Reklama

W służbie Bogu i człowiekowi

21 marca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się sympozjum naukowe pt. „20 lat diecezji toruńskiej. Kościół na Pomorzu Nadwiślańskim w służbie Bogu i człowiekowi” zorganizowane przez Wydział Teologiczny UMK, Kurię Diecezjalną Toruńską oraz Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Teologicznego

Niedziela toruńska 15/2012

Sympozjum rozpoczęła uroczysta celebracja Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Eucharystię koncelebrowali kapłani wykładający na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: prodziekan Wydziału Teologicznego ds. dydaktycznych ks. dr hab. Dariusz Kotecki, prof. UMK, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr hab. Dariusz Zagórski, prof. UMK, ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz, ks. dr hab. Daniel Brzeziński, ks. dr Tomasz Dutkiewicz, ks. dr Piotr Roszak oraz dyrektor Biblioteki Diecezjalnej ks. dr Bogusław Dygdała.
W pierwszym referacie pt. „Diecezja toruńska kontynuatorką wielkiego dziedzictwa” prof. dr hab. Wiesław Sieradzan przybliżył dziedzictwo historyczne diecezji chełmińskiej, której pierwotne granice prawie dokładnie pokrywają się z obecnymi granicami diecezji toruńskiej. Bogactwo dziedzictwa zostało ukazane przez pryzmat 10 wielkich postaci: biskupa misyjnego Prus Christiana, pierwszego biskupa diecezji chełmińskiej Heindenryka OP, bł. Juty z Bielczyn, bł. Jana z Łobdowa, służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej OSB, biskupa chełmińskiego Augustyna Rosentretera, ks. dr. Stanisława Kujota, bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego oraz prof. dr. hab. Karola Górskiego.
W kolejnym referacie pt. „Posługa Caritas na terenie diecezji toruńskiej” ks. prał. Daniel Adamowicz przybliżył dzieła miłości podejmowane i zrealizowane przez Caritas. Przypomniał, że w ramach prześladowań w latach PRL utrudniano także i działalność charytatywną Kościoła. Caritas Diecezji Toruńskiej powstała zaledwie 8 dni po utworzeniu diecezji, 2 kwietnia 1992 r., swoją działalność zaczynała od zera. Obecnie działalność Caritas obejmuje m.in. centra w Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Brodnicy, które wydają posiłki, świadczą pomoc medyczną, higieniczną. Funkcjonują również Bursa Szkolna w Grudziądzu i Bursa Akademicka w Przysieku k. Torunia, dzięki którym uboga młodzież może pobierać nauki z dala od rodzinnego domu. Działają ogniska wychowawcze i świetlice dla dzieci, fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży, domy samopomocy, centra interwencji kryzysowej w rodzinie, schroniska dla bezdomnych i mieszkania chronione oraz wiele innych dzieł miłosierdzia. Co istotne, dzieła pomocy współdziałają z duszpasterstwem i formacją chrześcijańską: wspierany jest wolontariat, na terenie diecezji działają 202 Szkolne Koła Caritas i 78 zespołów parafialnych.
W kolejnym referacie dk. dr hab. Waldemar Rozynkowski, prof. UMK przedstawił ruchy i stowarzyszenia wiernych świeckich w diecezji toruńskiej. Przypomniał pokrótce działalność świeckich w Kościele na przestrzeni wieków, zwłaszcza w średniowiecznym i nowożytnym Toruniu oraz w okresie międzywojennym w diecezji chełmińskiej. Ukazał sytuację współczesną - odradzania się ruchów świeckich po okresie Polski ludowej. Zwrócił uwagę, że lepiej rozwijają się stowarzyszenia wiernych świeckich w większych miastach. Dobrze rozwinięte są stowarzyszenia skupiające dorosłych, co daje nadzieję, że dorośli jako rodzice będą skuteczniej wychowawczo oddziaływać na dzieci i młodzież.
W czwartym referacie s. dr Elżbieta Sozańska USJK przedstawiła charyzmaty i apostolat zgromadzeń zakonnych w diecezji toruńskiej. Po ogólnym omówieniu sytuacji wszystkich zgromadzeń zakonnych diecezjiprzedstawiła szczegółowo charyzmat i apostolat wybranych zgromadzeń żeńskich mocno związanych z diecezją toruńską, których cierpliwa praca jest często niezauważana w świecie.
Na zakończenie ks. kan. Jerzy Karol Kalinowski przedstawił referat „Diecezja toruńska w liczbach”. W atrakcyjny sposób przybliżył podstawowe dane statystyczne opisujące diecezję w chwili jej powstania i obecnie. Zwrócił uwagę, że przez 20 lat diecezji przybyło 12 nowych parafii, przez co wielu parafian ma kościół parafialny i swojego proboszcza bliżej domu. Obecnie największa parafia diecezji liczy ok. 18 tys. mieszkańców, w 1992 r. największa parafia liczyła 31 tys. mieszkańców. Przez 20 lat spadła nieznacznie liczba mieszkańców na terenie diecezji, natomiast mamy więcej kapłanów niż w 1992 r.
Sympozjum towarzyszyła wystawa fotograficzna ilustrująca najważniejsze wydarzenia 20-lecia diecezji, a także prezentacja książek naukowych wydanych w diecezji toruńskiej.
Dzięki sympozjum uczestnicy zostali pokrzepieni naukowymi informacjami o diecezji i zapoznali się z aktualnymi wyzwaniami w pracy duszpasterskiej kapłanów i wiernych świeckich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję