Reklama

Medytacja o miłości

Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat” to podtytuł dramatu „Przed sklepem jubilera”, napisanego w roku 1960 przez ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę. Medytacja jest próbą wnikliwego spojrzenia na fenomen miłości i sakrament małżeństwa, w którym miłość odnajduje swój najpełniejszy wyraz. Śledząc myśl Autora dostrzegamy, iż zarówno miłość, jak i małżeństwo są wyjątkowymi darami Boga, których nie wolno zmarnotrawić.
Bohaterami sztuki są trzy związane ze sobą pary: Teresa i Andrzej, Anna i Stefan oraz Monika i Krzysztof, które wspominają swoje przeżycia, rozterki, radości, lęki, a także snują rozważania na temat sakramentu małżeństwa. W przeważającej części sztuka opiera się na monologach wygłaszanych przez postacie będące na scenie. Ich wypowiedzi ukazują związek małżeński widziany w perspektywie różnych, niekiedy trudnych i bolesnych doświadczeń. Widzowie są świadkami dramatu postaw moralnych rozgrywającego się na kilku płaszczyznach. Dramatu skłaniającego do głębokiego namysłu nad problemami etycznymi.
Karol Wojtyła odnosi się do postaci występujących w jego sztuce z życzliwością i wyrozumiałością. Przywołuje przykład miłości, której nie pokonała śmierć (Andrzej - Teresa). Mówi o miłości, która wygasła (Stefan - Anna) i tej, która się rodzi (Krzysztof - Monika). To wszystko wyraża za pomocą konwencji Teatru Rapsodycznego, w którym najważniejszą rolę odgrywa słowo w swej najszlachetniejszej postaci.
Czysto, jasno przekazywane słowo stanowi walor „Medytacji o sakramencie małżeństwa przechodzącej chwilami w dramat” przygotowanej w Teatrze Logos. Reżyser i autor adaptacji Marek Kasprzyk zadbał, by medytacji poświęconej miłości i małżeństwu nadać przejrzysty, a zarazem sugestywny kształt sceniczny. W koncepcję reżysera trafnie wpisała się praca zespołu aktorskiego, który skupił uwagę widzów nie tylko na przesłaniu wypływającym z tekstu dramatu, ale także potrafił oddać jego symboliczny, poetycki charakter. Słowa uznania należą się wszystkim wykonawcom: Jolancie Kowalskiej - Teresa, Bartłomiejowi Nowosielskiemu - Andrzej, Luizie Łuszcz-Kujawiak - Anna, Monice Tomczyk - Monika, Markowi Targowskiemu - Stefan, Mateuszowi Olszewskiemu - Krzysztof, Mirosławowi Henke - Adam i Włodzimierzowi Adamskiemu - Jubiler.
Dzięki wyważonej ekspresji aktorskiej publiczność mogła obcować z niespotykanym zjawiskiem scenicznym - spektaklem uduchowionym, skupionym na istotnych dylematach egzystencjalnych, zachowującym ducha stylu rapsodycznego.
Pierwsza premiera Teatru Logos w roku 2012 pięknie wpisuje się w obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi oraz w jubileusz Teatru Logos, który został założony przed 25 laty przez ks. prał. Waldemara Sondkę.

„Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat” na podstawie „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły. Adapt. scen. i reż.: Marek Kasprzyk, scenogr.: Ryszard Warcholiński, oprac. muz.: Jan Targowski, kostiumy: Beata Tomczyk, efekty: Andrzej Papajak. Premiera - 25 lutego 2012 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję