Reklama

Poczta uczciła jubileusz

Z okazji 20-lecia powstania diecezji rzeszowskiej, które przypadło 25 marca br., Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową z herbem diecezji oraz zatwierdziła datownik okolicznościowy upamiętniający ten Jubileusz. Na kartce naklejony będzie znaczek pocztowy z wizerunkiem Matki Bożej Rzeszowskiej z Bazyliki Ojców Bernardynów w Rzeszowie (nr katalogowy Fi 3992). Został on wyemitowany w roku 2004, roku, który wieńczył rozpoczętą w 1993 r. serię „Sanktuariów Maryjnych”, liczącą czternaście wydawnictw. „Łącznie w tej serii ukazało się 38 znaczków. Każda z diecezji mogła mieć znaczek z jednym tylko wizerunkiem Matki Bożej. Z naszej diecezji został wybrany wizerunek Matki Bożej Rzeszowskiej, a np. z przemyskiej - Matki Bożej Leżajskiej” - mówi Zygmunt Kałuża, prezes Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Filatelistów.
Historia wydania znaczków pocztowych o tematyce „maryjnej” jest stosunkowo krótka. Pierwszy polski znaczek z podobizną Najświętszej Maryi Panny został wyemitowany dopiero w 1982 r. Była to część serii „600 lat obecności Obrazu Jasnogórskiego w klasztorze OO. Paulinów w Częstochowie”. Według Zygmunta Kałuży, jednym z ładniejszych walorów (tak w filatelistyce określa się przedmioty kolekcjonerskie) dotyczących tematyki religijnej jest wydawnictwo polsko-watykańskie obejmujące 25 znaczków z wizerunkiem Jana Pawła II. Ukazało się ono z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka.
Jubileusz 20-lecia diecezja rzeszowska uczciła również wydaniem datownika okolicznościowego. Dr Stanisław Kwoka, który zajmuje się inwentaryzowaniem i zestawianiem datowników okolicznościowych w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu bardzo pozytywnie ocenia te inicjatywę rzecznika prasowego rzeszowskiej Kurii: „To wartościowa pamiątka, dokumentująca to historyczne wydarzenie” - mówi. „Wśród nowoutworzonych diecezji, tylko dwie, rzeszowska i bielsko-żywiecka uczciły ten fakt datownikiem okolicznościowym” - podkreśla dr Kwoka. Nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce wprowadziła bulla Jana Pawła II „Totus tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję