, nie powinien Górny Śląsk ani Ślązacy zapomnieć o najlepszych synach tej ziemi - mówił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. W tym roku uroczystości przeniesiono do katedry Chrystusa Króla.

Metropolita katowicki w homilii zaznaczył, że tegoroczne obchody rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" odbywają się w katedrze Chrystusa Króla, a nie - jak zwykle - w kościele parafialnym w Brynowie, gdzie znajduje się kopalnia. Zauważył, że katowicka katedra odegrała wielką rolę w czasie stanu wojennego, ale nie tylko. - To tu w tamte mroczne dni celebrowano co miesiąc Mszę św. w intencji Ojczyzny i śpiewano: „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie” - mówił. Wówczas wierni na stopniach katedry ze świateł pamięci ustawiali krzyż.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję