Reklama

Kościół

Wielkie święto Rycerzy Kolumba w Kielcach

Rycerze Kolumba z całej Polski przybyli do Kielc, by uczestniczyć w Ceremonii Stopnia Patriotycznego – najważniejszego wydarzenia formacyjnego i wspólnotowego Rycerzy.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

facebook.com/rycerzekolumbawpolsce

54 członków największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn przyjęło dziś czwartą, najwyższą formę formacji i zobowiązania na rzecz wspólnoty Rycerzy Kolumba. Uroczystą rycerską ceremonię poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego sprawowana w parafii św. Jadwigi Królowej.

Duchowny zwrócił się w homilii do zgromadzonych Rycerzy i podkreślił, że wierność zasadom jest wielką wartością dla każdego katolika, a dla Rycerzy Kolumba również szczególnym zadaniem. „Tożsamość jest matką każdej wspólnoty” – powiedział bp Piotrowski, cytując bł. Wincentego Kadłubka. „Ale nie tylko ta zewnętrzna: stroje, spotkania, wydarzenia... Tożsamość jest w sercu. To wierność ideałom. W tym jest piękno człowieka, jeśli co sezon nie zmienia swojego płaszcza ideowego” – tłumaczył duchowny.

Reklama

„Rycerz Kolumba to nie ideologiczny wojownik i najemnik, ale przede wszystkim świadek Jezusa Chrystusa, który wewnętrznie ukształtowany Bożą łaską wprowadza w życie przesłanie Ewangelii. Taki i tylko taki cel przyświecał błogosławionemu założycielowi Rycerzy Kolumba, ks. Michaelowi McGivneyowi" – podkreślał najważniejsze zadanie Rycerzy bp Piotrowski.

Uroczystość została zorganizowana w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – patronki międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W 2000 roku Najwyższy Rycerz Carl Anderson powierzył Zakon pod jej opiekę.„Niech patronka dnia dzisiejszego, uprasza Wam obfitość Bożych łask, odwagę wiary i gorliwej służby w jedności z Kościołem, którego jesteście świadkami i Rycerzami!” – tymi słowami zakończył swoją homilię biskup kielecki.

Podziel się cytatem

„W czasie pandemii wiele osób znacząco ograniczyło swoją aktywność, a my jako Rycerze Kolumba uruchomiliśmy program »Nie zostawiaj bliźniego w potrzebie«, bo nasze działania i zaangażowanie na rzecz potrzebujących jest teraz szczególnie ważne. Wasza obecność na dzisiejszej uroczystości świadczy o tym, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, nie tylko za Wasze rodziny, ale również za parafie, Kościół i ojczyznę” – przemówił do zgromadzonych Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. „Temu ma służyć również dzień formacji dla mężczyzn, który zostanie zorganizowany pod hasłem "DEKALOG w nauczaniu św. Jana Pawła II. Odbędzie się on na przełomie stycznia i lutego w 18 miejscach w Polsce” – dodał, zapowiadając kolejną formacyjną inicjatywę Rycerzy.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2020-12-12 21:35

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Patrick E. Kelly stanie na czele Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Materiał prasowy /Rycerze Kolumba

5 lutego Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba wybrała Patricka E. Kelly na kolejnego Najwyższego Rycerza, który będzie kontynuował misję dobroczynności, jedności i braterstwa ustanowioną przez założyciela Zakonu, błogosławionego Michaela McGivney, niemal 140 lat temu.

Obejmmie on swoej obowiązki 1 marca b.r. Natomiast Carl A. Anderson przejdzie na emeryturę 28 lutego, po ponad 20 latach służby jako Najwyższy Rycerz i po osiągnięciu wieku emerytalnego 70 lat. Pozostawia on po sobie spuściznę chrześcijańskiego świadectwa i służby Kościołowi Katolickiemu, Rycerzom Kolumba oraz wspólnotom na całym świecie – czytamy w komunikacie tego największego stowarzyszenia katolickiego mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję