Reklama

Uczmy się być jednym Kościołem

Niedziela sandomierska 15/2012

Uroczyście obchodzono w Sandomierzu 20. rocznicę utworzenia naszej diecezji w nowych granicach, która powstała na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 r. Z tej okazji 24 marca modlono się w bazylice katedralnej podczas Mszy św., odprawionej pod przewodnictwem ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz bp. Edwarda Frankowskiego. Obok intencji dziękczynnej za dar istnienia diecezji sandomierskiej modlono się także o błogosławieństwo dla bp. Wacława Świerzawskiego, pierwszego ordynariusza diecezji w nowych granicach, obchodzącego właśnie 20. rocznicę sakry biskupiej.
- Przed 20 laty, gdy bł. Jan Paweł II dokonał reorganizacji Kościoła, lud Boży wraz z Pasterzami stanął przed wielkim wyzwaniem, trzeba było zintegrować struktury już istniejące i tworzyć nowe, a przede wszystkim budować jedność, pogłębiać świadomość, że tworzymy jedną wspólnotę. Dziś dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, jakim obdarzył nasz Kościół lokalny. Chrystus troszczył się o całego człowieka i o swoją ziemską ojczyznę. Tą samą drogą idzie Kościół, dbając o uświęcenie swoich wiernych, a jednocześnie o ich sprawy doczesne. Nie tylko nie jest beneficjentem państwa, nie tylko nie korzysta z żadnych przywilejów, jak usiłują to wmówić dzisiaj niektóre środowiska, ale jego działalność jest olbrzymim wsparciem dla tego, co robią instytucje świeckie. Można to było zobaczyć choćby podczas ostatniej tragicznej powodzi, świadczą o tym kościelne placówki charytatywne, zaangażowanie na rzecz rodziny i wychowania młodzieży, czy troska o dobra kultury, zabytki. Jak ubogie byłoby polskie społeczeństwo bez posługi Kościoła - podkreślił na wstępie bp Krzysztof Nitkiewicz.
W homilii bp Edward Frankowski przypomniał, że diecezję sandomierską wzajemnie ubogacały tradycje czterech diecezji: radomsko-sandomierskiej, przemyskiej, lubelskiej i tarnowskiej, które kształtowały się w nieco odmiennych warunkach historycznych, politycznych i tradycjach duszpasterskich.
- To Chrystus obecny w swoim Kościele uczy doskonałej jedności i otwartości na nowe zadania w dziele ewangelizacji - mówił Ksiądz Biskup. - Łączy nas Chrystus w osobie naszego Biskupa Ordynariusza, w osobach wszystkich kapłanów, którzy też spalają się dla dobra Kościoła oraz zgromadzenia zakonne. Łączy nas jedna troska o rodziny w powstających katolickich centrach pomocy rodzinie, w których już setki osób jest bezinteresownie zaangażowanych, troska o życie religijne młodzieży, dzieci, o katechizację, o duszpasterstwo wakacyjne we wspólnotach oazowych i Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Tworzymy fundusz ewangelizacyjny, żeby się młodzi dobrze przygotowali do odpowiedzialności za życie Kościoła i Ojczyzny. Łączy nas troska o obronę życia nienarodzonych, o czym świadczą m. in. Okna Życia, duchowa adopcja dzieci poczętych. Żarliwość o Kościół ma nas pochłonąć, ażeby Chrystus był zawsze w nas i przez nas, żeby nas do siebie upodobnił i zjednoczył. Będziemy to realizowali z pomocą Matki Bożej jako Gwiazdy Przewodniej, byśmy z wdzięcznością wspominali przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość - mówił bp. Edward Frankowski.
Przypomniał też klęski powodzi, która nawidzała diecezję i bardzo wszechstronną wówczas postawę sandomierskiej Caritas. Przypomniał Synod Diecezji Sandomierskiej, Wyższe Seminarium Duchowne, różnorakie inicjatywy duszpasterskie, a przede wszystkim wizytę Jana Pawła II w 1999 r. - najważniejsze wydarzenie w całej dwustuletniej historii diecezji.
Podczas Eucharystii modlono się za zmarłego tego dnia bp. Edwarda Materskiego, emerytowanego biskupa radomskiego, który był ordynariuszem diecezji sandomiersko-radomskiej w latach 1981-92. Modlono się także za śp. bp. Mariana Zimałka i wszystkich zmarłych kapłanów. Wspomniano w modlitwie abp. Andrzeja Dzięgę, który przez 7 lat pełnił u nas posługę pasterską. Biskup Ordynariusz wyraził także wdzięczność bp. Edwardowi Frankowskiemu.
Na koniec bp Krzysztof Nitkiewicz wręczył tytuł „Protector Vitae” osobom zaangażowanym w ochronę życia i zdrowia ludzkiego w diecezji sandomierskiej. Tytułem tym wyróżniona została w tym roku Alina Kowalska i Jan Józefczuk. Alina Kowalska przez wiele lat była diecezjalną doradczynią poradnictwa rodzinnego, przyczyniła się do otwarcia Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Ostrowcu Świętokrzyskim, stworzyła Diecezjalne Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie oraz jako członek Rady Miasta Ostrowca stała na czele Komisji ds. Rodziny, organizowała konferencje i sympozja na temat rodziny, ochrony życia dzieci nienarodzonych, wychowania młodzieży w duchu nauki katolickiej i przygotowania do życia w rodzinie. Doktor nauk medycznych Jan Józefczuk, ordynator oddziału pediatrii w szpitalu sandomierskim, jako pełnomocnik ds. kształcenia służby zdrowia organizował konferencje naukowo-szkoleniowe dla pracowników służby zdrowia, a także dla kapłanów, alumnów i katechetów, których problematyka dotyczyła promocji życia, naprotechnologii i obrony dzieci nienarodzonych.
Jubileuszową uroczystość zakończono sesją księży dziekanów w Instytucie Teologicznym

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję