Reklama

I Synod Diecezji Legnickiej zakończony!

Podpisaniem dokumentów synodalnych przez biskupa legnickiego Stefana Cichego i uroczystą Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz zaproszonych biskupów z sąsiednich diecezji, a także z Czech i Niemiec, gości i członków synodu zakończył się trwający 4,5 roku I Synod Diecezji Legnickiej. Hasłem synodu było wezwanie „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

Niedziela legnicka 15/2012

W sobotę 24 marca br. w kościele Ojców Franciszkanów w Legnicy o godz. 10.45 rozpoczęła się jedenasta a zarazem ostatnia Sesja Plenarna I Synodu Diecezji legnickiej, w trakcie której biskup legnicki Stefan Cichy podpisał w obecności abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce okumenty końcowe wypracowane przez Komisje Synodalne. Pierwszy tom tych dokumentów zatytułowany: „Program odnowy religijno-moralnej” zawiera 38 dokumentów: statuty, instrukcje, regulaminy, wskazania i zasady. Natomiast drugi tom, który zostanie wydany w najbliższych tygodniach po zakończeniu Synodu, będzie miał charakter historyczno-sprawozdawczy. Zostaną w nim bowiem zawarte dekrety i materiały sprawozdawcze Komisji synodalnych oraz pamiątkowe fotografie.
Jako pierwszy podczas sesji głos zabrał biskup legnicki Stefan Cichy. W swoim przemówieniu po powitaniu przybyłych gości wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg i realizację Synodu w przeciągu blisko 5 lat jego trwania. Podziękował również za modlitwy i za ofiarowane cierpienia przez osoby chore. Następnie sekretarz generalny Synodu ks. Bogusław Drożdż przedstawił sprawozdanie z przebiegu prac synodalnych oraz podsumował prace Komisji Synodalnych. Sekretarz pomocniczy Synodu, ks. Mariusz Majewski, odczytał dekret zamykający I SDL oraz dekret wprowadzający w życie jego uchwały. Po podpisaniu dokumentów synodalnych, które w życie diecezji legnickiej wejdą z dniem 30 kwietnia br. Biskup Legnicki wręczył wyróżnienia 40 Zespołom Synodalnym z terenu naszej diecezji, które w szczególny sposób zaangażowały się w jego prace.
Kolejnym punktem sobotniego dnia była uroczysta procesja z kościoła św. Jana Chrzciciela w kierunku katedry. Natomiast w samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana w 20. rocznicę powstania diecezji, której przewodniczył abp Celestino Migliore, który też wygłosił homilię. „Widać wdzięczność, jaką okazujecie Bogu za dwadzieścia lat waszej diecezji, a dowodem tego jest zakończony dzisiaj Synod” - mówił abp Migliore do zgromadzonych księży i wiernych w wypełnionej po brzegi katedrze. „Jeśli dodamy do tego utworzenie struktur diecezjalnych, cierpliwą pracę nad wiarą - kontynuował Nuncjusz Apostolski - pomoc chorym i wyrównywanie słabszych warstw społecznych podejmowane przez Caritas diecezjalną, o chrześcijańskim świadectwie dawanym w rodzinach i miejscach pracy, to wszystko skłania nas do zaśpiewania wraz z Maryją «Magnificat» za lata istnienia diecezji”. Dodał także, że to wszystko, co udało się osiągnąć, jest darem od Boga, który pomimo naszych słabości, ograniczeń i grzechów nieustannie nas kocha. „To nie powód do samozadowolenia czy triumfalizmu, ale do zaufania Bogu” - zauważył Nuncjusz. Odnosząc się do zakończonego przed Mszą św. I Synodu zachęcił, aby odważnie podejmować wyzwanie nowej ewangelizacji, jakie stoi przed księżmi i wiernymi. „Ewangelia jest wielkim skarbem, który świat ma odczytać na nowo, musimy otworzyć się na Słowo, aby dokonała się w nas i przez nas przemiana na lepsze. Trzeba nam się modlić, pukać do Jego miłosierdzia, aby Pan nas wysłuchał” - powiedział abp Migliore na zakończenie homilii. Wraz z Nuncjuszem Mszę św. koncelebrowali: bp legnicki Stefan Cichy wraz z bp. pomocniczym Markiem Mendykiem oraz pierwszym bp. legnickim Tadeuszem Rybakiem; abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany Metropolita z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp. pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z biskupami seniorami Adamem Dyczkowskim i Pawłem Sochą, bp greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z Wrocławia, zaproszeni biskupi z Niemiec i Czech oraz duchowieństwo diecezji legnickiej. Na zakończenie Nuncjusz Apostolski udzielił błogosławieństwa na czas realizowania synodalnych postanowień.

* * *

Komisje synodalne:

Reklama

Komisja ds. Nauki i Wychowania katolickiego - przewodniczący ks. dr hab. Sławomir Stasiak
Komisja ds. Kultu Bożego - przewodniczący ks. dr hab. Stanisław Araszczuk
Komisja ds. Duchowieństwa - przewodniczący ks. dr Leopold Rzodkiewicz
Komisja ds. Katolików świeckich - przewodniczący ks. dr hab. Jan Klinkowski
Komisja ds. Życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - przewodniczący o. mgr-lic. Józef Szańca OFMConv
Komisja ds. Duszpasterstwa małżeństw i rodzin - przewodniczący ks. dr Dominik Drapiewski
Komisja ds. Młodzieży - przewodniczący ks. dr Andrzej Jarosiewicz
Komisja ds. Duszpasterstwa charytatywnego - przewodniczący ks. dr Czesław Włodarczyk
Komisja ds. Instytucjonalno-prawnych i ekonomicznych - przewodniczący ks. dr Tadeusz Dąbski
Komisja ds. Mediów - przewodniczący ks. mgr-lic. Piotr Nowosielski

* * *

Wyróżnione zespoły synodalne

1. Rząsiny, Matki Boskiej Ostrobramskiej:
a) Różańcowy Zespół Synodalny
b) Zespół Rząsiny-Ubocze
c) Zespół Synodalny SHK „Zawisza” - FSE
2 Świeradów Zdrój, Podwyższenia Krzyża Świętego
3. Biedrzychowice, św. Antoniego
4. Dziwiszów, św. Wawrzyńca
5. Działoszyn, św. Bartłomieja
6. Stary Węgliniec, Matki Bożej Szkaplerznej
7. Trójca, św. Apostołów Piotra i Pawła
8. Zgorzelec, św. Jadwigi Śląskiej
11. Pisarzowice, Wniebowzięcia NMP
13. Bolesławiec, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
14. Małuszów, Narodzenia NMP
15. Zebrzydowa, parafia pw. Świętego Krzyża
16. Jelenia Góra - Sobieszów, św. Marcina
17. Dłużyna Dolna, Chrystusa Króla
18. Wojanów, Wniebowzięcia NMP
19. Kamienna Góra, św. Apostołów Piotra i Pawła
20. Lubin, Najświętszego Serca Pana Jezusa
21. Dłużyce, Chrystusa Króla
22. Lubomierz, Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa
23. Szklarska Poręba, parafia pw. Bożego Ciała
24. Bolesławiec, Matki Bożej Różańcowej
25. Lubań, Świętej Trójcy
26. Bogatynia, św. Apostołów Piotra i Pawła
27. Chełmsko Śl., Świętej Rodziny
28. Krotoszyce, Wniebowzięcia NMP
29. Łagów, św. Antoniego Padewskiego
30. Paszowice, Świętej Trójcy
31. Podgórzyn, Świętej Trójcy
32. Ruszów, Zmartwychwstania Pańskiego
33. Ocice, Narodzenia NMP
34. Ściegny, św. Józefa Robotnika
35. Grudza, Imienia NMP
36. Jelenia Góra - Cieplice, Matki Bożej Miłosierdzia
37. Kowary, Imienia Najświętszej Maryi Panny
38. Legnica, Matki Bożej Częstochowskiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję