Reklama

Peregrynacja krzyża w Przeworsku

Niedziela przemyska 15/2012

Wspólnota ludzi wierzących z parafii przy Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku przeżyła wielką, płynącą z wiary radość z powodu peregrynacji Krzyża Papieskiego oraz relikwii bł. Jana Pawła II. Tą doniosłą uroczystość poprzedziły rekolekcje parafialne, które rozpoczęły się 11 marca. Nauki rekolekcyjne głosili: o. Marceli Gęśla, gwardian i proboszcz parafii Ojców Bernardynów w Przeworsku oraz o. Dominik Siuta. Również w kościołach filialnych w Chałupkach i Studzianie wierni przygotowywali się do tego, aby godnie przyjąć i uczcić Krzyż Papieski. Dwa dni przed peregrynacją ulicami Przeworska przeszła Droga Krzyżowa, podczas której obecni po raz kolejny uświadomili sobie, iż cierpienie tylko wówczas ma sens, jeżeli oddajemy je i łączymy z cierpieniem Ukrzyżowanego.
Uroczystości powitania Krzyża Papieskiego miały miejsce 16 marca. Z bazyliki na ulice Przeworska wyruszyła uroczysta procesja, na czele z bp. Adamem Szalem i proboszczem parafii, ks. prał. Stanisławem Szałankiewiczem. Gdy samochód wiozący Krzyż zatrzymał się, strażacy wyjęli go z pojazdu i podnieśli do góry, ukazując Krzyż wszystkim wiernym, a Ksiądz Proboszcz ujął w swoje dłonie relikwie Błogosławionego. Następnie odbyło się uroczyste powitanie, po którym wprowadzono Krzyż do świątyni i ustawiono na przygotowanym miejscu. Rodzice bierzmowanych jako pierwsi wyrazili radość z powodu peregrynacji Krzyża i relikwii bł. Jana Pawła II, prosząc równocześnie Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej dla swoich dzieci. Ks. Szałankiewicz w imieniu wspólnoty parafialnej powitał Krzyż słowami: „Zawitaj Ukrzyżowany”. W swoim słowie zwrócił uwagę na fakt, iż Krzyż, który gości w murach świątyni był świadkiem ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Wyraził nadzieję, iż nowe pokolenie Polaków dochowa wierności Krzyżowi oraz weźmie odpowiedzialność za obecność Krzyża w życiu społecznym.
Podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Adama Szala wraz z dziekanami ks. Zenonem Ruchlewiczem i ks. Stanisławem Szałankiewiczem oraz kapłanami dwóch dekanatów przeworskich, modlono się w intencji wiernych i młodzieży, która naznaczona znakiem krzyża w sakramencie bierzmowania powinna dochować wierności Chrystusowi. W homilii Ksiądz Biskup ukazał historię krzyża, na którym umarł Zbawiciel. Po odnalezieniu został on podzielony na cztery części znajdujące się w różnych częściach świata. Czwarty fragment krzyża, rozdrobniony na wiele tysięcy relikwii, czczony jest w wielu sanktuariach i świątyniach. Ksiądz Biskup wspomniał, że Bożogrobcy rozwinęli w Przeworsku kult męki Pańskiej, krzyża i Bożego Grobu, który trwa do dnia dzisiejszego. Mówił o tym, że krzyż dla nas, wierzących, ma być „dowodem osobistym, naszym identyfikatorem”. To właśnie Jan Paweł II „pokazał, iż każdy z nas ma przylgnąć do krzyża”, który jest znakiem Bożej miłości. Ksiądz Biskup, zwracając się do młodych zaznaczył, że winni oni być wdzięczni tym wszystkim, którzy przekazali im wiarę, a więc rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. Młodzież w słowie skierowanym do Księdza Biskupa wyraziła swoją wdzięczność oraz zobowiązała się do wierności Chrystusowi oraz Jego słowu. Na zakończenie Eucharystii celebrans poświęcił pamiątkowe krzyże bierzmowanych oraz krzyże przyniesione przez wiernych. Po Mszy św. nastąpiła adoracja Krzyża. Wszyscy obecni oddali cześć Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie jego relikwii. Odśpiewano Gorzkie żale, a młodzież odprawiła Drogę Krzyżową. Potem odbył się Apel Jasnogórski zakończony o godz. 21 37.
Późnym wieczorem Krzyż Wielkopiątkowy został przeniesiony do kaplicy Sióstr Miłosierdzia, gdzie wierni trwali na nocnym modlitewnym czuwaniu. Rano odprawiono tam Eucharystię, po czym Krzyż powrócił do Bazyliki. W sobotę sprawowano Eucharystię dla chorych, odbyła się również adoracja Krzyża dla dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami licznie przybyły do bazyliki. W tym samym czasie wierni ustawiali się w kolejce, aby oddać hołd Krzyżowi i ucałować relikwie Błogosławionego. Radość z powodu peregrynacji przeżywali także licznie zgromadzeni wierni z kościołów filialnych w Chałupkach i Studzianie, gdzie przewieziono Krzyż, by odprawić Eucharystię i oddać hołd Relikwiom. O godz. 15 odbyła się Msza św. wotywna o bł. Janie Pawle II, pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Szałankiewicza. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego nastąpiło uroczyste pożegnanie i błogosławieństwo Krzyżem, po czym w uroczystej procesji przekazano go parafii Przeworsk-Gorliczyna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję