Reklama

Indiańska Madonna w stolicy diecezji

W październiku 2011 r. rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe wśród Rycerzy Kolumba w Polsce. Od tego momentu wizerunek „indiańskiej Madonny” nawiedził m.in. rady rycerskie w diecezji radomskiej, sandomierskiej, archidiecezji lubelskiej i łódzkiej. W sumie podczas peregrynacji odwiedzi ponad 30 polskich rad tego największego na świecie stowarzyszenia katolickiego tylko dla mężczyzn. 14 kwietnia przybędzie do sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba

Wizyta wizerunku Matki Bożej obejmie swoim zasięgiem wszystkie rady lokalne Rycerzy Kolumba w naszym kraju. Na każdą radę przypada tydzień obecności obrazu. Czas peregrynacji Rycerze Kolumba pragną połączyć z obszernym programem działań na rzecz obrony życia, ponieważ to Maryja z Guadalupe jest Obrończynią i Patronką życia poczętego. Prawdę tę wyakcentował dobitnie bł. Jan Paweł II w 1999 r. w Guadalupe, w czasie swej podróży apostolskiej do Meksyku, zawierzając Maryi sprawę życia poczętego. Powiedział wtedy: „Pod Jej macierzyńską opiekę oddaję życie i niewinność dzieci, zwłaszcza tych, którym zagraża niebezpieczeństwo śmierci zanim się narodzą”.

Odpowiedzialność za życie

Obraz „indiańskiej Madonny” w stanie błogosławionym, depczącej głowę węża, jest wezwaniem do pokojowej ewangelizacji oraz szacunku do życia. Zatem szczególnie dziś Matka Boża z Guadalupe staje się wyraźnym symbolem obrony każdego ludzkiego życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. We współczesnym świecie, w którym coraz bardziej stara się dominować „cywilizacja śmierci”, peregrynacja obrazu Matki Bożej z Meksyku ma uwrażliwić wszystkich na szacunek do życia i przyczynić się do tego, by szczególnie katoliccy mężczyźni poczuli się bardziej za to życie odpowiedzialni. Ma być także impulsem do nowej ewangelizacji i odnowy wiary w przeżywanym w Kościele Roku Wiary.

Powrót do korzeni

Reklama

Od 15 lat Rycerze Kolumba na całym świecie organizują peregrynacje kopii świętych obrazów. W 1979 r. zorganizowali pierwszy taki program, również na cześć Matki Bożej z Guadalupe. Na przestrzeni lat Matka Boża była czczona przez Rycerzy pod różnymi tytułami. Były programy modlitw na cześć Niepokalanego Poczęcia, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Wniebowziętej, Pani Różańca i Matki Bożej Miłosiernej. Obecna peregrynacja to powrót do korzeni. Dzięki niej rozpoczął się jeszcze jeden Program Modlitw Maryjnych Rycerzy Kolumba na cześć Pani z Guadalupe.

Przesłanie miłości

Wszystkie kopie obrazu różnią się od tych, które były używane w poprzednich latach. Nie tylko są pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI, ale każdą z nich dotknięto oryginalnego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe odbitego na tilmie św. Juna Diego, kiedy 1 czerwca Najwyższy Rycerz Carl Anderson i Najwyższy Sekretarz Emilio Moure odwiedzili Miasto Meksyk. Każda kopia nosi podpis Rektora Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe i posiada pieczęć z odrobiną ziemi z pierwszego Kościoła na Wzgórzu Tepeyac - z miejsca, w którym prawie 480 lat temu indiańska Madonna objawiła się św. Juanowi Diego.
Guadalupe to miejsce XVI-wiecznego objawienia Maryi, zatwierdzonego przez Kościół. Matka Boża objawiająca się ubogiemu Indianinowi, przyczyniła się do masowej chrystianizacji Ameryki Łacińskiej, która dokonała się w ciągu zaledwie kilku lat. Św. Juan Diego był pokornym, świeckim człowiekiem, którego Bóg wybrał, by przekazał potomnym przesłanie i wizerunek Matki. Prawie 500 lat później współcześni Rycerze są powołani, by jak św. Juan Diego, stać się zwiastunami Nowej Ewangelizacji, niosąc piękny wizerunek meksykańskiej Maryi i jej przesłanie miłości do każdej jurysdykcji.

Rycerze w naszej diecezji

Rycerze Kolumba obecni są w Polsce od 2005 r. Na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów w sprzęt dla niepełnosprawnych. W parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Decyzja o utworzeniu struktur organizacji w naszym kraju zapadła w sierpniu 2005 r., podczas obradującego w Chicago 123. zgromadzenia Rycerzy Kolumba. Pierwsze Rady powstały w 2006 r. w Krakowie, Radomiu i Starachowicach.
Rycerze Kolumba w diecezji sosnowieckiej pojawili się razem z przybyciem do nas nowego Pasterza bp. Grzegorza Kaszaka, który, jak wszyscy wiemy jest honorowym członkiem tego Stowarzyszenia. Zadanie tworzenia struktur Zakonu w naszej diecezji zostało powierzone ks. Wojciechowi Kowalskiemu - diecezjalnemu koordynatorowi ds. Rycerzy Kolumba. Obecnie Rycerze Kolumba działają bardzo prężnie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, św. Maksymiliana w Olkuszu i św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. W marcu 2011 r. powstała Rada w Sosnowcu u Księży Sercanów. Są także plany powołania nowych Rad w Jaworznie, Dąbrowie Górniczej, a także w Czeladzi.

Służba dla życia

Podstawową i zarazem najważniejszą komórką organizacyjną w Zakonie Rycerzy Kolumba jest Rada, która musi liczyć co najmniej 30 członków. Na jej czele stoi Wielki Rycerz. Wszystkie Rady lokalne podlegają pod Delegata Rejonowego, a na czele polskich struktur stoi Delegat Terytorialny. Cały Zakon podlega pod Najwyższego Rycerza ze Stanów Zjednoczonych - Carla Andersona. Idea jaka przyświeca Rycerzom Kolumba to pomoc drugiemu człowiekowi i Kościołowi. Zakon jest bratnią organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn. Początkowo, w myśl założyciela - ks. McGivneya, Rycerze mieli sobie pomagać wzajemnie w chwilach trudnych, jak choroba, bieda, śmierć najbliższej osoby. - Obecnie służymy Kościołowi i ludziom w potrzebie, otwieramy się na potrzeby społeczeństwa, stajemy w obronie życia i pokrzywdzonych przez los. Mamy nadzieję, że nawiedzenie wizerunku matki Bożej z Guadalupe jeszcze bardziej przyczyni się do naszej służby na rzecz życia - podkreśla Wielki Rycerze Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba Sławomir Korczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję